10 naozaj účinných tipov, ako ušetriť peniaze a nežiť z ruky do úst

Publikované 11.10.2017 Rada | Sporenie

10 naozaj účinných tipov, ako ušetriť peniaze a nežiť z ruky do úst

Určite ste už čítali veľa článkov na tému „ako ušetriť“, no vždy šlo o príliš všeobecné rady bez okamžitého efektu. My sme sa rozhodli tento krát pozrieť sa na šetrenie trocha bližšie a výsledkom je 10 konkrétnych a naozaj účinných tipov, ktoré vám môžu priniesť buď okamžite, alebo vo veľmi krátkom čase, úspory vo vašom rodinnom rozpočte. 

1. Namiesto značkových vecí kupujte neznačkové

Zabudnite na značkové oblečenie, obuv, potraviny či iný spotrebný tovar. Ak neviete ani za svet ušetriť, nekúpte si tričko za 40 €, ale len za 10. V potravinách sa zamerajte na značky hypermarketov, sú oveľa lacnejšie, ako zvyšok výrobkov, pričom ich kvalita je na veľmi slušnej úrovni.

2. Nakupovanie potravín aj iných vecí plánujte a využívajte letáky

Odteraz už žiadne živelné nakupovanie, zabudnite na to. Využívajte letáky, hľadajte akciové ceny a zľavy. Spravte si zoznam, čo potrebujete a držte sa ho. V prípade potravín nenakupujte nikdy s prázdnym žalúdkom, v prípade iného tovaru pozerajte najmä na to, či je praktický a či má dostatočnú životnosť. Všetky letáky si môžete pozrieť aj online na www.letakomat.sk.

3. Zmeňte dodávateľa elektrickej energie či plynu

Takmer okamžité ušetrenie môže priniesť aj zníženie nákladov na bývanie. Či už bývate v paneláku alebo v rodinnom dome, v oboch prípadoch vám môže pomôcť zmena dodávateľa elektriny alebo plynu. Prekonajte strach z menej známych „značiek“, uvidíte, že sa vám to finančne vyplatí!

4. Zrušte pevnú linku a prejdite z mobilného paušálu na predplatenú kartu

Máte mobil aj pevnú linku? Veľká zbytočnosť! Pevnú linku pokojne zrušte, najmä v bežnej domácnosti je viac na príťaž, ako na niečo užitočné. Ak máte telefón na paušál, zrušte aj ten a prejdite na predplatenú kartu. Posilní to finančnú disciplínu, plánovanie, skrátka ušetríte.

5. Zmeňte svoj bankový účet na ten, ktorý je bezplatný

Ak si myslíte, že nemôžete ušetriť na bežnom účte, mýlite sa. Väčšina ľudí by pokojne mohla mať účet zadarmo alebo takmer zadarmo. Informujte sa najprv vo svojej banke, čo môžete spraviť pre zľavu z poplatku a ak to nepôjde, prejdite pokojne do tej banky, kde vám účet bez poplatkov radi ponúknu.

6. Žiadne dovolenky, žiadne koncerty, žiadne utrácanie vonku za alkohol

Najväčším žrútom peňazí sú voľnočasové aktivity. Ak chcete skutočne ušetriť a odložiť si niečo aj na nepredvídateľné výdavky, musíte zabudnúť na dovolenku. Rovnako tak na rôzne spoločenské akcie, koncerty a výlety. Je to príliš drsné? A ako potom pôsobí zákaz utrácania peňazí vonku s priateľmi za alkohol? Bohužiaľ, je to najefektívnejšia cesta k úspore.

7. Namiesto obedov v reštaurácii si varte doma

Stravovanie vonku je rovnako ako platenie za alkohol vonku doslova bezodnou čiernou dierou na peniaze. Áno, nie je to až také nákladné, ale je to na druhú stranu až priveľmi pravidelné. Ak sa dá, varte si obedy do práce doma a neobjednávajte si ich vonku v reštaurácii. Ušetriť tak môžete pokojne aj 70 či 80 € za mesiac.

8. Nepožičiavajte si a existujúce pôžičky refinancujte

Zabudnite na úvery a pôžičky. Splácanie namiesto šetrenia síce vyzerá dobre, ale takýmto spôsobom naozaj nič neušetríte a väčšinou platí, že si ľudia požičajú aj na to, čo nutne nepotrebujú. Ak už nejaké úvery máte, skúste ich refinancovať. Môžete ušetriť aj tretinu pôvodnej mesačnej splátky a tieto peniaze odložiť.

9. Namiesto auta choďte peši

Počuli ste o rade chodiť MHD namiesto auta? Nesporne to šetrí peniaze, ale ak sa dá, úplne motorizovanú dopravu vypustite. Jednak zlepšíte svoje zdravie a jednak takéto cestovanie je úplne zadarmo. Dnes už každý, kto býva v meste, môže existovať bez auta. Ak nepotrebujete MHD nutne na cestovanie ďalej, použite svoje nohy!

10. Privyrobte si!

Naša posledná rada sa netýka šetrenia už existujúcich peňazí vo vašom rozpočte, ale získania nových finančných prostriedkov. Nemusíte hneď zmeniť prácu, stačí si privyrobiť. Skúste napríklad domáce práce a predaj hand-made výrobkov, prípadne nejakú brigádu vo večerných hodinách!

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.