Predčasné splatenie úveru. Kedy a prečo to môže byť výhodné?

Vladimír Koppan   Publikované 14.07.2023 Aktualita| Pôžičky

Predčasné splatenie úveru. Kedy a prečo to môže byť výhodné?

Predčasné splatenie úveru. Azda neexistuje človek zadĺžený pôžičkou, ktorý by sa nechcel dostať do tohto bodu. Je však predčasné splatenie úveru výhodné? Alebo je lepšie úver normálne splatiť. Poďme si celú tému trochu viac rozobrať.

 

Dôležité je mať jasno v pojmoch. Pri predčasnom splatení úveru totiž existujú dve možnosti:

  • čiastočné splatenie úveru
  • predčasné splatenie celého zostatku úveru

 

Čiastočné splatenie úveru

Veľmi často je označovaný ako tzv. mimoriadny vklad. Tento krok umožňuje prakticky každá banka bez ohľadu nato, či ide o hypotéku alebo spotrebný úver. Podstata je tá, že sa pri čiastočnom splatení pôžičky zníži dlžná suma (tzv. istina). Ruka v ruke s tým sa zníži aj suma zaplatených úrokov. Vo finále tak za pôžičku preplatíte menej.

V závislosti od finančného produktu umožňujú banky bezplatné čiastočné splatenie úveru napríklad raz do roka. Teda tak tomu bolo až do júna tohto roku. V tomto mesiaci totiž v parlamente prešla zásadná novela zákona o úveroch na bývanie .

Tá umožňuje mimoriadne splátky hypotekárnych úverov každý mesiac. Jedinou podmienkou je, aby suma počas roka splatená nepresiahla v celokovom súčte 30% z istiny úveru. V praxi sa nové podmienky začnú uplatňovať od 1. septembra 2023.

Mimo tohto limitu zvyknú banky podobný krok spoplatňovať. Zvyčajne je to do 1% zo zaplatenej sumy.

Preto je dôležité sa na čiastočné splatenie úveru pýtať už pri vybavovaní pôžičky. Vyhnete sa tak nepríjemnému prekvapeniu.

 

Predčasné splatenie celého zostatku pôžičky

Druhá možnosť je predčasné splatenie celého zostatku pôžičky. Ide teda o proces, kedy v jednom momente splatíte celý úver, ktorý v banke máte. Nato, aby bolo možné tento krok spraviť je potrebné sa dohodnúť s bankou. Tá totiž musí ku konkrétnemu dátumu vyčísliť zostatok vášho dlhu.

Predčasné splatenie však nebude len tak. V niektorých prípadoch musíte rátať s istým poplatkom.

 

Aký je poplatok za predčasné splatenie celého zostatku úveru?

Pri poplatkoch za predčasné splatenie celého zostatku úveru treba opäť rozlišovať dva finančné produkty. Hypotéku a ostatné pôžičky (bezúčelová, spotrebný úver a pod.).

Ako sme spomínali vyššie, hypotéku totiž môžete splatiť predčasne aj bez poplatku. Pôvodne stačilo počkať na uplynutie lehoty fixácie úrokovej sadzby úveru. Alebo ak predčasná splátka nepresiahne výšku 20% istiny hypotéky v lehote jedného mesiaca pred dňom výročia uzavretia zmluvy.

Po aplikácii novely bude možné splatiť predčasne hypotéku bez poplatku každý mesiac.

Ostatné pôžičky nie sú tak prísne regulované ako hypotéky. Preto záleží od konkrétnej banky resp. nebankového subjektu, aké pravidlá si pri svojich finančných produktoch nastaví. Znovu teda platí to, čo v predchádzajúcom prípade. Dobre si preštudujte podmienky pôžičky a berte v úvahu tento parameter aj pri porovnávaní pôžičiek.

 

Ako požiadať o predčasné splatenie?

Žiadosť o predčasné splatenie úveru je možné podať rôznymi cestami. Asi najlepší spôsob bude zájsť osobne do banky. Tak sa budete môcť pýtať na všetko potrebné. Druhou možnosťou je cez infolinku. Túto možnosť oceníte najmä v prípade, že nemáte pobočku banky na blízku.

Niektoré banky umožňujú požiadať o predčasné schválenie cez ich mobilné aplikácie alebo na ich webstránkach.

 

Prečo predčasne splatiť úver

Prečo chcú ľudia splatiť úver predčasne? Dôvod je jednoduchý. Pokiaľ si človek zoberie pôžičku, neustále na neho dolieha tlak z toho, že je zadĺžený. Bojí sa, že napríklad ochorenie alebo stratí prácu a nebude tak schopný splácať úver. Predčasným splatením sa od tohto nepríjemného pocitu odbremení. Zároveň získate každý mesiac prostriedky navyše.

Avšak existujú aj chvíle, kedy sa netreba s predčasným splatením ponáhľať. Je to napríklad v situácii, kedy pre vás splácanie úveru nie je extrémne zaťažujúce. Teda ak vám zostanú každý mesiac prostriedky na pokrytie všetkých výdajov a ešte ste schopní šetriť. V takom prípade je lepšie úver splácať normálnou cestou.

author

Autor článku:

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.