Hotovostné pôžičky


Čo je hotovostná pôžička?

Hotovostná pôžička je pôžička, ktorú je možné veľmi rýchlo vybaviť. Poskytnuté peniaze vám vyplatia v hotovosti, bez ručiteľa, na akýkoľvek účel a do niekoľkých hodín od podania žiadosti. V tomto prípade ide o bezúčelové pôžičky, ktoré ponúka takmer každá nebanková spoločnosť. 

Nepotrebujete k nej účet v banke a peniaze si môžete vyzdvihnúť osobne. Po poskytnuté financie si môžete prísť na partnerské miesta pobočky. Niektorí poskytovatelia dokonca dopravujú peniaze kuriérom až domov, do práce či iné vopred dohodnuté miesta. 

Rozlišujú sa iba v podmienkach na ich získanie. Niektoré vyžadujú viac dokladov, pri iných stačí občiansky preukaz. Na rozdiel od bežného úveru si pôžičku takmer všade často vybavíte aj bez dokladovania zamestnania a príjmu. Základnou podmienkou na ich získanie je trvalý pobyt na Slovensku

Vďaka vyplateniu v hotovosti na ruku predstavujú pôžičky spôsob, ako získať peniaze rýchlo, a to aj vtedy, ak má dlžník zablokovaný účet z dôvodu exekúcie.

Poskytnuté financie je možné využiť na čokoľvek, nie sú určené na konkrétny účel. Pravidlá pre poskytnutie hotovostnej pôžičky má každá nebanková spoločnosť nastavené inak. Vo väčšine prípadov nevyžadujú dokladovanie príjmu.

 

Ako fungujú hotovostné pôžičky?

Vybavenie pôžičky nie je komplikované. Systém hotovostných pôžičiek je založený na podobnom princípe ako bežný bezúčelový úver. Rozdiel je v tom, že sumy poskytované vo forme pôžičky na ruku sú nižšie a doba splácania kratšia.

O tento typ úveru môžete požiadať osobne na občiansky preukaz alebo online. Stačí si vybrať najvýhodnejšiu ponuku a počkať na posúdenie žiadosti poskytovateľa.

Niektoré nebankové inštitúcie ponúkajú hotovostnú pôžičku aj cez SMS.

 

Kedy požiadať o hotovostnú pôžičku?

Hotovostné pôžičky slúžia pre ľudí, ktorí majú záujem o menšie sumy, a ktoré je možné získať veľmi rýchlo, bez ručiteľa, na akýkoľvek účel a bez zbytočného “papierovania”.

V prípade, že nemáte možnosť alebo čas vybaviť si spotrebný úver, nevyhovujú vám splátkové podmienky spoločností a pritom potrebujete peniaze okamžite, môžete využiť služby spoločností poskytujúce hotovostné pôžičky.

Tip: Ak nemáte žiaden príjem alebo si chcete požičať viac, ako dokážete splatiť, pôžičke sa radšej vyhnite, aby vám dlhy neprerástli cez hlavu.


Ako požiadať o hotovostnú pôžičku?

Požiadať o pôžičku je jednoduché. Stačí kliknúť na políčko "Mám záujem" alebo "Chcem si požičať". Po kliknutí budete automaticky presmerovaní na stránku s formulárom alebo priamo na stránky poskytovateľov pôžičiek. Formulár so žiadosťou stačí vyplniť a odoslať. To je všetko.

Tip: Pri vypĺňaní formulára dbajte na to, aby ste zadali správne údaje, aby vás mohli poskytovatelia kontaktovať.


Ďalší krok už je na poskytovateľovi, ktorý vašu žiadosť posúdi. Ak budete spĺňať podmienky, ozve sa vám s ponukou o uzavretí zmluvy. Vtedy je dôležité prečítať si detaily podmienok vybranej pôžičky a vykomunikovať si zmeny (výška splátky, dĺžka a spôsob splácania, a pod.)

Tip: Pozrite sa na to, aké podmienky treba splniť, aby ste pri posudzovaní žiadosti boli úspešní.


Na čo si dávať pozor pred požiadaním?

Vzhľadom k tomu, že hotovostné pôžičky patria k tým drahším, dávajte si pozor na ich celkovú cenu, vrátane poplatkov. Ponuky si vždy porovnajte.

Podmienky pôžičky a všetky informácie o nej si dôkladne prečítajte. Majte na mysli aj to, že požičané peniaze musíte byt' v dobe splatnosti pripravení vrátiť.

Časté otázky

Aké podmienky musím splniť pred požiadaním?

Žiadateľ musí byť plnoletý, čiže mať 18 rokov a trvalý pobyt na území SR.

Aké doklady potrebujem na vybavenie pôžičky?

Vo väčšine prípadov vám stačí len občiansky preukaz. Mnohé nebankové spoločnosti nepotrebujú žiadne iné doklady.

Akú sumu si môžem požičať?

Záleží na tom, kde si chcete peniaze požičať, a aké pôžičky inštitúcie ponúkajú. Spravidla sú to však nižšie sumy, napríklad od 50 eur.

Dokedy musím pôžičku splatiť?

Doba splácania závisí od konkrétnej pôžičky, najčastejšie je to však do 30 dní.

Aký vysoký je úrok?

Výška úroku závisí opäť od konkrétnej pôžičky. O výške úroku a ročnej percentuálnej miere nákladov budete informovaní po zaslaní nezáväznej žiadosti.

Zhrnutie

Hotovostná pôžička je jedným zo spôsobov, ako získať peniaze rýchlo, v hotovosti a bez ručiteľa. Vybaviť si ju môžete v banke aj v nebankových spoločnostiach. Jej nevýhodou je vyššia úroková sadzba v porovnaní s úverom na dlhšie obdobie.

Predtým, ako sa rozhodnete pre hotovostnú pôžičku sa však sa informujte o dostupnosti iných, cenovo výhodnejších alternatívach. Je dobré porovnať si viacero produktov a rozhodnúť sa pre ten, ktorý je pre vás najvýhodnejší.