Refinancovanie úveru


Čo je refinancovanie úveru

Predstavte si, že ste si v uplynulej dobe vzali úver. Všetko bolo spočiatku skvelé. Dostali ste peniaze, kúpili ste si nové auto či opravili zatekajúcu strechu. Lenže čím viac času odvtedy uplynulo, tým neodbytnejšie vás prenasleduje myšlienka, či to všetko nebolo tak trochu unáhlené. 

S odstupom si uvedomíte, že úver, ktorý budete splácať ešte dobrých pár rokov, má veľmi nevýhodné podmienky. Zaťažuje vás vysokými mesačnými splátkami, ktoré ledva zvládate posielať. Úrok je neúnosne vysoký. Ako z toho von?

Odpoveďou je refinancovanie úveru. Jednoduchá a bezpečná cesta, ako sa zbaviť starého nevýhodného úveru a získať prípadne peniaze navyše. V praxi to vyzerá takto: vezmete si nový, po všetkých stránkach výhodnejší úver, ktorým splatíte ten starý. Je to presne také jednoduché, ako to znie.

VEDELI STE O TOM, ŽE: Refinancovať môžete viacero úverov súčasne?


Ako funguje refinancovanie úveru?

Refinančný úver oslobodzuje klientov od vysokých poplatkov. Tým však jeho práca nekončí. Poskytuje príležitosť na zmenu dĺžky splácania aj výšku splátky. Vďaka refinančnému úveru môžu klienti svoje dlhy konsolidovať. To znamená, že môžu zlúčiť viacero úverov do jedného. Zbaviť sa niekoľkých záväzkov výmenou za jeden je určite veľmi príjemná zmena. 

Pomocou refinancovania úveru môžete splatiť staré nevyriešené úvery a pôžičky. Medzi najčastejšie patrí kreditná karta, povolené prečerpanie, hypotéka, spotrebný úver či lízing

TIP: Ak chcete vyplatiť úver bez toho, aby ste preukazovali zámer použitia prostriedkov, požiadajte o bezúčelový úver. Aby bol skutočne výhodnejší, neberte do úvahy iba úrok, ale celkové náklady úveru - RPMN.


Kedy požiadať o refinančný úver

Ideálny čas je u každého individuálny. Väčšinou je to v momente, keď máte pocit, že platíte za úver veľa a objavujete výhodnejšie ponuky.

Štyri faktory, ktoré by ste mali pri rozhodovaní zohľadniť:

  • vysoká splátka
  • vysoký úrok
  • dlhá doba splácania
  • viacero úverov naraz.

Pokiaľ váš súčasný úver spĺňa aspoň dve z týchto charakteristík, je na mieste, aby ste zvážili požiadanie refinančného úveru. Uľaví sa vám aj vašej peňaženke. 

Obzvlášť odporúčame vziať si refinančný úver v prípade, že vás súčasne zaťažuje viacero úverov, napríklad spotrebných. Zvážením všetkých pro a proti možno dospejete k záveru, že jeden väčší úver s prijateľnejšími podmienkami je výhodnejší ako viacero malých.

 

Najmenej výhodné finančné produkty

Z pohľadu úrokovej sadzby sú bez debaty najmenej výhodné kreditné karty a kontokorentné účty. Výšku úroku v prípade kreditných kariet môže dosiahnuť až 19 %, pri kontokorentných účtoch je to takmer totožné, tiež väčšinou 19 %. 

Tým nechceme tvrdiť, že ostatné druhy finančných produktov sú zákonite výhodné. V praxi platí, že viac-menej každý druh úveru sa môže časom zmeniť na nevýhodný. Ak sa na trhu objaví nová a výhodnejšia ponuka, je čas ho refinancovať.

 

Na čo si dať pozor?

Na to, aby ste mohli požiadať o refinancovanie úveru, musíte mať minimálne 18 rokov a trvalé či prechodné bydlisko v SR. Pri pôžičke, ktorú chcete refinancovať, ani žiadnej inej vo vašej histórii, nesmiete byť dlžníkom. Pri žiadosti nezabudnite mať so sebou občiansky preukaz a kompletnú dokumentáciu nevýhodnej pôžičky, ktorú chcete refinancovať. 

Pri prehodnotení vašej žiadosti bude banku zaujímať, či nový úver budete mať z čoho splácať. Teda vaša bonita

Časté otázky

FAQ Je refinancovanie naozaj výhodnejšie?

Nie je to pravidlo. Všetko závisí od situácie a aktuálnych podmienok. Je na vás, ako dôkladne zhodnotíte ponuky konkurencie.

Môžem refinancovať aj povolené prečerpanie?

Áno, môžete refinancovať povolené prečerpanie, kreditnú kartu, spotrebný úver, hypotéku či lízing.

Aká je podstata refinancovania?

Zbavíte sa starých záväzkov. Vymeníte nevýhodný a nepohodlný úver za taký, ktorý vám vyhovuje. Vyplatíte starý úver a splácate nový, s výhodnejšími podmienkami.

Zhrnutie

Refinancovaním nevýhodného úveru môžete ušetriť tisícky eur. Pokiaľ má úver, ktorý aktuálne splácate, vysokú úrokovú sadzbu, príliš dlhú dobu splácania alebo/a vysoké splátky, mali by ste uvažovať nad jeho refinancovaním. Získate nový s prijateľnejšími podmienkami, ktorým jednorazovo splatíte starý úver alebo viacero úverov. Konsolidáciou viacerých nevýhodných úverov sa zbavíte záväzkov a prebytočných poplatkov.