Bankové pôžičky: kde získate 0 % úrok?

Dárius Polák   Publikované 25.03.2020 Prieskum| Pôžičky

Bankové pôžičky: kde získate 0 % úrok?

Málokomu sa podarí prejsť celým životom bez toho, aby si skôr či neskôr na niečo nepožičal. Môžete šetriť, čo však bude trvať trošku dlhšie. V niektorých prípadoch môže byť výhodnejšie požičať si, idealne bez úroku. To môžete od dvoch bánk.

Bezúročná pôžička je presne to, čo vyjadruje jej názov: nemá žiadny úrok. Avšak, nie je zadarmo. Banke zaplatíte poplatok za poskytnutie úveru. Maximálne sumy taktiež nie sú príliš vysoké. V súčasnosti ponúka tento produkt iba mBank, Poštová banka a Pôžičkomat, pričom najvyššia suma, ktorú si môžete požičať je 1500 eur.

Táto pomerne nízka suma je určená hlavne na krytie krátkodobých výdavkov, prípadne na zariadenie domácnosti. Taktiež je potrebné, aby ste si vzali presne stanovenú sumu, ani menej, ani viac.

Ako píše SME, záujem o spotrebiteľské pôžičky v posledných rokoch vzrástol. Bezúročná pôžička spadá pod túto kategóriu úverov. Je však výhodná? V podstate ide o klasický spotrebný úver, len s tou výnimkou, že na nej preplatíte menej. Podobne ako tradičný úver, môže obsahovať poplatky za vybavenie.

mBank: prvá pôžička s 0 % úrokom

mBank je prvou z dvoch bánk, ktoré ponúkajú pôžičku bez úrokov. Mini kalkulačka od mBank vám vypočíta, koľko by ste preplatili banke. Na fotke nižšie je príklad, keď si požičiavate maximálnu sumu 1500 eur na najdlhšiu dobu splácania, a to 24 mesiacov.

/data/hyperfinancie.sk/multimedia/documents/mbank-prva-pozicka-zdarma.png

Zdroj: mBank

Dôležité je taktiež prečítať si text v reprezentatívnom príklade. V ňom sa píše, že RPMN pri požičanej sume 1500 eur je vo výške 1,96 %, čo predstavuje poplatok za vybavenie úveru vo výške 30 eur. To je všetko, čo zaplatíte za požičanie. Ďalej sa píše, že maximálna RPMN môže byť až vo výške 3,81 %. To znamená, že za 1500 eur môžete zaplatiť na poplatku v rozmedzí 30 až 57,15 eur. Nevyhnutnou podmienkou je, aby to bola vaša prvá pôžička od mBank.

Poštová banka: pôžička s úrokom 0 %

Druhá banka, ktorá ponúka bezúročnú pôžičku je Poštová banka. Tu môžete získať úver v 3 stanovených výškach: 600, 800 alebo 1000 eur. Splatnosť je vždy 20 mesiacov a RPMN je 0 %. Vrátite teda iba požičané peniaze, nič naviac. Podmienkou na čerpanie bezúročnej pôžičky je, aby ste mali osobný účet v Poštovej banke, ktorý je zadarmo v prípade, ak z neho mesačne vykonáte platby v celkovej sume 300 eur.

Poštovka uvádza v tabuľke aj príklady splátok.

/data/hyperfinancie.sk/multimedia/documents/postova-banka-prva-pozicka-zdrama.png

Zdroj: Poštová Banka

Banke teda skutočne vrátite iba toľko, koľko si požičiate bez toho, aby ste museli preplatiť čo i len cent. Jedinou nevýhodou sa javia iba tri vopred stanovené sumy, ktoré sa nedajú meniť a daný splátkový kalendár s výškou splátok.

Porovnanie jednotlivých bezúročných pôžičiek od bánk

Ktorá bezúročná pôžička je teda najlepšia? To záleží od toho, ako sa na to pozrieme:

  • z hľadiska maximálnej výšky úveru je to mBank, ktorá požičia až 1500 eur,
  • z hľadiska maximálnej doby splatnosti úveru je to taktiež mBank, ktorá požičia až na dobu 24 mesiacov,
  • z hľadiska mesačnej splátky je to Poštová banka, ktorá má najnižšiu mesačnú splátku v hodnote 50 eur,
  • z hľadiska RPMN je to taktiež Poštová banka, ktorá má 0 % RPMN.

Z hľadiska týchto kritérií je to teda remíza 2:2 pre mBank a Poštovú banku.

Čo sledovať pri bezúročnej pôžičke

Bezúročná pôžička je úver ako akýkoľvek iný, čo znamená, že je potrebné sledovať rovnaké údaje, ako pri klasickom úvere. Viac ako polovica mladých Slovákov má aspoň jednu pôžičku, málokto však vie, čo je potrebné pred poskytnutím úveru sledovať. Táto téma už bola rozobratá v článku Na čo si dať pozor pred uzatvorením pôžičky.


Majte prehľad o úveroch

Bezúročná pôžička je v niektorých situáciách vhodný bankový produkt. Podobne ako pri iných úveroch, treba si dávať pozor na problémy so splácaním. Riziko pri bezúročnej pôžičke je nižšia, nakoľko sú splátky pomerne nízke v porovnaní s klasickým spotrebným úverom. V prípade, ak v súčasnosti potrebujete pôžičku, môžete využiť porovnanie pôžičiek online.

Zdroj: Trend | mBank | Poštová Banka | Pôžičkomat | Fin Web

author

Autor článku:

Dárius Polák

Vyštudoval obor Business Economics v rámci medzinárodného dvojitého diplomu. Písaniu článkov sa venuje od roku 2016, vrátane tém s finančným charakterom. Prečítať viac o autorovi