Porovnanie rýchlych pôžičiek na účet

 


Čo je to rýchla pôžička?

Dokáže pomôcť a priniesť do domácnosti niekoľko chýbajúcich eur. Je jedno, či potrebujete rýchlo opraviť chladničku alebo auto. Jej vybavenie je jednoduché. Je však dobré poobzerať sa po viacerých ponukách a nevziať hneď prvú. 

Rýchla pôžička, často označovaná aj ako pôžička ihneď, je obľúbeným typom spotrebiteľského úveru. Poskytujú ju banky aj nebankové spoločnosti. Na rozdiel od bežného úveru, v tomto prípade si požičiavate nižšie čiastky.

Nevýhodou väčšiny rýchlych pôžičiek je najmä to, že majú kratšiu dobu splatnosti. Na vrátenie peňazí tak máte omnoho kratší čas. Plus, často sa stretnete s vyššími úrokmi.


Pôžička ihneď na účet má okrem rýchlosti vybavenia aj iné benefity. Mnohé inštitúcie ju poskytujú aj bez dokladovania príjmu. Nebankové spoločnosti v niektorých prípadoch požičiavajú aj nezamestnaným.

TIP: Ešte predtým, ako o pôžičku požiadajte, si zistite, či bude potrebné príjem dokladovať. Prípadne, čo banky považujú sa stabilný a pravidelný príjem.Typy rýchlych pôžičiek

Rýchle pôžičky poskytujú bankové aj nebankové inštitúcie. Môžu sa však deliť na:

  • kontokorentný úver – nemusíte nijako špeciálne žiadať o pôžičku. Stačí, keď banka povolí prečerpanie vášho bežného účtu. V prípade, že pôjdete do mínusu, sa musíte pripraviť na splatenie pôžičky. Tá vždy prichádza s určitými úrokmi. 
  • revolvingový úver – od banky získate určitú čiastku peňazí, ktorú môžete použiť. Ak ju však stihnete do určitého času vrátiť, neplatíte žiadne úroky.

Pri nebankových spoločnostiach úver vybavíte aj cez internet. Rýchle pôžičky online sú  jednoduché na vybavenie. Nemusíte nikam chodiť a často nepotrebujete dokladovať príjem.

 

Ako funguje rýchla pôžička?

Vybavenie rýchlej pôžičky nie je náročným procesom. V mnohých prípadoch môžete spraviť všetko online. Stačí si vybrať najvýhodnejšiu ponuku a počkať na pripísanie peňazí na účet.

Proces prevodu môže trvať dlhšie, ak peniaze prechádzajú z jednej banky do druhej. Ak idú z účtu do účtu rovnakej banky, pripísané môžu byť do 10 - 20 minút. Pôžičku „ihneď do 10 minút” môžete využívať hneď v ten istý deň.

Niektoré nebankové inštitúcie umožňujú aj rýchlu pôžičku cez SMS. Tento spôsob vybavovania bol však obľúbený skôr v minulosti. Dnes je na ústupe. 

Kedy požiadať o rýchlu pôžičku? 

O rýchlu pôžičku by ste mali požiadať vtedy, keď ju naozaj potrebujete. Zhodnoťte svoj finančný stav, prípadne sa poraďte s členmi rodiny. Všetko si premyslite, a keď si budete istí, že ju dokážete splatiť, môžete sa pustiť do vybavovania

TIP: Aj napriek jednoduchému a rýchlemu vybavovaniu to s pôžičkami netreba preháňať. Naučte sa správne šetriť.


Na čo si dať pozor pred požiadaním?

Pri hľadaní rýchlej pôžičky sa stretnete s mnohými ponukami. Na to, aby ste sa vyhli častým chybám, by ste si ich mali všetky porovnať. Keď ste si jednu vybrali, čaká vás pred samotným požiadaním ešte jeden dôležitý krok.

Prečítajte si všetky podmienky pôžičky a informácie o nej. Splatnosť je spravidla niekoľko týždňov. Musíte byť pripravení peniaze vrátiť.

Prepočítajte si, koľko eur zaplatíte navyše. Niektorí zabúdajú na to, že každá pôžička má úrok, ktorý celú sumu navyšuje. Praktickým ukazovateľom, ktorý počíta so všetkými nákladmi je RPMN.

TIP: Pred podpisom úverovej zmluvy, by ste si mali položiť niekoľko otázok.


Časté otázky

Aké podmienky musím pred požiadaním splniť?

Základnou podmienkou je vek. Žiadateľ musí byť plnoletý, čiže mať 18 rokov. Vo väčšine prípadov vám stačí len občiansky preukaz a bankový účet. Mnohé nebankové spoločnosti nepotrebujú žiadne iné doklady.

Môže o pôžičku požiadať aj nezamestnaný alebo študent?

To záleží na tom, kde o pôžičku žiadate. Mnohé inštitúcie vám to však umožnia. Dokonca, o rýchlu pôžičku môžu v mnohých prípadoch žiadať aj študenti. Ak žiadate o pôžičku ako študent, musíte mať účet. Väčšina bánk poskytuje výhodné študentské účty.

Akú sumu si môžem požičať?

Výška požičanej sumy závisí od inštitúcie a jej ponuky rýchlych pôžičiek. Spravidla však ide o nižšie čiastky v hodnote niekoľkých tisíc eur. 

Ako môžem požiadať o rýchlu pôžičku?

O rýchlu pôžičku môžete požiadať niekoľkými spôsobmi. Prvým je online spôsob. Cez internet stačí vyplniť nezáväzný formulár. Ďalším je prostredníctvom telefónu. Tento spôsob je však pomaly na ústupe.

Aká je dĺžka doby splácania?

Doba splácania závisí najmä od inštitúcie, kde ste si peniaze požičali. Vo väčšine prípadov ide o zopár týždňov.

Ako rýchlo dostanem peniaze na účet?

V prípade, že ide o medzibankový prevod, musíte počkať približne 1 - 2 dni. Ak sa však presúvajú v rámci rovnakej banky, máte ich už do 10 - 20 minút.

Zhrnutie

Rýchla pôžička je jedným zo spôsobov, ako získať peniaze na účet rýchlo. Vybaviť si ju môžete v banke aj v nebankových spoločnostiach. Jej nevýhodou je najmä kratšia doba splácania a vyššie poplatky. V prípade, že ste zvážili všetky riziká a skutočne pôžičku potrebujete, porovnajte si jednotlivé ponuky.