Nerobte týchto 5 chýb pri žiadosti o úver

Publikované 19.09.2016 Rada | Pôžičky

Nerobte týchto 5 chýb pri žiadosti o úver

Žiadosť o úver berie veľa ľudí na ľahkú váhu. To, že sa neoplatí podceniť proces žiadania o pôžičku, si ukážeme na 5 najčastejších chybách, ktoré robí väčšina klientov. Niektoré z nich vás môžu stáť nemálo peňazí.

Žiadosť o poskytnutie úveru je zložitejší proces, ako sa zdá na prvý pohľad. Na začiatku je nezáväzná ponuka úveru, potom podanie samotnej písomnej alebo online žiadosti o úver, potom vyhodnotenia tejto žiadosti a napokon jej schválenia alebo neschválenie. Či už ide o žiadosť o hypotekárny úver, bankový spotrebný úver alebo menšiu nebankovú pôžičku, určite sa vyvarujte nasledujúcim omylom a chybám.

1. Chyba: Zlé zhodnotenie vlastných možnosti

/data/common/multimedia/images/b624b6389a9048d0ae30f04456107c73.jpg

Veľká väčšina ľudí precení svoje finančné možnosti. Čo to znamená v praxi? Že žiadajú napríklad o väčší úver, ako si môžu dovoliť, čiže vyššiu sumu. Problémom ale môže byť napríklad aj situácia, kedy ak by ste chceli príliš skoro svoj úver splatiť. V takom prípade, teda ak bude krátka doba splatnosti, je problémom príliš vysoká mesačná splátka, ktorá môže byť v kontraste s mesačným príjmom. Bonitu žiadateľa a jeho schopnosť splatiť pôžičku totiž musia brať tak banky ako aj nebankovky na zreteľ. V praxi to znamená, že poskytnúť úver môžu len podľa výšky mesačného alebo ročného príjmu žiadateľa a ak im podľa výpočtu vzorca nevychádza, že budete mať dostatočnú rezervu v príjme na splácanie úveru, jednoducho vám ho neschvália.

PROBLÉMY DO BUDÚCNOSTI: Zlé zhodnotenie vlastných možností má vplyv nielen na schválenie či neschválenie žiadosti o úver, ale aj na vašu budúcnosť. Kedykoľvek sa môže totiž stať, že sa vám príjem zníži, prídete oň úplne alebo sa vyskytnú zdravotné problémy a nebudete schopný splácať príliš vysoký úver.

2. Chyba: Problémy s minulosťou

/data/common/multimedia/images/photo_0162631556nllrzz.jpg

Druhou pomerne častou chybou je problémová minulosť. Ak ste mali napríklad nedávno problémy so splácaním iných pôžičiek alebo úverov, je veľmi pravdepodobné, že k ďalšiemu sa nemusíte dostať. Dnes si už banky ako aj nebankovky overujú klientov cez úverové registre a registre dlžníkov a ak máte v nich záznam, s najväčšou pravdepodobnosťou so žiadosťou neuspejete. Nie za každé omeškanie sa ale do takéhoto registra dostanete. Ak ste napríklad len neskôr uhradili nejakú splátku alebo si splnili inú finančnú povinnosť, nemusí to znamenať automatické zaradenie medzi problémových klientov v registroch. Aby ste zistili, či ste alebo nie ste v registroch dlžníkov, je najlepšie podať žiadosť o výpis z úverového registra, ktorá je síce spoplatnená, ale dostanete absolútne presnú informáciu o tom, aké záznamy o vás v registri sú. Viacero registrov totiž eviduje nielen negatívne informácie, ale všetky informácie - napríklad aj to, kedy ste naposledy požiadali o úver, kedy ste posledný úver splatili a podobne.

VYMAZANIE Z REGISTRA: V zásade platí, že vo väčšine registrov o dlžníkoch alebo úverových registroch sa údaje uchovávajú do 5 rokov od ukončenia úverového vzťahu, ku ktorému sa záznam vzťahuje. Podať si napríklad žiadosť o výmaz z úverového registra teda nemusí ešte znamenať, že sa tieto údaje o vás aj vymažú.

3. Chyba: Nedôsledné získanie informácií o úvere

/data/common/multimedia/images/photo_0162631606rnrwcp.jpg

Veľmi veľa ľudí robí chybu, že sa upnú len na výšku úroku alebo na výšku mesačnej splátky. Podľa týchto veličín ale nie je možné odhaliť, či sa úver oplatí, nakoľko je výhodný a koľko vlastne zaň zaplatíte. Treba si ich samozrejme všímať, veď podľa výšky splátky sa dá prispôsobiť aj rodinný rozpočet, ale dôležitejšie sú ešte dve iné hodnoty.

Prvou je RPMN, čo je ročná percentuálna miera nákladov a ide o hodnotu, ktorá vyjadruje preplatenie úveru nielen o úrok, ale aj o všetky poplatky spojené s úverom. Druhou je výška celkového preplatenia úveru, čo je zas absolútna hodnota toho, koľko banke alebo nebankovke počas celého splácania úveru vrátite. Rozdiel medzi výškou celkového preplatenia úveru a výškou požičiavanej sumy je teda presne to, o koľko zaplatíte navyše. Okrem toho je veľmi dôležité si zistiť aj iné podmienky, napríklad to, či je možné úver predčasne splatiť a za akých okolností. Na škodu nie je ani to, ak sa opýtate na výšku rôznych poplatkov. Veľa bánk totiž začína pristupovať k zavádzaniu poplatkov napríklad za žiadosť o vyčíslenie zostatku úveru alebo za žiadosť o predčasné splatenie úveru. Kompenzujú si tak napríklad nižšie úroky.

4. Chyba: Výber nesprávneho typu úveru

/data/common/multimedia/images/parikbyt.jpg

Chcete si požičať na auto, no zvolíte bežný spotrebný bezúčelový úver? Potrebujete finančnú rezervu, no namiesto napríklad kreditnej karty alebo povoleného prečerpania k bežnému účtu v banke si vyberiete nebankovú pôžičku? V takom prípade si doslova kopete hrob sami sebe. Výber nesprávnej formy alebo nesprávneho typu pôžičky je jednou z veľmi častých chýb, ktoré ľudia robia. Vedeli ste napríklad, že ak chcete modernizovať domácnosť alebo spraviť menšiu či väčšiu rekonštrukciu, nemusíte siahnuť po spotrebnom úvere, ale pokojne môžete využiť hypotéky? Tie sa dajú totiž získať už od 3 až 5 tisíc € a ponúkajú oveľa výhodnejšie finančné podmienky.

Veľmi dôležité je vybrať si úver, ktorý sa bude hodiť na daný účel svojimi parametrami aj podmienkami získania a splácania. Ak potrebujete napríklad peniaze v malej sume, dajme tomu 300 €, len na obmedzené a krátke obdobie, najrýchlejšou možnosťou sú tzv. pôžičky pred výplatou alebo krátkodobé pôžičky. Výhodnejšie ale vychádza napríklad kontokorentný úver a to aj pri oveľa menších sumách, ako je 300 €.

MALÉ AJ VEĽKÉ ÚVERY: Pri malých aj veľkých pôžičkách je možné pochybiť a vybrať si úver, kde preplatíte napríklad aj dvakrát alebo trikrát viac. Preto venujte veľkú pozornosť práve získaniu informácií aj o iných pôžičkách ako o tej, ktorú ste si pôvodne zamýšľali zobrať.

5. Chyba: Zlé zvolenie voliteľných služieb

/data/common/multimedia/images/kocky.jpg

Poslednou chybou, na ktorú vás chceme upozorniť, sú rôzne dodatočné a voliteľné služby k úveru. V prípade nebankových pôžičiek si určite nevyberajte služby ako napríklad predĺženie splatnosti krátkodobého úveru, vyberanie splátok v hotovosti u vás doma finančným zástupcom spoločnosti alebo posunutie splatnosti prvých splátok. Ide o veľmi drahé služby a úver tým mimoriadne preplatíte. V prípade bankových úverov nie je zas vždy povinné zriadiť si k úveru napríklad poistenie schopnosti jeho splácania, napríklad ak už máte na takýto účel životné poistenie. Pozor tiež na rôzne iné služby nefinančného charakteru, ako napríklad predĺženie pôvodnej lehoty splácania a podobne. Aj v tomto prípade si banky za to účtujú poplatky, ktoré môžu úver značne predražiť.

Nezabudnite na to najdôležitejšie...

Aj keby ste správne zhodnotili vlastné možnosti, nemali problémy napríklad so záznamom v registroch, zistili si všetky potrebné informácie o úvere, vybrali správny typ pôžičky a zvolili si len tie najdôležitejšie voliteľné služby k úveru, ak si neporovnáte všetky úvery na trhu, môžete sa veľmi ľahko pomýliť resp. vybrať si nie tú najvýhodnejšiu pôžičku. Nezáleží, či si beriete pôžičku z nebankovej spoločnosti alebo bankovú hypotéku - rozdiely nielen v úrokoch, ale aj poplatkoch a niektorých finančných či nefinančných podmienkach, môžu byť dosť veľké na to, aby ste napríklad získali menej výhodný alebo menej vhodný úver. Preto vám odporúčame vždy si nestranne a odborne porovnať viac ponúk, napríklad aj cez náš porovnávač pôžičiek a úverov.

Užitočný TIP pre Vás:

Porovnajte si pôžičky ešte dnes a vyberte si tú najvýhodnejšiu!

Porovnať

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.