Prenos účtu je rýchlejší a jednoduchší ako kedykoľvek predtým!

Publikované 5. 4. 2016

Ak ste sa doteraz báli dlhého čakania alebo nečakaných poplatkov pri prenose svojho účtu z jednej banky do druhej, od polovice marca to je už minulosť. Novela zákona o platobných službách vám vychádza v ústrety!

Doba, kedy sa čakalo v banke aj niekoľko týždňov aby ste mohli zrušiť účet a preniesť si ho do inej banky, je dávno preč. Pre konečného spotrebiteľa to znamená oveľa viac voľnosti pri zmene banky.

Pravdou je, že doteraz možnosť prenosu účtu zo starej banky do novej nevyužívalo príliš veľa klientov, ale na druhú stranu, bolo to aj kvôli pomerne komplikovanému procesu. Ten bol príliš dlhý a spojený veľakrát aj s nemalými poplatkami. Od 15. marca vstúpili do platnosti ale viaceré zmeny.

TIP: Ak ešte neviete, ktorý účet je výhodnejší než ten Váš súčasný, prezrite si porovanie účtov zdarma TU.

Aké novinky platia od marca 2016

Čo sa týka prenosu účtov, doteraz trval tento proces obvykle 2 mesiace. Banka totiž mala oveľa dlhšie lehoty a uzavretie starého účtu musela vykonať do posledného dňa mesiaca, ktorý nasledoval po podaní žiadosti o zrušenie starého účtu. Ak ste napríklad teda podali žiadosť o zrušenie účtu v polovici januára, banka ho zrušila až k poslednému dňu vo februári.

Druhým problémom boli poplatky. Banky napríklad mohli pýtať poplatky za zrušenie inkás, trvalých príkazov, platobných kariet, internet bankingu a podobne. Problémom mohol byť aj záverečný výpis z účtu, za ktorý si banky tiež mohli zaúčtovať nejaký extra poplatok. Niektoré banky dokonca od klientov žiadali aj poplatky spojené so samotnou zmenou účtu. Problémom bolo aj to, že banky klientov o možnostiach zmeny účtu príliš neinformovali a bolo to len na ich dobrovoľnom zvážení.

Po novom platí, že:

 • banky musia povinne informovať klienta a ponúkať mu presun účtu
 • sťahovanie účtu zo starej banky do novej môže trvať najviac 20 dní
 • prenesenie inkás a trvalých platieb musia banky spraviť za vás
 • priamo s presunom účtu nemôžu byť spojené žiadne poplatky

Ako zariadiť presun účtu krok po kroku

Po novom je proces presunu účtu nielen rýchlejší, ale aj lacnejší a jednoduchší. Poďme sa naň pozrieť pekne krok po kroku:

1. krok - Spravte si poriadok na starom účte

V prvom rade si musíte „upratať“ starý účet. Čo to znamená? Splatiť všetky podlžnosti napríklad z kontokorentu, počkať na „dobehnutie“ platieb napríklad vykonaných platobnou kartou, na zaplatenie všetkých poplatkov spojených s účtom skontrolujte si aj iné prípadné záväzky. Najlepšie zároveň bude, ak si zaznačíte aj to, aké staré trvalé príkazy alebo inkasá ste mali k účtu priradené.

2. krok - Vyberte si novú banku

Zvoľte si novú banku s novým účtom, ktorý vám vyhovuje lepšie, ako ten starý. Otvorte si v novej banke účet a zároveň vyplňte žiadosť o Presun účtu. Túto žiadosť musíte poslať banke so svojim vlastným overeným podpisom (u notára alebo na matrike na obecnom či mestskom úrade) a tá už všetko vybaví za vás.

3. krok - Počkajte, kým to banky medzi sebou vybavia

Tu sa vaše povinnosti už končia. Jednoducho len počkajte, kým stará banka uzavrie pôvodný účet a presunie všetky trvalé platby a inkasá do novej banky. Navyše, nemusíte spoločnosti, ktorým ste platili cez inkaso, oznamovať ani zmenu účtu, pretože môžete požiadať banky, aby to spravili za vás.

4. krok - Pre istotu ešte kontrola na záver

Kvôli pokoju v duši je ale lepšie si po prenesení účtu skontrolovať na novom účte všetky trvalé príkazy a inkasá a to aj s ich parametrami ako variabilný symbol a podobne. Teraz využijete to, že ste si zaznačili v prvom kroku všetky platby, ktoré sú s účtom spojené vo forme inkasa a trvalého príkazu a jednoducho si porovnajte, či to „sedí“.

Dobré porovnanie je základ

Ak ste sa už rozhodli, že presuniete svoj starý nevýhodný účet s príliš vysokými poplatkami do novej banky, odporúčame vám spraviť si na úvod podrobné porovnanie všetkých parametrov, podmienok, výhod a nevýhod bankových účtov na trhu.

Aby sme vám to uľahčili, prinášame vám komplexné porovnanie bežných účtov priamo u nás. Tu si môžete pozrieť, čo všetko vám ktorý bankový účet ponúka a koľko za to „pýta“. Navyše, z pohodlia domova si môžete otvoriť tieto účty aj online a to priamo cez náš portál. Nemusíte nikam chodiť, nemusíte čakať na pobočke a navyše ak si vyberiete mKonto od mBank alebo Zuno Účet zo Zuno banky, získate bezplatné vedenie účtu.

 

Kde možno získať účet zadarmo?

Momentálne je na našom bankovom trhu niekoľko bánk, ktoré ponúkajú účet s vedením bez poplatku. Tu je niekoľko možností, ktoré najčastejšie využívajú ľudia pri presune účtov zo starej banky do novej:

Zuno Účet

Bez akéhokoľvek poplatku za vedenie účtu poskytuje bežný bankový účet napríklad Zuno banka. V rámci účtu získate:

 • založenie a vedenie účtu zadarmo
 • bezkontaktnú platobnú kartu zadarmo
 • prístup a operácie cez online banking a mobilné aplikácie bez poplatkov

Viac informácii o účte v Zuno banke získate aj priamo u nás a to tak ohľadom jeho ďalších výhod a parametrov, ako aj ohľadom možností založenia.

mBank a mKonto

Bežný bankový účet zadarmo sa dá založiť aj v ďalšej „internetovej“ banke - mBank. Aj v tomto prípade sú k účtu:

 • bezplatné založenie a vedenie
 • zadarmo 1 výber mesačne z hociktorého bankomatu v SR alebo zahraničí
 • ak budete účet aktívne využívať, máte takéto výbery mesačne až 4
 • bez dodatočných poplatkov získate aj elektronické mesačné výpisy z účtu

K účtu ponúka mBank ale samozrejme ešte omnoho viac benefitov a možností. Ak ich chcete spoznať detailne, prípadne si chcete účet otvoriť online, pozrite si jeho detaily u nás.

Fio Účet

Osobný účet bez poplatkov za vedenie ale aj iné služby má vo svojej ponuke aj Fio banka. V tejto banke získate takýto účet:

 • bez poplatku za založenie alebo vedenie
 • s bezkontaktnou kartou MasterCard bez poplatkov za vedenie
 • s 1 výberom mesačne zadarmo z akéhokoľvek bankomatu
 • samozrejme aj s internetbankingom a smartbankingom zadarmo

Fio banka má zatiaľ u nás slabšie zastúpenie klasickým kamennými pobočkami, takže účet si aj v tomto prípade najjednoduchšie otvoríte online - a tu o ňom nájdete ďalšie potrebné informácie.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.