Bankový účet

Banky dnes poskytujú svojim klientom množstvo finančných účtov s rôznym účelom využitia. Najčastejšie sa vyskytujúcim je napríklad bežný účet, ktorý potrebujete pre základné finančné operácie ako platby, odosielanie a prijímanie finančných prostriedkov, napríklad mesačnej výplaty. Ďalšie typy účtov využijete napríklad pri čerpaní úveru alebo sporení. V súčasnosti existuje viacero variant osobných účtov, pričom ak splníte zopár základných podmienok, je tu možnosť mať aj osobný účet zadarmo. Každá banka má nastavené inak svoje poplatky a podmienky, a preto je dobré, ak si vopred porovnáte viacero účtov a zistíte, ktorý účet Vám najviac vyhovuje.

Výhody založenia účtu online

Založenie účtu online je moderným, no najmä jednoduchým a rýchlym spôsobom založenia bankového účtu. Nemusíte nikam chodiť a stáť v dlhých radách, všetky potrebné informácie totiž nájdete aj online. Na našom portáli sa snažíme udržiavať informácie aktuálne, tak aby ste mali možnosť byť informovaní o všetkých akciách, ktoré banky ponúkajú. Vďaka online porovnávaču si vyberiete ten najvýhodnejší účet. Jednoduchým vyplnením formulára zašlete žiadosť o založenie účtu a behom niekoľko minút vybavíte všetko potrené. Ušetríte tým nielen čas, ale najmä vybavíte všetko z pohodlia domova a viete, že ste si vybrali ten najlepší účet.

Porovnanie osobných účtov

V čase vysokej konkurencie sa snažia banky zaujať svojich klientov okrem kvalitných a pestrých produktov aj rôznymi výhodami a akciami. Nezabudnite sa informovať aj ohľadom prebiehajúcich akcií, vďaka čomu môžete získať ešte výhodnejšiu ponuku, ušetriť tak množstvo peňazí a získať ďalšie benefity. Nato, aby ste nemuseli prehľadávať každú oficiálnu stránku banky, sme pre Vás pripravili porovnanie osobných účtov. Online porovnanie bankových účtov by malo uľahčiť rozhodovanie sa aký účet založiť. Vyfiltrujte si Vami zvolené parametre a požiadajte o najlepší účet online.  

Časté otázky

Koľko zaplatím pri založení účtu online?

Pri online zakladaní účtu neexistuje žiadne pravidlo a ani to nie je bežné, aby s tým súvisel nejaký poplatok, práve naopak, táto možnosť je výhodnejšia aj pre banky, ktoré tým takisto ušetria čas a sú v prvom rade radi za nového klienta.

Ako môžem zhodnotiť svoje peniaze pri termínovanom vklade?

To závisí od viacerých faktorov, vrátane uloženej sumy a dĺžky jej uloženia, no zvyčajne zhodnotenie predstavuje až niekoľko percent.

Ktorý z účtov je najvýhodnejší či najlepší účet?

To skutočne záleží od parametrov konkrétnej ponuky a vo všeobecnosti sa na túto otázky ani nedá odpovedať. Lepšia otázka znie ,,ktorý účet je najlepší pre mňa?“, pretože každý z nás má iné požiadavky a nároky.

Ako dlho trvá založenie účtu online?

Pri založení účtu online môžete skutočne ušetriť množstvo času, po zvolení vhodného účtu stačí už iba vyplniť online žiadosť a následne odoslať podpísané dokumenty, prípadne ich podpísať priamo po doručení kuriérom alebo na pobočke.

Rozdelenie bankových účtov

Ponuky všetkých bánk sa líšia medzi sebou, no často aj v rámci jednej banky. Vo všeobecnosti však môžeme bankové účty rozdeliť na tieto základné typy:

Bežný účet

Bežný alebo tiež osobný účet je najčastejšie využívaným produktom bánk, ktorý má dnes takmer každý. Potrebný je napríklad pre realizovanie platieb, výber hotovosti a v niektorých prípadoch aj pri čerpaní úveru.

Sporiaci účet

Bankový účet určený na vedľajšie odkladanie a šetrenie finančných prostriedkov má spravidla o niečo vyšší úrok, peniaze sa časom zhodnocujú a niekedy, napríklad pri stavebnom sporení, môžete získať aj určitý bonus.

Termínovaný účet

Je druhom sporiaceho účtu, líši sa však vyššími úrokmi a fixáciou termínovaného vkladu na určité obdobie, počas ktorého by ste nemali s peniazmi manipulovať, ináč hrozí, že sa nezhodnotia a navyše zaplatíte ,,trestné“ poplatky.

Úverový účet

Slúži primárne na evidenciu klienta a čerpanie jeho úveru. Existuje množstvo podobných produktov, kedy môžete čerpať finančné prostriedku ako pôžičku a postupne ich splácať, napríklad pri kreditných kartách.

Investičný účet

Ďalšou možnosťou uloženia a zhodnocovania peňazí sú takzvané investičné účty, ktoré slúžia pre investovanie napríklad do akcií, dlhopisov alebo rôznych fondov. Líšia sa najmä mierou rizika a zhodnotenia alebo tým, či investujete sami alebo to robí automaticky správca účtu.

Referencia

"Svoj prvý osobný účet som si založil ešte kým som bol študent, čo pre mňa znamenalo množstvo výhod a najmä žiadne poplatky. Neskôr som si otvoril aj sporiaci účet, kam si pravidelne každý mesiac odkladám určitú sumu, ktorá mi nebude chýbať, no v prípade potreby mám tieto peniaze stále k dispozícii."

Marek, 27

Hodnotenie: 5/5

Ako si vybrať správny účet?

Pri výbere bankového účtu je veľmi dôležité myslieť najmä na naše požiadavky a samotné využitie účtu. V prípadne osobného účtu treba vziať do úvahy poplatky, napríklad za vedenie účtu, trvalé príkazy, kvalitu a možnosti internetbankingu a výbery z bankomatov. Prečo platiť za niečo, čo nevyužijeme a naopak. Ak často využívame hotovosť, bude nás zaujímať najmä pokrytie bankomatmi, ak platíme kartou, tak poplatky a prípadné odmeny za platby kartou. Poplatky sa často odvíjajú od balíčka služieb, ktoré sa viažu k bežnému účtu. Študenti a mladí do 26 majú v tomto smere výhodu v podobe nižších alebo žiadnych poplatkov.

V prípade sporiacich účtov, termínovaného vkladu a úverových účtov nás zaujímajú najmä úroky, či už ide o ročný úrok zhodnocovania našich peňazí alebo úrok, za ktorý nám je poskytnutá pôžička, a teda výška sumy, ktorú splatíme späť. Pri investičných účtoch treba brať do úvahy najmä transparentnosťkvalitu spoločnosti, ktorá ich ponúka a takisto možnosti a šírku investičného portfólia.