Ako funguje kreditná karta? A potrebujem ju vôbec k životu?

 Ako funguje kreditná karta? A potrebujem ju vôbec k životu?

Kreditná karta. Často sa s ňou stretneme v amerických filmoch. Ešte častejšie si ju však zamieňame s kartou debetnou. Aký je medzi nimi rozdiel? Ako funguje kreditná karta a potrebujete ju vôbec k životu? To je len zopár otázok, na ktoré si dnes odpovieme.

Pôvod kreditnej karty môžeme nájsť v USA. Okolo roku 1870 sa začali používať úverové mince alebo známky. Tie mali identifikačné číslo a logo obchodníka, ktorý tak vedel rýchlo a ľahko rozoznať klientov s právom odoberať tovar na pôžičku. Z tohto modelu sa postupne vyvinulo to, čo dnes poznáme pod pojmom kreditná karta.

Samotný termín sa prvýkrát objavil vo vedecko-fantastickom románe spisovateľaa Edwarda Bellamyho Pohľad do budúceho raja z roku 1887. Ľudia mali začiatkom druhého tisícročia využívať kreditné karty namiesto peňazí.

Čo je kreditná karta?

Kreditná karta je finančný produkt prepojený s revolvingovým typom úveru. Ide teda o určitú formu pôžičky, ktorú môžete čerpať opakovane a bez zbytočných administratívnych komplikácií. Úverový limit sa totiž s každou splátkou obnovuje. Čerpať prostriedky z kreditnej karty môžete výberom z bankomatu (z banky) alebo priamo platbou u obchodníka. Často sa dá použiť aj na platby cez internet.

Inak povedané, ide o “špeciálnu” kartu, vďaka ktorej si môžete pravidelne požičať od poskytovateľa karty istý obnos peňazí. Ako ich použijete záleží len na vás. Dôležité je však tieto prostriedky do istej doby vrátiť späť. Ide o tzv. bezúročné obdobie, ktoré sa pohybuje zhruba v dĺžke 40 až 55 dní.

Pokiaľ sa vám podarí v tomto období vrátiť požičané prostriedky (poplatky a požičanú sumu), neplatíte žiadne úroky. V prípade, že tento termín prešvihnete, nastáva problém. Poskytovateľ kreditnej karty vám vyrúbi úroky. A tie nebývajú zrovna malé. Pohybujú sa od zhruba 13% vyššie.

Ak dokážete splatiť iba časť sumy, musíte tak či tak začať zvyšok splácať. Zvyčajne je to minimálne 5% z požičanej sumy.

Viete, že…

...pojmy kreditná a debetná karta sa často zamieňajú. Rozdiel medzi nimi je však veľmi podstatný. Pri debetnej karte narábate iba s vlastnými prostriedkami. Uľahčuje vám napríklad bezkontaktné platenie v obchode, takže nemusíte nosiť hotovosť so sebou. Minúť však viete iba toľko, koľko peňazí máte na účte. 

maskot

Banky často umožňujú tzv. povolené prečerpanie účtu. Pokiaľ však do tejto rezervy siahnete, banka vám od prvého dňa zúčtovanej transakcie ráta úroky. Debetná platobná karta je zároveň zvyčajne viazaná na vedenie bežného účtu.

Ako získať kreditnú kartu?

Poskytovateľmi kreditných kariet sú najčastejšie banky. Ich podmienky sa líšia v závislosti od finančného domu. V zásade však majú všetky rovnaké kritériá - vek minimálne 18 rokov a pravidelný príjem (ten si banky overujú potvrdením o príjme či daňovým priznaním).

Väčšina bánk zároveň vyžaduje vytvorenie bankového účtu. Vydanie kreditnej karty však nie je viazané na klasickú platobnú kartu.

Pokiaľ máte už účet v niektorej banke, treba si pozrieť ich ponuku kreditných kariet. Poprípade sa poobzerať po ponuke od konkurencie.

Vedeli ste, že …

...kreditná karta na počkanie neexistuje? Každá sa vyrába na konkrétneho majiteľa. Od momentu, kedy si podáte žiadosť až po dobu, kedy ju fyzicky obdržíte môže uplynúť aj niekoľko týždňov.

maskot

Sledujte poplatok, úrokovú sadzbu a bezúročné obdobie

Pri vyberaní kreditnej karty je dôležité sledovať tri ukazovatele. Ročný poplatok, úrokovú sadzbu a bezúročné obdobie. Ročný poplatok je jasný. Za vystavenie a prevádzkovanie tohto druhu karty budete musieť platiť raz ročne istú sumu. Poplatky sa pohybujú od 13 do 240€. 

Každá banka totiž ponúka niekoľko variant kreditných kariet. Napríklad bronzovú, striebornú a zlatú. Líšia sa od seba napríklad úverovým limitom či doplnkovými službami. 

Úroková sadzba je ďalší dôležitý ukazovateľ. Najmä ak prešvihnete bezúročné obdobie. Preto je treba brať ohľad na toto kritérium už pri výbere poskytovateľa kreditnej karty. Úrokové sadzby sa pohybujú od 10 až po 24%

Dĺžka bezúročného obdobia je taktiež dôležitá. Väčšina bánk poskytuje svojim klientom minimálne 45 dní. No nájdeme aj rekordérov, ktorý ponúkajú až 55 dní.

Pre koho je kreditná karta vhodná?

Kreditná karta je ideálna pre tých, ktorý chcú mať neustále pri sebe väčšiu finančnú rezervu, než akú majú na svojom bežnom účte. Často je využívaná pri nákupoch cez internet. Najmä v prípadoch, kedy nakupujete prvýkrát cez neoverený e-shop a nechcete zadať do systému svoju platobnú kartu.

V zahraničí sa pomerne často môžete stretnúť so situáciou, že je zapožičanie auta alebo rezervácia v hoteli viazaná na kreditnú kartu. Aj preto by mala patriť k povinnej výbave každého cestovateľa. Navyše, banky neraz poskytujú k tomuto druhu produktov automaticky aj cestovné poistenie platné všade vo svete. Vďaka tomu vám odpadá jeden z podstatných, no byrokraticky náročných úkonov.

Slová na záver

Pokiaľ si chcete zaobstarať kreditnú kartu, všetko si dobre zvážte. Predovšetkým, aké sú vaše možnosti a finančná sebakontrola. Pokiaľ si totiž nedáte pozor, môžete si požičať z kreditnej karty, no vrátiť prostriedky bude už náročnejšie. Keď potom naskočia úroky, bude situácia ešte horšia. 

Kreditná karta teda vie dobre poslúžiť (napríklad spomínaným cestovateľom), ale môžete sa na nej aj popáliť. Jej vlastnenie by teda nemalo byť rozmarom, ale dobre uváženým krokom.

Zdroj: fininfo.sk, csob.sk, wikipedia.org

Vladimír Koppan

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.
Zobraziť profil

Mohlo by vás zaujímať

Aktuálna ponuka podnikateľských účtov na Slovensku

27.04.2023

Účty

Zistite, ktorý podnikateľský účet je pre váš biznis ten najlepší! Porovnajte poplatky, podmienky a služby a vyberte si z bohatej ponuky účtov na Slovensku - vrátane platených a bezplatných možností.

Porovnanie bankových účtov zdarma

01.03.2023

Účty

Platiť za vedenie bežného účtu je prežitok. Na Slovensku pôsobí viacero bánk, ktoré vám ponúkajú bezplatný bankový účet. Tu je ich zoznam

Ako funguje kreditná karta? A potrebujem ju vôbec k životu?

22.02.2023

Účty

Kreditná karta je pre mnohých veľkou neznámou. V našom článku sa preto dozviete, čo je kreditná karta, ako funguje a na čo si dať pri jej používaní pozor