Porovnanie pôžičiek na auto


Čo je to pôžička na auto?

Pod pojmom pôžička rozumieme, keď si osoba požičia peniaze od banky alebo nebankovej spoločnosti, aby si mohla kúpiť vec, na ktorú v momentálnej chvíli nemá dostatok finančných zdrojov. Pôžička je charakteristická úrokom, ktorý sa vypočítava úrokovou sadzbou a spláca sa v dohodnutom termíne. Nesmieme zabudnúť ani na dobu splatnosti, počas ktorej je klient povinný dlh banke vyplatiť. 

Autá sú v dnešnej dobe drahé. Šetriť na ne by častokrát zabralo desiatky rokov. Preto sa veľa Slovákov spolieha na pôžičky. Môžu mať svoje vysnívané auto okamžite a užívať si výhody, ktoré z toho plynú. 

TIP: Pôžičku by ste si mali vziať len v prípade, že auto, ktoré si chcete kúpiť, spĺňa vaše finančné možnosti. Pôžička by nikdy nemala ohroziť váš životný štandard.


Ako funguje pôžička na auto?

O pôžičku môžete požiadať v banke alebo nebankovej spoločnosti. To, že o úver požiadate, ale ešte neznamená, že ho aj dostanete. Ako osoba žiadajúca o pôžičku musíte spĺňať niektoré zo štandardov. Väčšinou však všetky. Toto sú najdôležitejšie z nich: 

 • výška vášho aktuálneho príjmu
 • možnosť ručiť majetkom alebo ručiteľom
 • úverové zaťaženie
 • vaša bonita (solventnosť, rýchlosť splácania)

 

Výhody a nevýhody pôžičky na auto:

 • potrebné financie máte k dispozícii rýchlo a bez komplikácií
 • pôžičku vybavíte online
 • vozidlo je vaše takmer okamžite po vybavení pôžičky
 • auto je vo vašom vlastníctve počas celej doby splácania
 • úver môžete splatiť predčasne kedykoľvek a bez ďalších poplatkov
 • v prípade, že si požičiavate vysokú sumu, môže od vás banka vyžadovať ručiteľa za úver
 • relatívne prísne hodnotenie žiadostí (hrozí, že nesplníte požiadavky a úver nezískate)
 • proces vybavenia pôžičky môže byť časovo náročný
 • často ide o vyšší finančný záväzok na dlhú dobu.

 

Bezúčelový spotrebný úver na auto

Ak máte aspoň 18 rokov, trvalý pobyt v Slovenskej republike a pravidelný príjem, môžete o bezúčelový spotrebný úver požiadať akúkoľvek banku vo vašom okolí. Banke zrejme nebude stačiť vaše slovo, bude požadovať dôkazy. Preto si pripravte potvrdenie o príjme. 

V prípade, že ste klientom danej banky, je možné, že potvrdenie o príjme nebude potrebné. Banke zrejme postačí prehľad pohybov na vašich účtoch, aby dokázala odhadnúť, či ste schopný úver splatiť. 
 

TIP: Keďže vlastníkom vozidla ste od splatenia prvej splátky vy, všetky škody na vozidle idú na vaše triko. Preto je uzatvorenie havarijného poistenia viac než vhodné.


Pôžička od nebankovky

Pokiaľ existujú dôvody, ktoré vás odrádzajú od využitia služieb banky, môžete o pôžičku požiadať nebankovú spoločnosť. Najsilnejším plus nebankových spoločností je, že majú benevolentnejšie podmienky ohľadom bonity a predchádzajúcej delikvencie. To ocenia všetci, ktorých meno sa objavilo v registri dlžníkov. Hoci ste vaše dlhy dávno splatili, záznam o vašej aktivite zostáva v registri uchovaný a negatívne ovplyvňuje vašu bonitu ešte nejaký čas. Nebankovky, rovnako ako banky, ponúkajú možnosť bezúčelového úveru.

 

Leasing

Leasing získate jednoducho. Nepotrebujete na to žiadneho ručiteľa. Pokojne môžete mať ďalšie súbežné úverové zaťaženie. Proces je schválený rýchlo a prostriedky máte okamžite k dispozícii. Aj leasing má nevýhody. Napríklad: v prípade, že vyčerpáte vaše finančné zdroje, je veľmi náročné odstúpiť od zmluvy.

Pripravte sa, že budete potrebovať akontáciu. Najväčšou nevýhodou leasingu je to, že počas celej doby splácania je auto vo vlastníctve leasingovej spoločnosti.

 

Kedy požiadať o pôžičku?

Požiadať o pôžičku by ste mali v prípade, že máte dostatočnú finančnú rezervu, aby vás podpísanie úverovej zmluvy nedostalo na dno. Mali by ste si dobre premyslieť výhody aj nevýhody a v porovnaní s vašou finančnou situáciou sa rozhodnúť, ktorá možnosť pôžičky je pre vás najvýhodnejšia.

Čo sa týka spracovania zmluvy, to urobíte rýchlo a jednoducho online. Dajte si záležať, aby ste všetky údaje vyplnili správne, inak by mohlo dôjsť k nedorozumeniu a vaša žiadosť by mohla byť zamietnutá

 

Na čo si dať pozor pri uzatváraní zmluvy o pôžičke

Nezanedbateľné % mladých Slovákov si na kúpu áut berie pôžičku. Častokrát ide o luxusné modely. Problém tkvie v tom, že väčšina mladých Slovákov nemá dostatočné finančné zabezpečenie na spokojný život. Pôžičkou si narobia hromadu problémov

Úroková sadzba leasingu býva vyššia ako v prípade spotrebného úveru. To môže byť problém, hlavne keď vezmeme do úvahy, že splatná doba leasingu býva väčšinou aspoň 36 mesiacov. Pri pôžičke je to od 6 do 12 mesiacov.

Vzhľadom na to, že majiteľom vozidla je počas celej doby splácania leasingová spoločnosť, si musíte dať na poškodenie vozidla obzvlášť pozor. Je povinná platba havarijného poistenia, ale platíte ju vy. 

 

TIP: Nemusíte prijať havarijné poistenie, ktoré vám ponúkne leasingová spoločnosť. Spravte si prieskum a porovnajte aspoň dve havarijné poistenia, aby ste neplatili zbytočne viac.


Časté otázky

Aké podmienky musím spĺňať, aby som mohol žiadať o bezúčelový úver?

Musíte mať aspoň 18 rokov, trvalý pobyt v SR a stabilný príjem.

Kde sa dozviem, aká bude reálna výška ceny za auto?

RPMN - Ročná percentuálna miera nákladov vám povie, koľko zaplatíte za splátku aj úrok dohromady.

Potrebujem pri pôžičke vždy ručiteľa?

Nie, závisí to od vašej bonity. Ak je dostatočná, nepotrebujete ručiteľa.

Zhrnutie

Máte tri možnosti, ako požiadať o peniaze. Môžete navštíviť banku a vziať si bezúčelový úver, ísť do nebankovej spoločnosti alebo leasingovej spoločnosti. Vždy dbajte o to, aby ste mali dostatočnú finančnú rezervu. Ešte predtým, než si požičiate, spravte si dôkladný prieskum pôžičiek. Pomôže vám s tým náš porovnávač. Budete mať istotu, že ste si vybrali najvýhodnejšiu pôžičku na auto.