Aktuálna ponuka podnikateľských účtov na Slovensku

Vladimír Koppan   Publikované 27.04.2023 Analýza| Účty

Aktuálna ponuka podnikateľských účtov na Slovensku

Ponuka podnikateľských účtov na Slovensku je skutočne bohatá. Hneď dve banky ponúkajú vedenie účtu zadarmo a potom je tu celé spektrum platených účtov. Každá z nich má svoje pre a proti. Záleží teda len na vás, pre ktorú možnosť sa rozhodnete. 

Poďme však pekne poporiadku. Pozrime sa najskôr na základné kritériá, podľa ktorých by ste mali zvažovať výber podnikateľského účtu.

Základné kritériá pri výbere podnikateľského účtu

Voľba podnikateľského účtu by mala vychádzať z charakteru vášho biznisu. Iné nároky totiž treba klásť na účet v prípade, že ste živnostník, ktorý vystaví mesačne zopár faktúr. A úplne iná bude situácia v momente, kedy zakladáte eseročku a budete mať e-shop. Takže budú na vašom účte dennodenné pohyby.

Dôležité je si odsledovať aj ďalšie body ako sú:

  • Možnosť získať k účtu platobné karty
  • Mobilné bankovníctvo
  • Možnosť záporného zostatku na účte
  • Uskutočňovanie vkladov a výberov v hotovosti
  • Dostupnosť siete pobočiek danej banky v regióne, ale aj na Slovensku
  • Poplatky za vedenie účtu, transakcie, výbery z bankomatov
  • Podmienky pre úverové služby

 

Tieto základné kritériá vám pomôžu pri rozhodovaní sa, ktorý podnikateľský účet si vybrať. Neraz totiž nestačí vybrať si ten, ktorý je bezplatný. Aj ten zadarmo vás bude niečo stáť. Napríklad obmedzenie niektorých funkcionalít alebo dodatočné poplatky.

Poďme sa však pozrieť na samotnú ponuku podnikateľských účtov na Slovensku. Začneme tými, ktoré ponúkajú vedenie účtu zadarmo.

 

Fio podnikateľský účet

Pre mnohých začínajúcich podnikateľov patrí za voľbu číslo jedna. Nečudo. Za vedenie účtu totiž neplatíte. Stačí splniť jedinú podmienku a mať na účte minimálne 10€. Pokiaľ ste živnostník, stačí vám pre jeho založenie výpis zo živnostenského registra a občiansky preukaz. V prípade právnickej osoby registrovanej v Obchodnom registri SR stačí uviesť IČO (z iných registrov treba originál alebo overenú kópiu z výpisu registrov nie starší ako 6 mesiacov).

Avšak ak ste živnostník, nie je tomuto účtu čo vytknúť. K dispozícii máte neobmezedné množstvo trvalých príkazov, inkás, prevodných príkazov cez internet, platieb kartou. K tomu treba započítať aj internet a mobil banking a výbery po celom svete zadarmo s kartou Visa. V prípade platobnej karty Mastercard je možnosť dvoch bezplatných výberov mesačne zo všetkých bankomatov.

 

mKonto Biznis

Opäť ide o bezplatný účet pre živnostníkov. Žiadosť o založenie účtu je možné vyplniť a podať online, na pobočke mBank alebo aj telefonicky. Na založenie stačí občiansky preukaz a živnostenský list. Tento podnikateľský účet ponúka možnosť bezplatných výberov z bankomatov na Slovensku aj v zahraničí od 70€.

Nulové sú poplatky aj za prichádzajúce a odchádzajúce platby, trvalé príkazy a inkasá, mobil a internet banking či platobnú kartu.

 

Business účet od Slovenskej sporiteľni

Ďalší z ponuky účtov pre živnostníkov, slobodné povolania a samostatne hospodáriacich roľníkov. Prvých dvanásť mesiacov od vzniku podnikania je vedenie účtu bez poplatku. Po uplynutí tejto doby je mesačný poplatok 5,9€. Je však možné získať aj zľavu vo výške 100%, ak za príslušný kalendárny mesiac bol priemerný mesačný zostatok na účte aspoň 10 000€.

Inak účet poskytuje štandardné služby ako sú trvalé príkazy, prevody cez internet, výbery z bankomatu vlastnej banky atď. To všetko neobmedzene a bez poplatku.

 

Podnikateľský účet pre živnostníkov od Prima Banky

Ako už názov prezrádza, ide o podnikateľský účet určený pre živnostníkov. Za mesačný poplatok 6,9€ dostanete neobmedzené trvalé príkazy, výbery z bankomatu vlastnej banky, internet banking, platby kartou atď.

 

U konto BUSINESS od UniCredit Bank

Ide o prvý podnikateľský účet v našom zozname určený aj pre firmy. Mesačný poplatok za vedenie účtu je 5€. Za túto sumu získa podnikateľ všetko, čo od bankového účtu vyžaduje. Trvalé príkazy, platby kartou, elektronické bankovníctvo, výbery z bankomatu vlastnej banky atď. V cene je zároveň aj jeden výber mesačne z bankomatu cudzej banky a jeden výber z bankomatu v zahraničí.

 

Podnikateľské účty od Tatra banky

Tatra banka ponúka svojim klientom hneď tri podnikateľské účty. Každý z nich je určený pre inú cieľovú skupinu. Živnostenský účet je určený pre slobodné povolania a živnostníkov. Prvých 12 mesiacov je vedenie účtu zadarmo. Následne však stačí mesačný bezhotovostný kredit aspoň 500€ a opäť máte účet bezplatne. Pokiaľ toto kritérium nesplníte, tak platíte poplatok 7€.

Podobne je na tom aj ďalší podnikateľský účet Tatra Business, ktorý môže využívať živnostník, ale aj právnické osoby. Opäť banka poskytuje 100% zľavu na prvých 12 mesiacov. Následne sa platí poplatok 7€ mesačne. Tento účet však už má svoje obmedzenia, kedy je možné napríklad realizovať iba 2 výbery z bankomatu vlastnej banky bez poplatku.

Prakticky neobmedzené možnosti poskytuje Tatra Business Premium. Poplatok je síce 19€, no všetko podstatné, čo od podnikateľského účtu potrebujete máte následne bez poplatku.

 

Podnikateľské účty od ČSOB

ČSOB má taktiež tri rôzne podnikateľské účty. Prvý z nich - Podnikateľské konto, je určený pre živnostníkov. Mesačný poplatok je 7€. Prvé tri mesiace však sú bez poplatku a v nasledujúcom období je možné získať 50% zľavu pri splnení podmienok minimálne 5 platobných operácii mesačne a mesačný obrat aspoň 3000€. Inak účet hravo pokrýva základné služby, ktoré môžete od bankového účtu požadovať.

Podnikateľské konto Elektron vás vyjde na 15€. Opäť sa však dá získať 50% zľava pri splnení podmienok spomínaných vyššie. Výhodou tohto účtu je väčší počet bezplatne prijatých platieb a až dve platobné karty.

Podnikateľské konto Komplet stojí 60€ mesačne. Rovnako, ako v predchádzajúcich prípadoch, aj tu je možné získať zľavu. Výhodou tohto balíka je možnosť bezplatne vkladať a vyberať peniaze na pobočke banky, ale aj bezplatný výber z bankomatov iných bánk na Slovensku.

 

Podnikateľské účty od VÚB

VÚB ponúka modulárny účet pre podnikateľov. Inak povedané, každý si môže vytvoriť účet podľa svojich potrieb. V ponuke je napríklad debetná platobná karta, zasielanie SMS o pohyboch na účte, vedenie sporiacich účtov, prvé 4 poplatky za výber v hotovosti z bankomatu banky atď.

Mesačný poplatok za balík je potom 6€ (pri VÚB Účet Magnifica je to 11€). Podobne ako v predchádzajúcich prípadoch aj tu je možné získať zľavu (až 100%) po splnení podmienok.

 

Podnikateľské účty od 365.bank

365.bank ponúka pre svojich klientov až tri rôzne podnikateľské účty. Tie sa od seba líšia jednak zameraním (na živnostníkov alebo firmy), výškou poplatkov a aj množstvom poskytovaných služieb.

VÝHODNÝ balík 365.bank je určený pre samostatne zárobkovo činné osoby. Mesačný poplatok je 8€ a má viacero obmedzení. Napríklad je možné bezplatne realizovať iba 10 výberov z bankomatu vlastnej banky mesačne. Alebo trvalé príkazy sú limitované na 5. Za všetko navyše sa účtuje poplatok.

Na 18€ mesačne vyjde KOMFORTNÝ balík 365.bank. Ide o prakticky totožný produkt s tým rozdielom, že je k dispozícii väčší počet trvalých príkazov, výberov z bankomatu vlastnej banky atď.

Posledný PRÉMIOVÝ balík 365.bank stojí mesačne 40€. Aj v tomto prípade sa líši iba množstvom bezplatne poskytnutých služieb - trvalé príkazy, pripísané platby, prevodné príkazy cez internet a pod.

 

Zhrnutie

Vybrať si zo širokej ponuky podnikateľských účtov nemusí byť vôbec jednoduché. Ako sme však spomínali v úvode, je nutné vychádzať z celkového charakteru vášho podnikania. Pokiaľ neplánujete veľké pohyby na účte a ste zvyknutí platiť najmä bezhotovostne, zrejme vám postačí aj niektorý z účtov zadarmo.

Ak je váš biznis košatejší a budú na váš účet neustále prichádzať a odchádzať platby, mali by ste zvážiť niektorý z platených podnikateľských účtov.

Zdroj: wise.com, podnikajte.sk, zlataminca.sk

 
author

Autor článku:

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.