Ako získať hypotéku počas materskej? Dá sa to, no zbytočne neriskujte

Vladimír Koppan   Publikované 24.08.2023 Rada| Hypotéky

Ako získať hypotéku počas materskej? Dá sa to, no zbytočne neriskujte

Hypotéka a materská. Na prvý pohľad kombinácia, ktorá nemôže fungovať. Zdanie však môže klamať. Existuje niekoľko možností, kedy je možné získať hypotéku aj počas materskej. Treba sa však držať odporúčaní odborníkov a zbytočne neriskovať. Poďme však pekne po poriadku.

Tehotenstvo je radostná zvesť. Príchod nového potomka do rodiny však mnohé veci skomplikuje. Jednou z nich je aj získanie resp. splácanie hypotéky. Rozoberme si obe možnosti na drobné.

Hypotéka v tehotenstve

Na úvod máme dobrú správu. Banku spravidla nezaujíma zdravotný stav žiadateľa. Preto sa nebude pýtať ani na fakt či je žiadateľka tehotná alebo nie. Preto zmienku o tehotenstve nenájdete ani v zmluvných podmienkach. Preto ak máte dostatočný príjem a spĺňate ostatné podmienky, nemal by byť problém získať hypotéku.

Aj napriek tomu by sa vám mala v hlave rozblikať výstražná kontrolka. Tehotenstvo resp. s ním spojené materstvo je ruka v ruke spojené s poklesom príjmov. Prvý polrok je zvyčajne v poriadku. Materská vzhľadom na to, ako je nastavená, dokáže priniesť do rodinného rozpočtu obstojný príjem.

Potom však nastáva problém. Mesačný rodičovský príspevok je od 1. júla 2023 vo výške:

  • 345,20€ - pokiaľ ide o nižší rodičovský príspevok
  • 473,30€ - v prípade vyššieho rodičovského príspevku

Aj po navýšení sú obe sumy podstatne nižšie než dovtedy čerpaná materská. K tomu treba započítať zvýšené náklady súvisiace so životnými potrebami narodeného dieťaťa. 

Preto tá výstražná kontrolka. Vaše príjmy klesnú a výdaje stúpnu. S týmto faktom treba pri plánovaní hypotéky počítať a nechať si dostatočnú rezervu na (ne)plánované výdaje. Nezabúdajte, rozdiel medzi platom, materskou a rodičovským príspevkom môže byť v stovkách eur. Ak vám hypotéka za normálnych okolností nerobí problém, po prechode na rodičovský príspevok to tak už nemusí byť.

Väčšiu istotu vám môže poskytnúť aj poistenie schopnosti splácať hypotéku.


Užitočný TIP pre Vás:

K rodičovstvu a k deťom sa viaže viacero rôznych bonusov a prídavkov. Pre pracujúceho rodiča môže zavážiť napríklad daňový bonus na dieťa, ktorý je vo výške 140€ na dieťa do 15 rokov. Od 13. týždňa tehotenstva môže žena poberať tzv. tehotenské. To je vo výške 358 - 370€ mesačne v závislosti od kalendárneho mesiaca. 

K tomu treba ešte pripočítať 60€ ako prídavok na dieťa a jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa vo výške 829,86€.

Hypotéka na materskej

Celkom iná situácia je v prípade, že chcete požiadať o hypotéku a poberáte materskú alebo rodičovský príspevok. V takejto situácii nemusí byť získanie hypotekárneho úveru jednoduchá záležitosť. Banku bude samozrejme zaujímať váš príjem (a vašich spoludlžníkov).

Tu treba dodať, že banky akceptujú iba rodičovský príspevok a nie materskú. Ako sme spomínali vyššie, ten je od 1. júla 2023 vo výške 345,20€ resp. 473,30€. Tento príjem sa v celej výške pripočítava k príjmu spoludlžníka. 

Avšak ak by ste žiadali o úver bez spoludlžníka, nepochodíte. Banky totiž neakceptujú rodičovský príspevok ako jediný príjem.

Pokiaľ suma vašich príjmov nebude dostatočná, hypotéku nedostanete. Každá banka má pri hypotékach svoje pravidlá, ktoré slúžia na ochranu jej investícií. V konečnom dôsledku však tieto kritériá chránia aj vás. Ak banka usúdi, že nemáte dostatočný príjem, zrejme by ste mali v budúcnosti problém so splácaním úveru. So získanou hypotékou by ste teda mali viac starostí, ako úžitku.


Aké dokumenty je potrebné predložiť pri žiadosti o hypotéku na materskej?

Pri žiadosti o hypotéku od vás môže banka požadovať rôzne dokumenty. Preto je dobré mať ich vopred pripravené. Štandardne ich môžu zaujímať nasledovné:

  • potvrdenie zo sociálnej poisťovne o priznaní materskej
  • potvrdenie zo sociálnej poisťovne o ukončení poberania materskej
  • potvrdenie ÚPSVaR o priznaní rodičovského príspevku
  • výpisy z účtu za vybrané obdobie
  • rodný list dieťata

Čo robiť v prípade, že vám neschvália hypotéku na materskej?

Jednou z ciest, ako sa dostať k hypotéke, je navýšenie počtu spoludlžníkov (napríklad rodičov). V takom prípade by sa však mali skutočne podieľať na splácaní hypotekárneho úveru. Inak opäť hrozí riziko, že reálni žiadatelia nebudú mať dostatok finančných prostriedkov na splácanie pôžičky.

Druhou možnosťou je skorý návrat matky do práce. Je to síce nepopulárne riešenie, no pokiaľ sa nenájde iná možnosť, niet nad čím uvažovať. V takom prípade je nutné si buď nájsť opatrovateľku alebo dať dieťa do jaslí. Cieľ by mal byť jasný. Zvýšenie príjmu rodiny tak, aby bola banka schopná schváliť vašu žiadosť o pôžičku.

Ďalšou alternatívou môže byť zvýšenie svojho príjmu počas materskej. Existuje viacero druhov robôt či podnikaní, ktoré sa dajú vykonávať z domu počas starostlivosti o dieťa. Zvyčajne nezaberajú viac než dve tri hodiny denne. Takouto cestou sa dá zarobiť aj niekoľko sto eur mesačne. Hoci sa to môže zdať málo, v konečnom dôsledku môže ísť práve o tú sumu, ktorá je potrebná na dosiahnutie hypotéky.

Zdroj: nehnutelnosti.sk, pravda.sk, akcnemamy.sk

 
author

Autor článku:

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.