Bezúčelová pôžička


Čo je bezúčelová pôžička?

Nekonečné vybavovanie rôznych potvrdení je to posledné, po čom túžime, keď sa ocitneme v nečakanej finančnej situácii alebo si potrebujeme súrne požičať. Potvrdenie o účele pôžičky môže niekedy celý proces vybavovania iba znepríjemniť.

Bezúčelová alebo pôžička na čokoľvek je druh spotrebiteľského úveru, ktorý môže klient využiť na čokoľvek. To znamená, že nie je povinný banke preukazovať, akým spôsobom použije požičané financie. Peniaze môžete použiť napríklad na kúpu auta, rekonštrukciu nehnuteľnosti a na iné účely podľa vlastných potrieb.

Tip: Bankové a nebankové spoločnosti ponúkajú rôzne typy bezúčelových pôžičiek, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami. 


Ako funguje bezúčelová pôžička?

Vybavenie pôžičky je pomerne jednoduché. Banky aj nebankové inštitúcie ponúkajú radu možností, ako si ju vybaviť. Požiadať o pôžičku môžete osobne na pobočke danej finančnej inštitúcie. Alebo online cez formulár, kedy následne veriteľ vašu žiadosť spracuje a bude vás kontaktovať s podrobnosťami. 

Bezúčelové pôžičky majú vyššiu úrokovú sadzbu a dlhšiu dobu splatnosti. Čo v praxi znamená, že bezúčelová pôžička je pre vás drahšia než tá účelová. Predstavuje však istú dávku slobody a anonymity.

Tip: Pôžičke by ste sa mali vyhnúť vtedy, ak nemáte žiaden príjem alebo si chcete požičať viac, ako dokážete splatiť. Dlhy by vám veľmi rýchlo mohli prerásť cez hlavu.Viac o tom čo robiť, keď sa tak stane, sme napísali v našom blogovom článku.


Kedy požiadať o bezúčelovú pôžičku?

Bezúčelové pôžičky slúžia pre ľudí, ktorí si potrebujú rýchlo požičať a bez zbytočného “papierovania”. Keďže účel využitia financií nemusíte dokladovať, pôžičku je možné využiť akokoľvek.

Tip: Aby ste sa vyhli akýmkoľvek komplikáciám, zohľadnite vašu finančnú situáciu, a to či peniaze naozaj potrebujete požičať. S pôžičkami to netreba preháňať a radšej sa naučte, ako správne ušetriť.


Ako požiadať o bezúčelovú pôžičku?

Ak ste zhodnotili vašu situáciu a naozaj pôžičku potrebujete, stačí prostredníctvom našich stránok odoslať žiadosť o pôžičku. Stačí kliknúť na políčko "Mám záujem" alebo "Chcem si požičať". Po kliknutí budete automaticky presmerovaní na stránku s formulárom alebo priamo na stránky poskytovateľov pôžičiek. Formulár so žiadosťou vyplníte a odošlete.

Tip: Nezabudnite vyplniť správne kontaktné údaje, aby vás mohol poskytovateľ osloviť.


Vaša žiadosť bude následne posúdená poskytovateľom. O výsledku vás bude informovať pracovník inštitúcie, najneskôr do 24 hodín od podania žiadosti. V prípade, ak spĺňate podmienky na poskytnutie úveru vám bude poskytnutý hneď po podpise zmluvy.

Ak chcete byt' pri posudzovaní žiadosti úspešní, mali by ste sa vyhnúť najčastejším chýbam žiadateľov.

 

Na čo si dávať pozor pred podaním žiadosti?

Predtým, ako sa pre niektorú z pôžičiek rozhodnete, mali by ste ich porovnať. Ak ste si niektorú z ponúk vybrali, dôkladne si prečítajte všetky podmienky pôžičky a informácie o nej a to ešte pred podpísaním zmluvy.

Keďže bezúčelové pôžičky patria k tým drahším, informujte sa o celkových nákladoch na pôžičku a poplatkoch. Zmluvu podpíšte iba vtedy, keď ste si 100 % istý, že je to pre vás tá správna voľba.


Časté otázky

Aké podmienky musím splniť?

Musíte mať 18 rokov, slovenské občianstvo a trvalý pobyt na Slovensku. Tiež budete potrebovať platný doklad totožnosti.

Akú sumu si môžem požičať?

Záleží na tom, kde si chcete peniaze požičať a aké pôžičky majú inštitúcie na výber. Požičať si môžete od 50 až do niekoľko tisíc eur, v závislosti od posúdenia schopnosti žiadateľa splácať pôžičku.

Čo ak pôžičku nebudem môcť splácať?

Ak nastanú ťažkosti so splácaním, je potrebné zavolať alebo navštíviť pobočku a ihneď problem začať riešiť (viac sme sa tejto téme venovali v našom článku). U niektorých inštitúcií je možnosť požiadať o odklad splátok až na 6 mesiacov bez poplatku.

Akou formou sa spláca pôžička?

Vašu pôžičku splácate v mesačných splátkach. Informácie o splátke pôžičky budete mať podrobnejšie popísané v zmluve.

Môžem pôžičku splatiť aj predčasne?

Opäť závisí od inštitúcie, kde ste o pôžičku požiadali. Vo väčšine prípadov je však možné uhradiť splátku aj predčasne.

Zhrnutie

Bezúčelová pôžička je druh spotrebiteľského úveru, ktorý môžete využiť na čokoľvek. Bankám ani nebankovým inštitúciám nemusíte dokladovať účel použitia finančných prostriedkov. Môžete o nej požiadať osobne na pobočke danej finančnej inštitúcie alebo online cez formulár.

Pred výberom pôžičky si vždy všetky porovnajte a vyberte si tu najvýhodnejšiu. Pred podpísaním zmluvy si prečítajte podmienky a všetky informácie. Vo všeobecnosti platí, že o peniaze by ste mali žiadať iba vtedy, ak ich naozaj potrebujete. Zvážte vašu finančnú situáciu, či budete môcť pôžičku každý mesiac splácať.