Čo sú P2P pôžičky a ako fungujú

Pôžičky peer to peer, teda P2P sú známe aj pod názvom pôžičky od ľudí. Predstavujú jednu z možností ako si požičať peniaze. Na rozdiel od klasických úverov, pri P2P do procesu nevstupuje žiadna banka. Financie získate od súkromnej osoby, alebo viacerých osôb.

Predstavte si trhovisko. Namiesto predavačov a kupujúcich tu však budú súkromné osoby poskytujúce pôžičky a ľudia, ktorí si chcú požičať. Ak medzi nimi dôjde k dohode, obe strany sú spokojné a pristúpia k uzatvoreniu obchodu. To je princíp P2P.

Ako to funguje?

Celý proces prebieha na internete. Tu sa stretnú potenciálni investori so žiadateľmi o úver. Investorom sa môže stať každý, kto má voľné finančné prostriedky a chce ich za odplatu niekomu požičať. Rovnako aj o P2P pôžičku môže žiadať každý. Následne je stanovená jeho bonita, teda schopnosť splácať úver pravidelne a v stanovenom termíne. Viac o tom čo je bonita a ako si ju zvýšiť sa dozviete v našom blogovom článku. Po ohodnotení bonity žiadateľa mu investori môžu ponúknuť svoje financie za vopred dohodnutú úrokovú sadzbu. Žiadateľ si z ponúk vyberie tú, ktorá je pre neho najvýhodnejšia. Aby bol investor chránený pred prípadným nesplatením dlhu, jeho peniaze nie sú v plnej výške poskytnuté len jednému dlžníkovi, ale sú rozdelené medzi viacerých. Žiadateľ tak pôžičku získa od niekoľkých ľudí, preto sa model P2P nazýva aj kolektívne pôžičky.

Vďaka rozdeleniu dlžníkov do viacerých kategórií v závislosti od ich bonity sa líši aj výška možného zárobku pre investora. Čím je kategória, do ktorej žiadateľ spadá, rizikovejšia, tým je možný výnos investora vyšší. Zároveň je tu však vyššie aj riziko nesplatenia záväzkov. Dlžník zase získava možnosť požičať si za nižší úrok, ako by mu ponúkla banka alebo nebanková spoločnosť. 

O poriadok v celom systéme sa stará sprostredkovateľ, ktorý spravuje online prostredie, v ktorom sa investori a dlžníci stretávajú. Za svoju prácu si účtuje poplatok, spravidla časť peňazí z každej splátky. 

Dnes si požiadalo o pôžičku už 87 klientov. Neváhajte a pridajte sa k nim aj Vy!

Chcem si požičať

Výhody P2P pôžičky:

  • Vyššia návratnosť – ak sú investori ochotní vstúpiť do rizika a poskytnúť financie dlžníkom s nižšou bonitou, môžu získať viac peňazí, ako by zarobili vložením peňazí do banky.
  • Pôžička na čokoľvek – peniaze je možné použiť podľa vlastného uváženia.
  • Nižšie úroky – dlžník môže získať ponuku na pôžičku za výhodnejších podmienok, ako by mu dala banka alebo nebanková spoločnosť.
  • Možnosť vybaviť všetko online z pohodlia domova
  • Vyhnete sa bankám aj nebankovým inštitúciám

 

Nevýhody P2P pôžičky:

  • Keďže mnohí žiadatelia o P2P majú nízku bonitu, investori vstupujú do rizika, že im peniaze nebudú splatené.
  • Na investície sa nevzťahuje žiadne poistenie ani záruky – ak dlžník svoj záväzok nevyrovná, investor o financie príde.

Čo vás pri pôžičke ihneď na účet najviac zaujíma?

Platí sa za registráciu sprostredkovateľovi poplatok?

Nie, registrácia je bez poplatku.

Kto udeľuje bonitu dlžníkovi?

Hodnotenie bonity je na sprostredkovateľovi. Čím viac relevantných podkladov o sebe dlžník poskytne, tým vyššiu bonitu môže získať.

Aký je postup, ak dlžník prestane pôžičku splácať?

Ak je dlžník v omeškaní so splátkou, komunikáciu s ním preberá sprostredkovateľ pôžičky. Ten hľadá v spolupráci s dlžníkom riešenie situácie.

Môže investor od investície odstúpiť?

Áno, môže, ale len za presne stanovených podmienok a ceny. Pre dlžníka sa však nič nemení, ak má P2P pôžičku schválenú, sprostredkovateľ je povinný mu zabezpečiť jej čerpanie.