Porovnanie bankových účtov zdarma

Vladimír Koppan   Publikované 01.03.2023 Rada| Účty

Porovnanie bankových účtov zdarma

Poplatky za vedenie bežného účtu v banke sú štandard. Existuje však aj nejaká iná možnosť? Veď uznajte sami, že platiť mesačne päť a viac eur môže byť otrava. Našťastie máte aj na Slovensku možnosť vybrať si banku, ktorá ponúka vedenie účtu zadarmo.

Ktoré banky ponúkajú účet zadarmo?

Bežný účet zadarmo ponúka na Slovensku päť bánk. 365.bank, mBank, UniCredit Bank, Fio banka a ČSOB. Ide o plnohodnotné účty, ktoré vám stačia na bežnú réžiu. Pokiaľ však patríte medzi náročnejších klientov, budete si musieť priplatiť.


365.bank

365.bank vznikla pôvodne ako podnož Poštovej banky. Svojim imidžom a komunikáciou cielila najmä na mladšie ročníky. Od svojho začiatku sa snažila okresať náklady na minimum a preto funguje primárne online. Cez mobilnú aplikáciu si založíte účet, komunikujete s bankou či si žiadate o pôžičku.

Bežný účet je bezplatný. V cene máte napríklad neobmedzené výbery z bankomatu, mesačný výpis účtu zaslaný na e-mail, push notifikácie, elektronický príkaz na úhradu či zmenu PINu k platobnej karte.

 

Československá obchodná banka

Ide v podobnom duchu ako 365.bank. Aj ČSOB vytvorila tzv. Smart účet, ktorý si zriadite online kedykoľvek, kdekoľvek a mesačne vás nič nestojí. Automaticky k nemu získate aj sporiaci účet. K tomu treba započítať aj neobmedzené elektronické SEPA transakcie, výbery a vklady v hotovosti v bankomatoch ČSOB bez poplatku

 

Fio banka

Aj táto banka ponúka svojim klientom osobný účet bez poplatkov. Pozitívom je fakt, že jeho vedenie je zadarmo aj bez nutnosti splniť akékoľvek dodatočné podmienky (napríklad určitý obnos peňazí na účte či platby kartou). 

Účet od Fio banky vám ponúka prakticky všetko, čo od bankového účtu potrebujete. K dispozícii máte napríklad trvalé príkazy, výbery v hotovosti z ľubovoľného bankomatu po svete s kartou Visa, vklady a výbery na pokladni či bezkontaktnú kartu Visa alebo Mastercard. 

 

J&T BANKA

J&T BANKA je pre bežného smrteľníka pomerne neznámou bankou. O to zarážajúci je fakt, že ponúka svojim klientom bežný účet zadarmo. Je tu však jedno veľké ale. Tento účet je podmienený založením nového vkladového produktu alebo predĺžením existujúceho vkladu

 

mBank

mBank podobne ako vyššie spomínané finančné domy ponúka svojim klientom účet bez poplatkov. Rovnako ako konkurencia aj oni majú založenie a vedenie účtu, platby či realizáciu trvalého príkazu zadarmo. Výhodou však je vydanie debetnej karty bez poplatkov a pri mesačných platbách aspoň 70€ je aj vedenie karty zadarmo. 

Azda najväčší bonus však je možnosť vyberať peniaze zo všetkých bankomatov na Slovensku aj v zahraničí bez poplatku. Podmienkou však je výber aspoň v hodnote 70€ a viac.

 

UniCredit Bank

Je poslednou bankou na Slovensku, ktorá ponúka bežný účet zadarmo. Účet Start založíte online a získate internetové a mobilné bankovníctvo, platobnú kartu Visa Standard, výbery z bankomatov UniCredit doma i v zahraničí zadarmo a výbery z ostatných bankomatov zadarmo pri sume nad 80€.

 

A čo ostatné banky?

Ostatné banky pôsobiace na Slovensku sa do nášho zoznamu nedostali. Dôvod je jednoduchý. Neponúkajú totiž možnosť získať a viesť bežný účet zadarmo. Väčšinou teda pýtajú pravidelné poplatky, ktoré možno znížiť napríklad používaním mobilných platieb a pod. Nejde však o plnohodnotný bezplatný bankový účet.

Situácia s bezplatnými účtami v banke sa za posledných päť rokov podstatne zmenila. Výrazne stúpol podiel tých finančných domov, ktoré ponúkajú základný účet zadarmo. Bezplatné funkcie sa môžu niekomu zdať ako nedostatočné. Väčšine užívateľov však bude dokonale vyhovovať a ocenia i fakt, že ročne ušetria desiatky eur práve na vedení bankového účtu.

author

Autor článku:

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.