Neschválili vám pôžičku? Možno ste iba zle vyplnili žiadosť.

Neschválili vám pôžičku? Možno ste iba zle vyplnili žiadosť.

Myslíte si, že vyplniť správne žiadosť o pôžičku je jednoduché? Čudovali by ste sa, aké chyby robí väčšina ľudí a to nielen pri vypĺňaní žiadosti, ale aj pred ňou. Správne vyplnená žiadosť o poskytnutie pôžičky je polovicou úspechu.

V dnešnej modernej dobe nie je nič výnimočné, že sa o úver žiada už nielen priamo osobne na pobočke banky alebo nebankovky, ale aj cez internet. Online žiadosť o pôžičku je tak veľmi často prvou voľbou klientov, ak si chcú vybaviť bankový či nebankový úver. To, ako napísať žiadosť o pôžičku správne a bez ohľadu na to, či je online alebo papierová, si povieme v nasledujúcich 5 krokoch.

1. Zvoľte si úver, na ktorý máte

Predpokladom úspešnej žiadosti o akúkoľvek pôžičku je zvoliť si taký úver, ktorý bude pre vás dostupný. Ide o to vedieť triezvo zhodnotiť vlastné možnosti, napríklad to, koľko si viete požičať a aký máte príjem. Pokiaľ príliš „prestrelíte“, môže sa stať, že ani najlepšie vyplnená žiadosť o pôžičku nebude úspešná. Pokiaľ vybavujete pôžičku cez internet, pravdepodobne mýte záujem o pôžičku, ktorá si nevyžaduje príliš veľa dokladovania. To sa samozrejme vždy nedá, napríklad v prípade hypoúverov je nutné ísť do banky viackrát, predložiť nielen výšku príjmu, ale aj doklady od nehnuteľnosti, uzavrieť poistenie a podobne.

V každom prípade, ak si budete chcieť požičať bežný spotrebný či spotrebiteľský úver, nastavte si jeho výšku tak, aby bola vysoká pravdepodobnosť, že vám ho poskytovateľ schváli. Ak sa dá, vyberte si takú pôžičku, kde nemusíte dokladovať účel použitia finančných prostriedkov, prípadne ani výšku príjmu na tlačive od zamestnávateľa. Znižuje to riziko chýb a tiež časového zdržania.

Vedeli ste, že:

Najrýchlejšie viete vybaviť úver online cez internet? Online žiadosti sa vypĺňajú najjednoduchšie, dokonca je možné vyplniť viac takýchto žiadosti u konkurenčných poskytovateľov pôžičiek a keďže ide o nezáväzné žiadosti, potom si stačí vybrať už len tú najvýhodnejšiu.

maskot

2. Skontrolujte si údaje pred odoslaním

Či už budete vypĺňať písomnú alebo online žiadosť o pôžičku, pred jej podpísaním alebo odoslaním cez internet je veľmi dôležité si skontrolovať ešte raz údaje a parametre pôžičky. Môže sa totiž stať chyba napríklad čo sa týka výšky úveru alebo doby jeho splatnosti a keď by ste na ňu prišli, mohlo by byť už neskoro. V tomto prípade je najlepšie nechať si napríklad kópiu papierovej žiadosti, čo aj väčšina bánk a nebankoviek umožňuje, prípadne si dať poslať kópiu na mail, čo je zas možné pri online pôžičkách cez internet.

Nezabudnite si samozrejme skontrolovať nielen výšku a splatnosť, ale ak sa dá, aj ponúkané iné finančné a nefinančné podmienky na žiadosti - napríklad výšku úroku, výšku ročnej percentuálnej miery nákladov, výšku sankčného úroku, výšku poplatkov a iné parametre. Nie všetky sú ale samozrejme uvedené hneď priamo v žiadosti, ale úrok a RPMN tam musia byť.

3. Neklamte. Uveďte finančnú minulosť aj finančné záväzky pravdivo

Veľa ľudí zabúda alebo nechce uviesť všetky svoje finančné záväzky. Pri väčšine online žiadostí to nie je potrebné, ale napríklad banky aj pri takejto forme môžu vyžadovať aspoň orientačnú výšku iných výdavkov žiadateľa, aby mohli posúdiť jeho bonitu a rozdiel medzi príjmami a výdavkami. To je dôležité pre to, aby mohli určiť, koľko si môže klient požičať. Niekedy takýto údaj môžu vyžadovať aj niektoré väčšie nebankové spoločnosti, ako napríklad Home Credit. Pri papierových žiadostiach o pôžičku býva takéto uvedenie iných splátok úverov pravidlom a preto vždy informujte poskytovateľa pravdivo a úplne o všetkom, čo platíte. Nemusia to byť len úvery, ale napríklad aj povolené prečerpanie na účte alebo leasingy.

Veľký pozor si treba dať aj na finančnú minulosť. Priamo v žiadosti to síce zvyčajne nebýva, ale ak sa tam ocitne otázka ohľadom toho, či ste mali v minulosti problémy s dodržaním splatnosti a či ste pravidelne platili splátky za úvery, určite odpovedzte pravdivo a nič nezamlčujte. Banka alebo nebankovka si to tak či tak určite zistí a ak by ste v žiadosti klamali, pohorší vám to.

POZOR NA REGISTRE:

Na Slovensku fungujú viaceré registre dlžníkov a úverové registre. Niektoré sú len pre banky, iné fungujú všeobecne a teda aj pre nebankové spoločnosti. Prv, ako budete žiadať o akýkoľvek úver, overte si, či v nich nemáte negatívny záznam - ten je totiž prekážkou získania pôžičky u takmer každého seriózneho poskytovateľa.

maskot

4. Vyplňte všetky osobné údaje aktuálne

Veľmi veľa ľudí spraví tiež chybu v tom, že nevyplní všetky osobné údaje aktuálne. To znamená, ak sa presťahovali alebo ak bývajú inde dlhšiu dobu, prípadne ak majú viac kontaktov na mail alebo telefón. Tak pri online ako aj pri písomných žiadostiach je veľmi dôležité, aby si vás mohol poskytovateľ pôžičky overiť. Viacerí tak robia cez rôzne verejné aj neverejné registre a databázy a pokiaľ neuvediete správne a aktuálne údaje, môže sa stať, že si nebudú môcť preveriť všetko, čo potrebujú. To vedie väčšinou k výzve na doplnenie údajov a to všetko naťahuje čas. Ak si potrebujete požičať rýchlo a navyše aj súrne, je to veľmi nepríjemné.

Nezabudnite ani na uvedenie takých kontaktov, kde ste zastihnuteľní. Týka sa to mailu aj telefonického kontaktu. Pokiaľ používate viac telefónnych čísel alebo viac mailov, uveďte ten, kde ste najviac dostupný.

5. Doložte všetky potrebné doklady

Toto je mimoriadne dôležitý krok a rozhodne odporúčame ho nepodceňovať v žiadnom prípade. Ak je niekde pri pôžičke napísané, že potrebujete dva doklady totožnosti, musíte ich mať. Pri online úvere buďte pripravení na to, že bude potrebné ich naskenovať a odoslať napríklad mailom. Pri osobnom vybavovaní žiadosti ich treba vedieť predložiť na požiadanie.

To isté sa týka napríklad aj situácie, ak ide o dokladovanie príjmu. Ak sa nedá inak a musíte si vybrať len taký typ úveru, kde je nevyhnutné vedieť príjem dokladovať, už vopred si zistite, akou formou to má byť. Podľa toho majte pripravenú kópiu daňového priznania, výpis z účtu alebo potvrdenie priamo od zamestnávateľa.

BEZÚČELOVO ALEBO ÚČELOVO?

Väčšina úverov sa poskytuje bezúčelovo, čiže si nemusíte lámať hlavu s tým, ako dokladovať použitie peňazí. Sú ale situácie, kedy to je nutné, napríklad ak si beriete účelovú hypotéku či spotrebný úver na auto. V tomto prípade sa tiež informujte o tom, ako a najmä kedy treba preukázať využitie pôžičky a podľa toho postupujte.

maskot

Na záver ešte jedna dobrá rada

Veľký výber pôžičiek s možnosťou jednoduchej a rýchlej online žiadosti nájdete aj priamo u nás na Hyperfinancie.sk. Porovnanie pôžičiek, ktoré ponúkame, je totiž nielen o získaní informácií, ale aj o možnosti okamžite a z pohodlia domova požiadať o úver či pôžičku.

Výhodou je, že u nás prebieha všetko online, formulár na požiadanie o úver je mimoriadne jednoduchý a vystačíte si naozaj len s výberom konkrétnej výšky a splatnosti úveru a s niekoľkými osobnými údajmi. Požiadať o pôžičku sa dá v priebehu zopár minút a spravidla vždy nasleduje aj spätné overenie cez telefón, kedy máte príležitosť sa spýtať všetko ostatné, čo potrebujete o pôžičke vedieť a nedočítali ste sa o nej priamo na stránke.

Koľko zaplatíte mesačne za vašu pôžičku či hypotéku? Vypočítajte si pomocou jednoduchej úverovej kalkulačky vaše budúce splátky, ešte pred tým, ako požiadate o úver.

Redakcia Hyperfinancie.sk

Redakcia Hyperfinancie.sk

Redakcia Hyperfinancie.sk vznikla s cieľom pomáhať bežným spotrebiteľom vyznať sa v komplikovanom svete pôžičiek, hypoték, poistení alebo investícií, prehlbovať prostredníctvom vzdelávacích a informačných textov finančnú gramotnosť.
Zobraziť profil

Mohlo by vás zaujímať

Čo hrozí pri nesplácaní úveru?

18.03.2024

Pôžičky

Nesplácanie úveru je moment, ktorému sa chce každý vyhnúť. Prečítajte si, ako v takom prípade postupuje banka a kedy môžete prísť o nehnuteľnosť

Neschválili vám pôžičku? Možno ste iba zle vyplnili žiadosť.

26.01.2024

Pôžičky

Myslíte si, že vyplniť správne žiadosť o pôžičku je jednoduché? Čudovali by ste sa, aké chyby robí väčšina ľudí. Právne vyplnená žiadosť o poskytnutie pôžičky je polovicou úspechu.

Pôžička pre dôchodcov. Ako si nájsť tú správnu?

28.07.2023

Pôžičky

Hľadáte pôžičku pre dôchodcov? Poradíme vám, ako si vybrať, na čo si dať pozor a kde získať najlepšie podmienky. Takéto sú vaše možnosti.