10 naozaj účinných tipov, ako ušetriť peniaze a nežiť z ruky do úst

Ján Schneider   Publikované 27.05.2020 Rada| Sporenie

10 naozaj účinných tipov, ako ušetriť peniaze a nežiť z ruky do úst

Určite ste už čítali veľa článkov na tému „ako ušetriť“, no vždy šlo o príliš všeobecné rady bez okamžitého efektu. My sme sa rozhodli tento krát pozrieť sa na šetrenie trocha bližšie a výsledkom je 10 konkrétnych a naozaj účinných tipov, ktoré vám môžu priniesť buď okamžite, alebo vo veľmi krátkom čase, úspory vo vašom rodinnom rozpočte. 

 

1. Naučte sa hospodáriť

Šetrením nezbohatne nikto, ale ak sa naučíme, ako ušetriť peniaze, nemusíme riešiť, za čo kúpime týždeň pred výplatou nový bojler. Pretože vieme odkladať aj na takéto prípady. V škole nás nikto šetriť neučil a ak sme sa to nenaučili doma, nemusíme robiť zbytočné chyby a žiť od výplaty k výplate. Ak neviete, čo je rodinný rozpočet, finančná gramotnosť vám tiež nič nehovorí a s financiami narábate “navoľno”, určite máte problém ušetriť. Pretože nemáte z čoho. Stiahnite si z overeného zdroja manuál alebo appku na tvorbu rodinného rozpočtu. Ten je základným pilierom hospodárenia s osobnými či rodinnými financiami. Výsledky reálne pocítite o pár mesiacov.

 

2. Rozpočtu predchádza audit

Urobte si objektívny finančný audit. Sami sebe nemáte dôvod klamať. Ak zistíte, kde zbytočne utrácate, dokážete vybudovať reálny rozpočet. Dá sa to jednoducho: ak vážne netušíte, koľko a kde ste minuli minulý mesiac, začnite si zapisovať výdavky. Na bločky zabudnite, dnes už na to existujú mobilné aplikácie.

 

3. Osvojte si a dodržiavajte pravidlá

Rodinné či osobné rozpočty by mali byť štruktúrované, príjmy a výdavky treba rozdeliť a kategorizovať. Podobne, ako v rozprávke o troch grošoch. Pravidiel a vzorcov je viacero, základná matematika ale nepustí: šetriť sa dá jedine vtedy, ak príjmy prevyšujú výdavky. Ak je rozpočet prebytkový. Ak nie, je na rade škrtanie výdavkov.

 

4. Nerozhadzujte peniaze a neutrácajte zbytočne

Ak ste sa doteraz nemohli zaobísť bez značkových vecí, reálne zvážte, či na ne máte. Berte to pragmaticky: tričko je len tričko a nemusí stáť 50 €, ale v pohode aj 10-násobne menej. Auto je len dopravný prostriedok. Každý nemá na to, aby uživil ferrari. No a každú sezónu nový mobil a dovolenka v inej top destinácii? To pre bežného človeka nie sú bežne dostupné komodity. Ak nevychádzate z výplaty napriek poctivému rozpočtu, porozhliadnite sa po inej, lepšie platenej práci. Alebo po možnostiach privyrobenia. Ideálne aj-aj, zarábajte na viacerých frontoch, diverzifikujte zdroje príjmov. Ak jeden zdroj vypadne, alebo je v kríze, majte minimálne jeden záložný. Ale pozor, nepracujte od rána do rána, aby sa nestalo, že si peniaze nebudete mať kedy užiť.

 

5. Užívajte s mierou

Vysoké percento aktívnych ľudí najviac utráca za voľnočasové aktivity. Vrátane pôžitkov, aj tých závislostných. Niektoré koníčky idú veľmi do peňazí. A to nemyslíme len čistokrvného araba ustajneného na farme. Nie každý má na pravidelný lov lososov z vlastnej jachty. Do tejto kategórie patria aj exotické dovolenky. No a ak pravidelne hodujete mimo domova, nečudujte sa, že ste pravidelne bez peňazí.

 

6. Nezadlžujte sa bezhlavo, existujúce úvery refinancujte

Trikrát si rozmyslite, či si musíte požičať na niečo, na čo nemáte. Jedno zo základných pravidiel zodpovedného požičiavania: nepožičiavajte si na niečo, čo splácate dlhšie ako užívate. Požičali ste si niekedy na dovolenku? To je presne ono. Požičané peniaze sú takmer vždy drahšie ako nepožičané. Ak už nejaké úvery máte, skúste ich refinancovať či konsolidovať.

 

7. Zmeňte dodávateľov energií a poskytovateľov služieb

Takmer okamžitý efekt dosiahnete aj znížením nákladov na bývanie. Či už bývate v bytovke alebo rodinnom dome, môžete ušetriť zmenou dodávateľa elektriny alebo plynu. Ale pozor na podvodníkov. Skúste aj zmenu poskytovateľov konektivity v domácnosti. Prístup do internetu a telku môžete mať zabalené vo výhodných balíčkoch, rovno aj s mobilnými dátami.

 

8. Nejazdite autom, keď nemusíte

Určite poznáte ľudí kategórie “bez auta ani na krok”. V bežnom meste zmena spôsobu dopravy z automobilovej na inú už nie je trend. Je to praktická nevyhnutnosť. Na bicykli či zdieľanej elektrickej kolobežke môžete byť kdekoľvek v meste rýchlejšie, ako autom. Je to takmer zadarmo, prírode a zdraviu prospešné. Aj hromadná doprava je ekologická a lacnejšia. A ak nepotrebujete MHD nutne na cestovanie, použite svoje nohy.

 

9. Nakupovanie potravín a iných vecí plánujte a využívajte zľavy

Odteraz už žiadne živelné nakupovanie, zabudnite na to. Využívajte letáky, hľadajte akciové ceny a zľavy. Spravte si zoznam, čo potrebujete a držte sa ho. Potraviny nenakupujte nikdy s prázdnym žalúdkom. V prípade iného tovaru pozerajte najmä na to, či je praktický, má dostatočnú životnosť a či naň máte. Aj zľavové kupóny sú šikovná možnosť ako pri nákupoch ušetriť. Sledujte letáky a šetrite na nákupoch. V dnešnej modernej dobe nemusíte čakať na tie tlačené. Letáky zo svojich obľúbených obchodov si môžete pohodlne pozrieť online na letakomate.

 

10. Zmeňte svoj bankový účet na bezplatný

Ak si myslíte, že nemôžete ušetriť na bežnom účte, mýlite sa. Väčšina ľudí pokojne môže mať účet zadarmo alebo takmer zadarmo. Informujte sa najprv vo svojej banke, čo pre vás môžu v tomto smere spraviť. A ak to nepôjde, prejdite pokojne ku konkurencii, kde vám účet bez poplatkov radi ponúknu.

 

Bonusová rada

Pri snahe menej utrácať a prípadne aj niečo ušetriť nezabúdajte na to najdôležitejšie: nezabúdajte pri tom aj žiť. Dá sa to. Aj v pohode žiť, užívať si život a netrápiť sa, kde zohnať peniaze do výplaty. A naozaj nemusíte byť pritom za skupáňa či strýčka Držgroša.

Zdroje: Národná banka Slovenska / Slovenská banková asociácia

author

Autor článku:

Ján Schneider

Publicista, novinár, editor, šéfredaktor, učiteľ, školiteľ komunikácie. Je členom odbornej poroty ankety Zlatá minca 2020, kde nezávisle hodnotil finančné produkty Prečítať viac o autorovi