Hľadáte pôžičky na rekonštrukciu? Sezóna prác okolo domu a v byte je v plnom prúde

Publikované 24.08.2016 Aktualita| Pôžičky

Hľadáte pôžičky na rekonštrukciu? Sezóna prác okolo domu a v byte je v plnom prúde

Úvery a pôžičky na rekonštrukciu domu alebo bytu vedia zásadným spôsobom odľahčiť rodinný rozpočet v prípade, ak potrebujete viac peňazí na modernizáciu domácnosti a nehnuteľnosti. Ponuka takýchto úverov je veľmi široká.

Ak si chcete požičať napríklad na nové plastové okná, na prerobenie bytového jadra, na výmenu strechy alebo na inú menšiu či väčšiu rekonštrukciu, máte dve možnosti. Buď si budete sporiť a použijete na to vlastné finančné prostriedky, alebo si požičiate. Ak ide o väčšiu čiastku, sporenie by mohlo trvať príliš dlho a v takomto prípade môže byť efektívnejšie si požičať.

Aké úvery a pôžičky na rekonštrukciu sa dajú získať?

Na rekonštrukciu si môžete zobrať úvery z bánk aj z nebankových spoločností. Nie všetky typy pôžičiek sa ale hodia na tento účel - nesmie ísť o krátkodobé úvery, ani o pôžičky s príliš vysokým úrokom. Vzhľadom na to, že rekonštrukcia domu alebo bytu je finančne nákladnejšia položka, je treba si požičať na dlhšiu dobu a za čo najlepších podmienok.

Úrokovo najvýhodnejší úver na rekonštrukciu domu alebo bytu je spravidla bankový úver. Viacero bánk u nás ho ponúka aj ako účelový úver, čo znamená, že musíte banke predložiť faktúry, bločky alebo inú dokumentáciu, ako ste peniaze použili a na čo ste ich minuli. Kto nechce absolvovať takéto preukazovanie a dokladovanie, môže získať bezúčelový úver.

1. Bankový úver na rekonštrukciu bytu aj domu

Banky najčastejšie poskytujú úvery na rekonštrukciu a modernizáciu vo forme spotrebných úverov. Tie sa vyznačujú pomerne jednoduchým vybavením bez zbytočných komplikácií a pomerne flexibilnými podmienkami. Alternatívou k nim sú hypotekárne úvery na bývanie, ktoré sa síce tiež dajú získať nielen na kúpu, ale aj na rekonštrukciu. Tu je treba rátať ale s prísnejšími podmienkami a dlhším časom vybavovania.

Ak si požičiate spotrebný úver, získate:

  • vo väčšine bánk možnosť požičať si až do 20 000 €, niekde aj viac
  • úver na rekonštrukciu bez založenia nehnuteľnosti aj bez iného typu ručenia
  • splatnosť najčastejšie do 8 rokov, v prípade účelových úverov aj do 9 rokov
  • možnosť realizovať aj predčasné splatenie úveru
  • úročenie obvykle medzi 6 až 9 % p.a. v závislosti od typu úveru, bonity a banky

Ako môže vyzerať takýto úver na rekonštrukciu v praxi? Presne vám to môže ukázať kalkulačka, ale napríklad aj nasledujúca tabuľka:

Výška úveru

5 000 €

10 000 €

20 000 €

Splatnosť

3 roky

5 rokov

8 rokov

Úrok

6,9 % p.a.

6,9 % p.a.

6,9 % p.a.

Mesačná splátka

154 €

212 €

271 €

Uvedieme si konkrétny príklad bankovej pôžičky od spoločnosti CETELEM SLOVENSKO a.s. (v súčasnosti pobočka zahraničnej banky BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE SA)

PôžičkaVýškaSplatnosťVýhody
Cetelem pôžičkado 50 000 €do 96 mesiacovbez poplatkov, bez ručenia

DOKLADOVANIE ÚČELU: Dokladovanie účelu použitia peňazí z bankových úverov môže byť nielen vo forme preukazovania zaplatených faktúr alebo blokov za materiál, ale napríklad aj formou fotografickej dokumentácie. Niektorým bankám stačí odfotiť stav pred rekonštrukciou a po rekonštrukcii, prípadne fotografická dokumentácia vykonaných prác.

2. Nebanková pôžička na rekonštrukciu a bývanie

Nebankové spoločnosti poskytujú tiež rôzne druhy účelových aj bezúčelových úverov. Ako sme už spomínali, tie väčšie majú v ponuke aj úvery a pôžičky určené na rekonštrukciu a modernizáciu domácnosti a nehnuteľnosti. Kým v bankách sú podmienky viac menej veľmi podobné, pri nebankových pôžičkách musíte byť viac obozretní - najmä na úrokovú sadzbu a rôzne poplatky.

Na účel rekonštrukcie nehnuteľnosti sa nehodia tieto typy nebankových pôžičiek:

  • krátkodobé pôžičky
  • pôžičky cez SMS
  • pôžičky pred výplatou
  • malé pôžičky do 1 000 €
  • veľké pôžičky nad 30 000 € s ručením nehnuteľnosťou

Naopak, napríklad Home Credit ponúka:

PôžičkaVýškaSplatnosťVýhody
Home Credit pôžičkado 10 000 €flexibilnábez poplatkov, karta zdarma

Pri nebankových pôžičkách odporúčame osloviť známejšie a väčšie nebankové spoločnosti a vyhýbať sa neznámym alebo neovereným ponukám na úvery. Predídete tak rôznym nepríjemnostiam, ako napríklad nečakaným poplatkom, príliš vysokému úroku alebo vysokému celkovému preplateniu úveru a iným nepríjemným prekvapeniam.