Povinné zmluvné poistenie auta

Používaním motorového vozidla bez uzatvoreného povinného zmluvného poistenia alebo ináč aj zákonnej poistky riskujete pokutu až do výšky 3 320 €. Uzatvorenie PZP (povinné zmluvné poistenie) je zákonnou povinnosťou každého vodiča, respektíve majiteľa motorového vozidla. Toto zákonné poistenie auta kryje škody spôsobené pri nehode na životoch, zdraví a majetku iných. PZP sa vzťahuje na územie SR a krajiny v ktorých platí systém Zelenej kary. Uzatvára sa zvyčajne na dobu neurčitú s poistným obdobím na jeden rok, túto zmluvu však môžete vypovedať a poisťovňu zmeniť. Nájdite si to najlacnejšie výhodné PZP v našom online porovnávači a využite PZP kalkulačku.

Výhody porovnania PZP

icon

Stručný prehľad všetkých potrebných informácií na jednom mieste

icon

Ušetríte nezanedbateľnú finančnú čiastku

icon

Získate tú najvhodnejšiu ponuku

icon

Nemusíte nikam chodiť, teraz vybavíte PZP online

icon

Ušetríte množstvo času

icon

Povinné zmluvné poistenie vybavíte v pohodlí domova online

Ako postupovať

1

Porovnajte si PZP a vyberte si to, ktoré Vám najviac vyhovuje.

2

Vyplňte a odošlite jednoduchú online žiadosť.

3

Pokračujte podľa ďalších inštrukcií spoločnosti.

4

Získavate povinné zmluvné poistenie auta online.

Najlacnejšie PZP

Tak ako to funguje pri iných veciach, aj pri PZP je dôležité dávať si pozor na cenu. Najlacnejšie poistenie nemusí byť to najlepšie. Preto sa nesnažte stlačiť cenu čo najnižšie. Platí to však aj obrátene. Ani najdrahšie poistenie nemusí byť to najvýhodnejšie.

Rozsah toho, na čo sa PZP vzťahuje, je určený štátom. Ponuka poisťovní však môže byť rozšírená o určité typy pripoistenia. K nim sa vzťahuje napríklad pripoistenie čelného skla, živelnej udalosti či batožiny. Vodiči najčastejšie využívajú pripoistenie čelného skla.

Pri vyberaní PZP preto sledujte, čo všetko vám poskytuje. Nie vždy sa vám totižto oplatí uzatvoriť najnižšie a najlacnejšie poistenie. Z neho vám následne pri škodovej udalosti nemusí byť takmer nič preplatené.

Čo ovplyvňuje cenu PZP?

Na výšku povinného zmluvného postenia motorového vozidla vplýva viacero faktorov. Výpočet PZP sa môže odvíjať od:

 1. Údaje o vozidle: Technické parametre vozidla, ako napríklad zdvihový objem valcov, výkon a pod.
 2. Údaje o majiteľovi: Okrem veku držiteľa rozhoduje aj právna forma, teda či ide o fyzickú alebo právnickú osobu. Ďalej tiež doba bez poistnej udalosti. Netreba však zabúdať ani na to, že sumu v tomto bode ovplyvňuje aj počet spôsobených dopravných nehôd.
 3. Špecifické údaje: Sem patria ďalšie faktory, ako napríklad zdravotné postihnutie, zľavy či bonusy poisťovne.

Zľavy a bonusy

V rámci PZP poistenia môžete aj ušetriť. Najčastejšie je to v dvoch prípadoch a to vtedy, keď ste držiteľom ZŤP karty alebo ste dôchodca. Ak ste držiteľom ZŤP preukazu, na tomto poistení môžete ušetriť až 20 %.

Dôchodcovia majú v poisťovniach taktiež nárok na zľavu. Táto zľava síce nie je daná zákonom, no mnohé poisťovne ju zaraďujú do svojich ponúk. Ceny a bonusy sa neustále menia. Preto, ak chcete zistiť, či na zľavu máte nárok a koľko budete platiť, využite našu PZP kalkulačku.

Amortizácia a PZP

Jedným zo strašiakov pri PZP je pre mnohých ľudí amortizácia. Aj napriek veľkému pokroku ju niektoré poisťovne stále berú do úvahy. A to môže byť pre majiteľa poškodeného vozidla problém. 

Slovo amortizácia sa bežne využíva na označenie poklesu hodnoty opotrebením. Nemusí ísť len o auto. Môže ísť aj o elektroniku či iné zariadenie. V tomto prípade je však hlavným predmetom auto. Ak poisťovňa uplatňuje princíp amortizácie znamená to, že vám zaplatí opravy len do hodnoty, akú malo vozidlo v čase škody. 

Najväčšia nevýhoda je najmä v tom, že poisťovňa vám vyplatí iba určitú časť. Tá vám nemusí na opravu stačiť. To znamená, že zostatok si budete musieť doplatiť sami

Najhoršie postavenie pri amortizácii  majú majitelia starších vozidiel, no nielen tí. Poisťovne amortizáciu uplatňujú spravidla autám, ktoré majú viac ako 3 - 5 rokov. Ide teda o stále pomerne nové vozidlá.

Výpočet PZP

Poisťovne svoje ceny za PZP veľmi často menia. Je preto takmer nemožné vypočítať si ho z hlavy. Výhodou je však naša kalkulačka. Do nej stačí zadať údaje svojho auta. Zistíte tak ceny nie v jednej, ale rovno v niekoľkých poisťovniach. Následne tieto sumy pokojne porovnávajte. Zisťujte, ktorá ponuka je pre vás lepšia a výhodnejšia.

Získajte najlacnejšie PZP za niekoľko minút

maskot

Najčastejšie otázky

Povinné zmluvné poistenie môžete uzatvoriť návštevou poisťovne alebo online. Druhá možnosť je pre mnohých omnoho výhodnejšia. Nemusíte nikam chodiť a uzatvorenie trvá veľmi krátky čas. 

Výhodou je, že PZP online poskytuje veľké množstvo poisťovní. Dá sa povedať, že ho poskytujú všetky poisťovne na Slovensku. Pri ich výbere je dobré zohľadniť nielen cenu, ale taktiež ponuku pripoistenia. 

Poistenie vozidla cez internet je omnoho rýchlejšie a jednoduchšie. Nestratíte drahocenný čas a všetko vybavíte z pohodlia domova. Dokonca, po vybavení do poisťovne nemusíte vôbec ísť. Všetko vybavíme za vás bez toho, aby ste mali starosti s papiermi a dokumentmi.

PZP porovnanie pomocou našej kalkulačky vám vie pri vyberaní pomôcť. Zistíte, aká poisťovňa poskytuje presne to, čo potrebujete.

Povinnosť povinného zmluvného poistenia motorového vozidla platí od prvého do posledného dňa evidencie. Zmluva sa spravidla uzatvára na dobu neurčitú. Začína platiť od dátumu, kedy je vozidlo uvedené v zmluve.

Zelená karta je doklad, ktorý slúži na preukázanie PZP v zahraničí. Poisťovňa ju posiela spravidla do jedného mesiaca od uzavretia PZP. Už tak ako z jej názvu značí, je vytlačená na zelenom papieri. Vždy, keď budete cestovať do zahraničia, ju musíte mať pri sebe. Pri policajnej kontrole ju budú od vás policajti požadovať. Pozor, platí však iba v určitých krajinách, ktoré sú na nej vyznačené.

Slúži na preukázanie PZP v Slovenskej republike. Každý vodič ju musí nosiť v aute. Pri kontrole ju musí spolu s ďalšími dokladmi preukázať polícii. Rovnako ako pri zelenej karte, tak aj biela karta je vystavená do 1 mesiaca od uzatvorenia PZP. Aby však vodič mohol vozidlo používať, býva vystavená dočasná biela karta.

Súčasné poistenie môžete zmeniť najneskôr 6 týždňov pred výročím zmluvy. To znamená, 6 týždňov pred skončením platnosti zmluvy. Jediné, čo pre to budete musieť urobiť je vyplniť žiadosť o PZP a následne ju odoslať danej poisťovni. 

Viac o tom ako vypovedať PZP, si môžete prečítať v našom článku.

Pripoistenie sa dá k PZP získať zadarmo alebo za určitý poplatok. Odvíja sa to od toho, v akej poisťovni ste si ho dali urobiť. Medzi najčastejšie ponuky pripoistení sa radia: 

 • pripoistenie proti stretu so zverou, 
 • úrazové pripoistenie vodiča auta, 
 • úrazové pripoistenie posádky auta, 
 • pripoistenie čelného skla, 
 • pripoistenie batožiny, 
 • pripoistenie proti živelnej udalosti.

Výber pripoistenia je na vás. Najčastejšími a najobľúbenejšími typmi sú pripoistenie čelného skla a stretu so zverou. 

Povinné zmluvné poistenie kryje poškodenie zdravia aj pri úmrtí. Rovnako poistné krytie zahŕňa dávky nemocenského poistenia a dávky dôchodkového poistenia, právne zastúpenie, ušlý zisk, poškodenia zapríčinené poškodením a samozrejme aj dávky nemocenského poistenia.

Uzatvorenie povinného zmluvného poistenia online má niekoľko výhod

 • Nemusíte nikam chodiť. Všetko vybavíte z pohodlia domova. 
 • Veľmi jednoducho, pomocou PZP kalkulačky, porovnáte všetky ponuky a ceny. Vyberiete si tak to najlepšie a najvýhodnejšie PZP za veľmi krátky čas. 
 • Naša kalkulačka je veľmi bezpečná. Všetky údaje vždy putujú priamo poisťovni. 
 • Naša kalkulačka PZP je taktiež pravidelne aktualizovaná. Všetky ceny sú aktuálne. 

Povinné zmluvné poistenie je povinné pre úplne všetky vozidlá. Netýka sa teda len áut, ale taktiež motocyklov, prívesných vozíkov a podobne. Ak PZP nemáte, čaká vás naozaj vysoká pokuta. Ešte horšie však je, ak zapríčiníte dopravnú nehodu. Bez PZP budete musieť uhradiť plnú sumu za spôsobené škody ako na vozidlách, tak aj na zdraví. 

Mohlo by vás zaujímať

Poistenie auta proti krádeži by mal zvážiť každý. Zlodeji nekradnú iba nové autá

24.01.2024

Poistenie

Poistenie auta proti krádeži dokáže ušetriť nemalé problémy (a peniaze). Takéto sú vaše možnosti, ako si poistkou ochrániť svoje vozidlo

5 dôvodov prečo si porovnať poistenie auta

16.01.2024

Poistenie

Porovnávanie poistenia auta je dôležité. Prináša totiž finančnú úsporu a mnohé ďalšie výhody. Prečítajte si všetkých 5 dôvodov na jednom mieste.

Havarijné poistenie. 4 mýty, ktorým veríte zrejme aj vy

04.01.2024

Poistenie

Havarijné poistenie je opradené mnohými výmyslami. Dnes si preto zoberieme na paškál 4 mýty o havarijnom poistení, ktorým veríte zrejme aj vy