Môžem dostať pôžičku, keď som v skúšobnej dobe?

Redakcia Hyperfinancie.sk   Publikované 12.12.2022 Rada| Pôžičky

Môžem dostať pôžičku, keď som v skúšobnej dobe?

Nepríjemné veci idú často ruka v ruke s nevhodným načasovaním alebo v rýchlom časovom slede. Napríklad, keď ste sa práve zamestnali a nešťastnou náhodou ste vytopili suseda alebo sa vám pokazil elektrospotrebič. V takom prípade je častým riešením pôžička. Čo ale vtedy, ak ste práve v skúšobnej dobe? Viac si o tom povieme v našom článku.

Prečo je skúšobná doba pri pôžičkách problém?

Podľa Zákonníka práce sa skúšobná doba definuje ako obdobie, ktoré po nástupe do novej práce trvá najviac 3 mesiace. Výnimkou je situácia, keď ste boli prijatí na vedúcu funkciu (priama riadiaca pôsobnosť) alebo ste sa stali členom štatutárneho orgánu. V tom prípade sa skúšobná doba môže natiahnuť až na 6 mesiacov

Táto dohoda musí mať výlučne písomnú formu a musí byť dohodnutá ešte pred vznikom pracovného pomeru, inak je neplatná. 

Pre bankové a nebankové subjekty pri poskytovaní pôžičiek je však prvoradý fakt, že pracovný pomer počas skúšobnej doby je možné kedykoľvek ukončiť, a to z oboch strán. Pre nich to teda znamená vyššie riziko ohrozenia splácania pôžičky.

 

Bankové pôžičky v skúšobnej lehote

Skúšobná doba bola pri pôžičkách z banky vždy veľkým problémom. Situácia sa ešte zhoršila s negatívnymi ekonomickými ukazovateľmi a najmä s rýchlo rastúcou infláciou. Najdôležitejšie je totiž doloženie pravidelného a dostatočne vysokého príjmu, ktorý sa dá overiť prostredníctvom Sociálnej poisťovne. 

Bohužiaľ, momentálne je situácia na Slovensku taká, že banky vám pôžičku neschvália, pokiaľ sa práve nachádzate v skúšobnej dobe. Práca na dohodu nie je problém, ale aj pri nej potrebujete mať odpracovaných minimálne tri mesiace a ďalej pokračovať v zamestnaní. 

Jediným riešením, ako v tejto situácii získať bankovú pôžičku, je preto vybaviť si ju ešte pred zmenou alebo stratou zamestnania. Odporúčame vám najmä kontokorentný úver. V súvislosti so spotrebným úverom je vítanou pomocou ručiteľ/spolužiadateľ.

 

Nebankové pôžičky v skúšobnej lehote

Zaradili vás banky kvôli skúšobnej dobe do rizikovej skupiny žiadateľov a odmietli vám poskytnúť pôžičku? Okrem finančnej pomoci od priateľov a rodiny je ešte riešením obrátiť sa na niektorú z nebankových spoločností, ktoré svojich klientov posudzujú menej prísne.

Pamätajte ale na to, že tu treba počítať s vyššími úrokmi a kratšou dobou splácania. Je to najmä z dôvodu, že nebankovky sú síce ochotné znášať väčšiu mieru rizika, ale treba si za to priplatiť. Na druhej strane pôžičku dostanete veľmi rýchlo – niekedy to trvá iba pár hodín, dokonca minút.

Tip

Nezabudnite ani na to, že všetky bankové a nebankové spoločnosti s licenciou poskytovať pôžičky sú pod dohľadom Národnej banky Slovenska. Vami vybraná nebankovka by sa preto mala nachádzať v zozname subjektov finančného trhu NBS.

Pred výberom najvýhodnejšej pôžičky si nezabudnite ešte jednotlivé ponuky pôžičiek nebankových spoločností porovnať. Efektívne a rýchle riešenie je ich online porovnanie.

Tip: Do žiadosti o poskytnutie pôžičky u nebankového subjektu nezabudnite uviesť výšku Vášho čistého mesačného príjmu, ktorý Vám pomôže vyrátať napríklad online kalkulačka mzdy.


 

Konkrétne príklady nebankoviek na pôžičku počas skúšobnej doby

Ako sme už v článku zmienili, v skúšobnej dobe vás banky odmietnu. Riešením sú preto nebankovky, ktoré vám v skúšobnej dobe ponúknu najmä menšie a rýchle pôžičky, prípadne formou revolvingového úveru - čerpať financie môžete opakovane a bez opätovnej žiadosti o úver. Úver však treba do určitého termínu splatiť. V opačnom prípade vám hrozia veľké úroky (nie zriedka aj 20%).

Pripravili sme pre vás výber nebankoviek, kde máte šancu uspieť aj v skúšobnej dobe:

  • Home Credit - ponúka flexibilnú pôžičku na kartu (od 400 do 10000 Eur). Podmienkou je stály príjem a nevyžaduje sa ručenie. Môžete každý mesiac splácať inú sumu. Povinná je minimálna suma, na ktorej sa dohodnete. Vybavenie pôžičky je zadarmo, ale v súvislosti so skúšobnou dobou jej poskytnutie nemusí byť isté, hlavne pri vyššej čiastke.

  • Nuxo pôžička - forma „peer to peer lending" pôžičky (kolektívna). Nepotrebujete žiadne doklady alebo potvrdenia a dostanete ju expresne rýchlo do sumy 500 Eur.

  • PORT System - forma rýchlej pôžičky na menšiu sumu (do 500 Eur) pri splatnosti do 30 dní. Stačí vyplniť krátky formulár na webstránke a zaregistrovať sa.

  • Rýchla pôžička Tesco - pôžička na kartu až do 10 000 Eur a splatenú sumu môžete využívať opakovane. K žiadosti treba doložiť číslo bankového účtu, občiansky preukaz a druhý doklad totožnosti (napríklad vodičský preukaz). V prípade potreby aj informácie o vašom príjme a informácie o zamestnávateľovi (názov, adresa a telefónne číslo).

  • Žltý melón - forma „peer to peer lending" pôžičky až do sumy 15000 Eur. V skúšobnej dobe sa však budete musieť uspokojiť s menšou čiastkou (posudzovanie klientov je individuálne). Na webstránke treba vyplniť online žiadosť a nahrať sken občianskeho preukazu. Overujú sa transakcie na vašom bankovom účte. V tomto smere je možné využiť rýchle a bezpečné online autorizované overenie účtu (PSD2).

Pokiaľ si vyberiete pôžičku z nebankovky a úspešne prejdete schvaľovacím procesom, nezabudnite si ešte pred podpisom zmluvy skontrolovať výšku požičanej sumy, formu a dĺžku splácania, RPMN (ročná percentuálna miera nákladov) a aký je postup nebankovky v prípade nesplácania.

 

Záver

Pôžička v skúšobnej dobe je v súčasnosti veľkým problémom. Na banku bez ručiteľa či spolužiadateľa v tomto prípade zabudnite. Jediným riešením sú nebankové spoločnosti, ktoré však vašu peňaženku zaťažia vyšším úrokom a kratšou dobou splácania. Podobne pri kolektívnych pôžičkách v súvislosti so skúšobnou dobou vám hrozia nevýhodnejšie podmienky splácania.

 

author

Autor článku:

Redakcia Hyperfinancie.sk

Redakcia Hyperfinancie.sk vznikla s cieľom pomáhať bežným spotrebiteľom vyznať sa v komplikovanom svete pôžičiek, hypoték, poistení alebo investícií, prehlbovať prostredníctvom vzdelávacích a informačných textov finančnú gramotnosť.