Finančný mix

Osobný bankrot sa teší mimoriadnej popularite, za február ho využilo najviac Slovákov v histórii

Publikovaný 14.03.2018 Aktualita | Finančný mix

Je to už rok, čo platí nový spôsob vyhlásenia osobného bankrotu. Od marca 2017 prišlo k radikálnym zmenám v osobnom bankrote a výsledkom je rekordný záujem ľudí. Osobný bankrot patrí k poslednej záchrane pre tisícky ľudí, ktorým dlhy, pôžičky a iné finančné záväzky prerástli cez hlavu. Od marca minulého roka, kedy sa podmienky využitia tohto inštitútu zmenili v prospech jeho väčšej dostupnosti, enormne stúpol záujem o využívanie osobného bankrotu a prejavuje sa to aj v štatistikách.

NBS navrhuje úverový strop a maximálnu sumu pôžičiek pre bežných ľudí. Koho sa to dotkne najviac?

Publikovaný 07.03.2018 Aktualita | Finančný mix

Národná banka už dlhšiu dobu upozorňuje na riziko vysokých úverov ľudí. Najnovšie do boja proti nadmernému zadlžovaniu vytiahla zbraň veľmi ťažkého kalibru. Zdražovanie nehnuteľností, vyššie platy, vyšší apetít po spotrebe. To všetko roztáča nebezpečnú špirálu nových a vyšších dlhov, najmä u tých skupín obyvateľstva, ktoré sú z hľadiska dlhodobej udržateľnosti financií najviac rizikovými dlžníkmi. NBS sa preto rozhodla zakročiť.

Slováci čoraz viac dôverujú podielovým fondom. Pri investovaní do nich sa však treba vyvarovať týchto 3 chýb

Publikovaný 28.02.2018 Prieskum | Finančný mix

Už niekoľko rokov je úročenie na bežných bankových vkladoch takmer nulové. Výsledkom je stúpajúci záujem o investovanie, najmä do podielových fondov. Posledné zverejnené čísla ukazujú, že Slováci dôverujú viac v kolektívne investovanie, aspoň podľa narastajúceho objemu finančných prostriedkov, ktoré obyvateľstvo využíva týmto spôsobom. Veľmi populárnou formou je najmä investovanie do podielových fondov.

Pozor na zabudnuté dlhy, raz si vás nájdu

Publikovaný 22.02.2018 Rada | Finančný mix

Život na dlh je dnes celkom bežnou záležitosťou – bývame vďaka hypotéke, auto máme na leasing a často k tomu úver v banke. Kým svoje záväzky splácame, všetko je v poriadku. Čo však robiť, ak ste k dlhom prišli bez vášho pričinenia?

Zozbierali sme 7 finančných novoročných predsavzatí. Ktoré z nich ste si dali vy?

Publikovaný 24.01.2018 Rada | Finančný mix

Zozbierali sme top 7 najlepších finančných pretsavzatí. Ľudia si ich dávajú pravidelne na začiatku roka, no najväčší problém je ich dodržať. My dnes túto tradíciu podporíme. Na pretsavzatie nie je nikdy neskoro!

5 finančných omylov a chýb. Niektoré z nich robíte určite aj vy.

Publikovaný 08.12.2017 Rada | Finančný mix

Štatistiky hovoria jasnou rečou, Slovákom sa darí čoraz viac. Ukazuje to napríklad rast cien nehnuteľností, ktoré si kupuje, ale aj nárast sumy, ktorú vieme každý mesiac odložiť. Na jednej strane viac zarábame a vieme viac sporiť, na druhej strane viac míňame a s usporenými peniazmi nevieme správne hospodáriť. Navyše, väčšina ľudí má stále pocit, že na tom nie je finančne tak dobre, ako to hovoria štatistiky. Kde je problém?