Koľko platíte za vedenie bežného účtu? Porovnanie bankových účtov zdarma

Publikované 29.11.2021 Rada| Účty

Koľko platíte za vedenie bežného účtu? Porovnanie bankových účtov zdarma

Viete, aké sú najnižšie poplatky za vedenie účtu? Predsa tie nulové! Nie, nie je to pokus o lacný vtip, ale slovenská banková realita. Ak ešte stále nemáte bezplatný účet v banke, čítajte, kde a za akých podmienok ho mať môžete. Nebudeme písať o „legislatívnych“ účtoch zadarmo, ktoré musí mať povinne zo zákona k dispozícii pre špecifické skupiny klientov každá banka pôsobiaca na Slovensku. Pozrime sa spolu na bežné bankové účty, ktoré môžu mať bežní ľudia bez poplatkov.

Bezplatný nemusí znamenať úplne zadarmo

Aby sme boli presní, nejde len o poplatky za vedenie účtu, ale všetky odplaty a poplatky vyžadované bankami od klientov pri bežných účtoch v eurách alebo cudzej mene:

  • zriadenie účtu
  • vedenie účtu
  • zmena zmluvných podmienok
  • zrušenie účtu
  • výpis z účtu v banke
  • výpis z účtu poštou
  • výpis z účtu elektronicky
  • výpis z účtu mimoriadny

Keď sa na tieto položky pozrieme rigorózne, existuje u nás len jediná banka, ktorá má v ponuke bežný účet absolútne bez poplatkov.

Ak zmiernime kritériá a zameriame sa na poplatky za zriadenie a vedenie účtu, nájdeme niekoľko bánk, ktoré ich majú v nulovej výške. Údaje v našom prehľade sú aktuálne k 13.10. 2021, banky sú zoradené nie „rebríčkovo“, ale abecedne.

Nebudeme porovnávať marketingové balíčky, v porovnaní sú údaje, ktoré konkrétne banky a pobočky zahraničných bánk predkladajú Národnej banke Slovenska zo zákona. Za aktuálnosť a pravdivosť údajov zodpovedajú banky a pobočky zahraničných bánk, ktoré údaje predložili.

 

365.bank

Bývalá Poštová banka má bezplatné zriadenie účtu, za jeho vedenie však zaplatíte od 0 € do 40 €. Bezplatné sú aj zrušenie účtu a elektronický výpis, ostatné poplatky sú od 0 € do 5 €.

 

Fio banka

Česká banka sa hrdí tým, že má bežný účet bez poplatkov. Dodajme, že naozaj – kľúčové poplatky sú zadarmo. Bezplatné je zriadenie účtu, jeho vedenie, zrušenie, zmena podmienok aj elektronický výpis. Ostatné jednorazové poplatky sú spoplatnené od 1 do 20 €.

 

J & T BANKA

Zo všetkých 26 bánk, pôsobiacich na slovenskom bankovom trhu, jedine táto banka ponúka kompletnú škálu poplatkov a odplát bežného účtu bezplatne. Niet čo dodať, je to jednoducho tak.

 

mBank

V tejto banke je pri bežnom účte bezplatné jeho zriadenie, vedenie, zrušenie aj elektronický výpis. Spoplatnený je mesačný výpis z účtu poštou sumou 2 € a jednorázový mimoriadny výpis sumou 11,50 €.

 

Prima banka

Opäť bezplatný „základ“ každého bežného účtu: zriadenie, vedenie, zrušenie, zmena podmienok a elektronický výpis. No a „nadštandard“ – čiže jednorazové poplatky za iné typy výpisov z bežného účtu sú v rozmedzí 1,5 € – 6,7 €.

 

Tatra banka

Prakticky jediná z „veľkej päťky“ bánk pôsobiacich na Slovensku, ktorá ustála konkurenčný boj s „malými“ bankami v nespoplatňovaní bežných účtov. Bezplatné je zriadenie, zrušenie, zmena podmienok a elektronický výpis. Poplatok za vedenie bežného účtu je od 0 € do 5 €, ďalšie typy výpisov stoja 2 € a 5 €.

 

UniCredit Bank

Ďalšia z bánk s poplatkami „nula až“: zriadenie, vedenie účtu, výpis poštou stoja 0 € – 1,64 €. Bezplatné sú zrušenie účtu a elektronický výpis, mimoriadny výpis je spoplatnený sumou 5 €.

Chýbajú vám v porovnaní napríklad poplatky za platby kartou, za výbery a vklady na pobočke banky alebo cez bankomat či poplatky súvisiace s platobnými príkazmi, alebo inkasnými platbami? To nie sú poplatky a odplaty súvisiace s bežnými účtami, sú to osobitne nacenené platobné služby.

NÁŠ TIP: 

Poplatky bánk za vedenie účtu, ale aj všetky poplatky a iné úhrady vyžadované bankami od klientov nájdete okrem cenníkov konkrétnych bánk aj na portáli Národnej banky Slovenska. Informácie zosumarizované v prehľadných tabuľkách sú pravidelne aktualizované.

Bankový účet „zdarma”

...nie je nesplnený sen všetkých šporovlivých, ale v zásade bežný bankový produkt. Základnému biznis pravidlu: „Nič nie je zadarmo“ sa v segmente bežných účtov vymyká len jediná banka z 26, pôsobiacich na slovenskom finančnom trhu. Tá má bežné účty bez akýchkoľvek poplatkov.

V ostatných bankách nie sú účty zadarmo celkom zadarmo, niektoré odplaty či poplatky nemajú nulovú výšku. Kľúčové poplatky – za zriadenie a vedenie účtu však viacero bánk ponúka bez poplatkov. Niektoré s podmienkami – to sú poplatky „od 0 €“, ďalšie bez podmienok.

Zdroj: Národná banka Slovenska

Ideálny stav môže nastať vtedy, ...

... ak nájdete banku, ktorá vám neponúkne iba výhodný bežný účet zadarmo, alebo takmer zadarmo. Verte či nie, ale na slovenskom finančnom trhu nájdete aj banky ponúkajúce výhodné bezúročné pôžičky.