Porovnanie nebankových pôžičiek


Čo sú nebankové pôžičky?

Nebanková pôžička je každý úver, ktorý neposkytne banka. Ide teda o rôzne typy pôžičiek, ktoré poskytujú spoločnosti, ktoré síce nie sú bankami, ale majú licenciu na poskytovanie pôžičiek od Národnej banky Slovenska. Môže ísť napríklad o:

Tip: Nebankové pôžičky poskytujú viac možností ako bankové pôžičky. Na rozdiel od bankových domov pôžičky nebankoviek začínajú už na menších čiastkach. Dokážu požičať peniaze v hotovosti, na špeciálne dôvody a občas aj privrieť očkom nad záznamom v registri.


Aký je rozdiel medzi bankou a nebankovou spoločnosťou?

Pre vás ako klienta často v podstate žiadne. Líši sa len spôsob licencie, ktorou jednotlivé inštitúcie disponujú. Banky, na rozdiel od nebankových spoločností, podliehajú prísnejšej kontrole Ministerstva financií a sú tiež pod drobnohľadom špecializovanej banky Slovenska, NBS. 

Veritelia nebankových inštitúcií sú fyzické alebo právnické osoby, ktoré žiadateľom poskytujú spotrebiteľský úver v rámci svojej podnikateľskej činnosti. Aj oni musia dodržiavať platné zákony a figurovať v registri veriteľov NBS. Zároveň však ide väčšinou o menšie spoločnosti, ktoré sa snažia získať klientov službami. Väčšinou ide o:

 • rýchlejšie posúdenie žiadosti
 • menej dokladov
 • nepotrebujú potvrdenie o príjme
 • v niektorých prípadoch poskytujú pôžičky aj žiadateľom s negatívnym záznamom v registri dlžníkov.

Tip: Bojíte sa osloviť neznámu nebankovku? Vyberte si pôžičku z nášho zoznamu. Nájdete v ňom len preverené spoločnosti.


Výhody nebankovej pôžičky

Pri žiadosti o nebankovú pôžičku väčšinou nie ste povinný dokladovať výšku vašich príjmov. Pri niektorých nezáleží ani na tom, či ste uvedený na zozname dlžníkov. Jediné, čo môže výšku úrokov ovplyvniť, je vaša bonita.

Ďalšie výhody nebankovej pôžičky:

 • môžete požiadať online
 • rýchle spracovanie žiadosti
 • peniaze dostupné (takmer) ihneď
 • vyššia pravdepodobnosť schválenia ako v banke
 • možnosti získať aj pôžičku bez poplatku

Kedy požiadať o nebankovú pôžičku?

Výška nebankového úveru je do istej miery obmedzená, preto si nemôžete požičať veľkú sumu naraz. Na nebankovú spoločnosť vám odporúčame sa obrátiť vtedy, keď iné pokusy o získanie peňazí zlyhali, prípadne si chcete požičať nižšiu sumu peňazí, ktorú ste schopný rýchlo splatiť. Rovnako sa môžete na nebankovku obrátiť keď:

 • potrebujete peniaze v hotovosti
 • nechcete dokladovať príjem
 • nechcete dokladovať účel
 • chcete vybaviť požičku online alebo cez smsku
 • keď potrebujete peniaze rýchlo

Tip: Potrebujete si vôbec požičať? To je len jedna z 12 otázok, ktoré by ste si mali položiť pred podpisom zmluvy.


Na čo si dať pozor?

Pred žiadosťou o akúkoľvek pôžičku by ste mali mať jasno v týchto veciach:

 1. Ste si istý, že ju budete mať z čoho splácať? Myslite pritom, že môže nastať aj horšie obdobie, kedy vaše príjmy klesnú. Nová splátka by mala nemala váš rodinný rozpočet zaťažiť.
 2. Máte vytvorenú finančnú rezervu v prípade horších časov?
 3. Bude vec, na ktorú si požiavate slúžiť dlhšie ako ju budete splácať? Mnohí ľudia si berú pôžičky, aby nimi splácali iné dlhy. To však vedie k väčším problémom. Na jednoduchšie vyplatenie úverov existujú špeciálne produkty – refinancovanie a konsolidácia pôžičiek.

O budúcej pôžičke by ste mali vedieť všetky dôležité informácie - výška splátky, dátum splátky, výška RPMN, možnosti odkladu splátok, výšku prípadných pokút, možnosti predčasného vyplatenia, dátum poslednej splátky.

Tip: Každú pôžičku si dobre premyslite a ešte pred žiadosťou o pôžičku zvážte všetky možné budúce situácie.


Časté otázky

Za ako dlho od schválenia pôžičky obdržím peniaze?

Každá nebanková posudzuje žiadosti svojich klientov individuálne. Preto aj odovzdanie peňazí sa líši a závisí od konkrétnej spoločnosti poskytujúcej úver. Vo všeobecnosti však platí, že nebankovky sa snažia odovzdať svojim klientom peniaze čo najskôr.

Je vyplnenie formulára záväzné?

Nie. Vyplnením formulára sa k ničomu nezaväzujete. Slúži iba na to, aby vás mohol kontaktovať poskytovateľ pôžičky.

Ako mám vedieť, že práve vo vašom porovnávači nájdem férové nebankové pôžičky?

Vždy spolupracujeme iba s overenými bankovými a nebankovými inštitúciami, známymi férovým, čestným a hlavne transparentným prístupom. Samozrejmosťou pre zaradenie do porovnávača je licencia od NBS. Všetky subjekty sú pravidelne kontrolované Národnou bankou Slovenska.

Môžem získať pôžičku, hoci mám záznam v registri dlžníkov?

V našom porovnaní nebankových spoločností nájdete aj také, ktoré sú benevolentnejšie ohľadom záznamov v registri dlžníkov.

Zhrnutie

Rýchle nebankové pôžičky majú rad výhod, no aj zopár nevýhod. Teraz už viete, že o pôžičku môžete požiadať aj bez toho, aby ste museli dokladovať výšku príjmu či register dlžníkov. Nebankové inštitúcie sa pri poskytovaní pôžičiek musia riadiť obdobnými pravidlami banky. Rýchlosť poskytnutia pôžička je u nebankoviek najrýchlešia na trhu.