Chcete si požičať? Pozrite sa, čo považujú banky za pravidelný a stabilný príjem

Publikované 10.08.2017 Rada| Pôžičky

Chcete si požičať? Pozrite sa, čo považujú banky za pravidelný a stabilný príjem

Pôžičky bez skúmania výšky príjmu dnes neexistujú. Povinnosťou veriteľa je totiž skúmať schopnosť žiadateľa úver splatiť. Za týmto účelom vyžadujú banky aj nebankové spoločnosti od klientov, aby mali dostatočný, pravidelný a stabilný príjem. Dôležitú úlohu však zohráva aj to, o aký typ príjmu ide. Nie každý príjem je totiž dostatočný pre získanie úveru.

Príjem z trvalého pracovného pomeru

Najlepšiu pozíciu majú zamestnanci pracujúci na TPP. Pôžička pre zamestnancov sa dá získať prakticky kdekoľvek a ide už len o to, aký vysoký máte príjem. To ale platí pre prípad, že nie ste v skúšobnej lehote a že ide o pracovný pomer na dobu neurčitú.

Kým zamestnanci v skúšobnej lehote a k úveru bežne nedostanú, tí, čo pracujú na dobu určitú, istú šancu majú. V tomto prípade ale bude rozhodovať jednak doba trvania pomeru, koľko mesiacov už z tejto doby ubehlo, koľko zostáva a aký je charakter pracovného miesta. Až keď banka či nebankovka bude akceptovať takýto príjem ako dostatočne stabilný a pravidelný, začne posudzovať jeho výšku.

Príjem z práce na dohodu

Pracujete na dohodu o vykonaní práce? Bez ohľadu na to, či ste študent alebo dospelý človek, väčšina bánk a nebankových spoločností neakceptuje tento druh príjmu ako riadny, pravidelný a stabilný príjem pre splácanie finančných záväzkov. Posúdenie klienta je ale individuálne a môže sa stať, že niektorá nebankovka vám spotrebiteľský úver poskytne. Výnimkou môžu byť tiež krátkodobé pôžičky od nebankových spoločností.

Príjem z podnikania

Pokiaľ ste živnostník, máte dvere k väčšine pôžičkám a úverom otvorené. Musíte však splniť dve podmienky: nemať veľké nedoplatky na daniach a vedieť doložiť príjem za minulý rok. V prípade konateľov spoločností závisí od toho, v akom postavení sú v rámci firmy. Ak sú ako konatelia zamestnaní, posudzuje sa ich príjem zo zamestnania. Pokiaľ nie sú, môžu ako príjem predložiť obrat obchodnej spoločnosti. Banky aj nebankovky však ale neberú ako príjem celú výšku obratu, ale len určitú časť.

Príjem zo štátnych dávok

Ak máte napríklad materskú, rodičovský príspevok alebo niektorú inú štátnu dávku, banka vám čisto len na základe takéhoto príjmu úver neposkytne. Iné to môže byť v prípade niektorých nebankových spoločností. Aj tu ale platí, podobne ako pri príjme z práce na dohodu, že pôjde skôr o veľkú výnimku, než pravidlo. Ak aj úver získate, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o malú krátkodobú pôžičku.

Príjem z dôchodku

Dôchodcovia sú pre banky aj nebankovky čoraz viac atraktívnou skupinou klientov. Ak máte výsluhový dôchodok, nebudete mať s úverom žiaden problém. Pri starobnom alebo invalidnom dôchodku rozhoduje najmä jeho výška - pokiaľ je dôchodok dostatočne vysoký, máte veľkú šancu úver získať. Niektoré nebankovky poskytnú menšiu pôžičku napríklad aj ľuďom so sirotským či vdovským dôchodkom, ale spravidla by nemalo ísť o jediný príjem žiadateľa.

Veľmi dôležitý je aj vek klienta. Banky väčšinou schvália úver pre klientov do veku 65 rokov, niektoré nebankovky však môžu ísť vyššie, napríklad až do veku 75 rokov.

Iný príjem

Ak máte iný typ príjmu, najmä hovoríme o pasívnom príjme, vždy je posúdenie takéhoto príjmu na účely schválenia pôžičky značne individuálne. Banky aj nebankovky by mali vo všeobecnosti akceptovať príjmy z prenájmu nehnuteľností alebo rentu. Pripravte sa však na to, že veľmi dôležitá bude výška príjmu a veriteľ si veľmi dobre „posvieti“ na jeho stabilitu.

Máte inú skúsenosť so schvaľovaním pôžičky ohľadom príjmu? Dajte nám vedieť v komentároch pod článkom, alebo na Facebooku!