Konsolidácia pôžičiek


Čo je to konsolidácia pôžičiek?

Konsolidáciou zlúčite viaceré pôžičky do jednej, vďaka čomu sa vyhnete nevýhodným úrokom a množstvu mesačných splátok, ktoré vás finančne i psychicky zaťažujú. 

Nebuďte prekvapený, keď konsolidáciu pôžičiek v ponuke banky nenájdete. Niektoré banky ju uvádzajú pod iným názvom. Vždy však ide plus mínus o to isté. Môžete sa stretnúť s termínom refinancovanie, optimalizácia či spájanie úverov.

 

Ako funguje konsolidácia pôžičiek v praxi?

Zlúčením niekoľkých nevýhodných úverov získate jeden nový, ktorým ich vzápätí vyplatíte. Ďalej už sa na vás vzťahujú povinnosti iba z novej pôžičky. 

Čo to znamená? Jedna mesačná splátka s nižšou cenou a s nižším úrokom. Rozlúčte sa s množstvom mesačných platieb a vysokými úrokmi. Konsolidácia pôžičiek predstavuje rozumnú možnosť, ako ušetriť. 

Jednou z hlavných výhod, ktoré klientov ku konsolidácii pôžičiek vedú, je možnosť prispôsobiť si nový úver svojim finančným možnostiam. Nemôžete si dovoliť mesačne platiť stovky eur, pretože máte mladú rozrastajúcu sa rodinu? Zvážte konsolidáciu pôžičiek. 

Tip: Pri novom úvere si môžete predĺžiť, prípadne skrátiť dobu splácania alebo si dokonca požičať vyššiu sumu peňazí. Keď bude najhoršie, okrem predĺženia doby splácania môžete znížiť aj výšku mesačnej splátky.


Kedy požiadať o konsolidáciu?

Konsolidáciu pôžičiek vám žiaden pracovník banky z vlastnej vôle neodporučí. Veď prečo by to aj robil? Škodil by tým jedine banke, ktorá by zlúčením pôžičiek prišla o cenné úroky. 

Správny čas konsolidácie je individuálny, závisí od vás. Ľudia obvykle zvyknú siahnuť po konsolidácii, keď majú viacero finančných záväzkov a majú pocit, že platia priveľa. Vždy si však môžete nechať spraviť výpočet, ako by vyzerala vaša mesačná splátka po konsolidácii a koľko ňou dokáže ušetriť. Po výpočte sa vám bude lepšie rozhodovať.

Vo všeobecnosti je lepšie, ak o konsolidáciu pôžičiek požiadate v prvej polovici doby ich splácania. Väčšina úverov a pôžičiek je nastavených tak, že na začiatku splácate väčšiu časť úrokov a menšiu časť istiny. Pokojne sa vám môže stať, že v polovici splácania úveru vám zostane 70 % istiny či viac. Preto čím skôr požiadate o konsolidáciu, tým viac na úrokoch ušetríte.

Konsolidáciu by ste určite mali zvážiť v prípade, že váš už tak dosť napnutý mesačný rozpočet zaťažujú prehnane vysoké splátky a úroky. V živote nadídu chvíle, keď ľutujete, že ste si kúpili auto aj televízor na splátky, že ste si vzali hypotéku na rekonštrukciu domu a na kreditnej karte ste v mínuse, lebo z nej platíte školné vašim deťom. 

Keď sa v takomto rozpoložení ocitnete, nestrácajte hlavu. Porovnajte si ponuky konsolidácie a rozhodnite sa podľa dostupných údajov. Z dlhodobého hľadiska môžete ušetriť tisícky eur

 

Čo môžem konsolidovať?

  • Konsolidovať môžete:
  • kontokorentný úver
  • kreditnú kartu
  • pôžičku
  • spotrebiteľský úver
  • hypotéku
  • lízing

 

Na čo si dať pri konsolidácii pôžičiek pozor?

O konsolidáciu pôžičiek môže požiadať prakticky každý. Má to však háčik. Aby ste sa mohli o optimalizáciu úverov uchádzať, musíte mať čistý finančný štít. Žiadne omeškané splátky a dobrá platobná história sú základ. 

Finančná spoločnosť bude pri žiadosti skúmať vašu finančnú minulosť rovnako pri posudzovaní nového úveru. Solventnosť a dochvíľnosť v splácaní ako aj celkové platobné návyky sa nazývajú bonita. Mali by ste sa usilovať o to, aby bola čo najlepšia.

Tip: Ak žiadate o konsolidáciu pôžičiek z dôvodu, že ich nestíhate splácať, odmietnite navýšenie úveru. Získate tak síce ďalšie peniaze, no váš problém sa tým nevyrieši. Môže sa naopak ešte zhoršiť.


Pred konsolidáciou pôžičiek si vždy overte, či mesačná splátka za váš nový úver bude naozaj nižšia ako súčet splátok za predošlé pôžičky. Taktiež sa uistite, že za predčasné vyplatenie nevýhodných pôžičiek nebudete platiť extra poplatky. Prípadne si overte, či vám takýto druh poplatkov preplatí nová banka či nebankovka.

Časté otázky

Čo potrebujem, aby som mohol požiadať o konsolidáciu pôžičiek?

Musíte mať so sebou doklad totožnosti a zmluvnú dokumentáciu pôvodných pôžičiek. V závislosti od požiadaviek nového veriteľa budete možno potrebovať ďalšie dokumenty, ktoré vám špecifikuje.

Aké podmienky musím splniť?

Musíte mať 18 rokov a trvalý alebo prechodný pobyt v SR. Výhodou je aj dobrá bonita, bez ktorej sa zrejme nezaobídete.

Môžem požiadať o konsolidáciu pôžičiek, hoci som v omeškaní so splátkami?

Požiadať síce môžete, v tom vám nikto nezabráni. Avšak, pokiaľ neplatíte načas, nová spoločnosť pravdepodobne vašu žiadosť zamietne. Ideálne, ak máte stabilný príjem a pôžičky platíte včas.

Môžem si navýšiť úver?

Pri konsolidácii pôžičiek sa otvára možnosť požičať si viac a navýšiť úver. Nezabúdajte, že navýšením úveru porastie výška mesačných splátok.

Zhrnutie

Konsolidáciou predošlých pôžičiek si môžete ušetriť psychické zdravie zo splácania nespočetných mesačných splátok aj vaše peniaze. Neuspokojte sa s prvou ponukou. Prezrite si viacero ponúk a vyberte si ten konsolidačný úver, ktorý vašim možnostiam vyhovuje najviac. Náš porovnávač vám v tom pomôže.