Finančných desatoro – pravidlá pragmatikov

Finančných desatoro – pravidlá pragmatikov

Peniaze skloňujeme v rôznych obmenách denne všetci, lebo ide o jeden zo zdrojov, bez ktorého je moderný život nemožný. K tvorivému pragmatizmu vo finančnej oblasti stojí za to občas vytvoriť vlastné pravidlá, ako s peniazmi nakladať alebo sa poučiť zo skúsenosti druhých. Nikdy a nikde to u rozumných ľudí nebude uzatvorená téma, práve naopak – bude večne živá. Pretože je to otvorená otázka – reflektujúca dynamiku vývoja a neustále zmeny v spoločnosti i na trhu.

Aktualizácia nutná smerom ku kvalite

Zostaviť vlastnú filozofiu k správe osobných financií je jedna vec. Aktualizovať ju však permanentne je vec druhá. Všetko smeruje k obozretnosti, k vyššej pridanej hodnote a čo najvyššej kvalite pre vlastné financie. Takže následne aj určitý pilierový program k ochrane vlastnej peňaženky, akých finančných desatoro – je vhodné nadväzne na zmeny v našom živote aktualizovať a prispôsobiť. Ideálna je teda kombinácia – hybridný prístup k správe vlastných financií k MINImalizácii rizika i MAXImalizácii výnosu.

Najúspešnejší v živote sú najmä najprispôsobivejší, to znamená pružne reflektujúci zmeny znalosťami, vlastným umom, šikovnosťou, zručnosťami i flexibilitou. Pragmatik svoje know-how v praxi neustále kultivuje, zušľachťuje a rozvíja. Dynamicky kombinuje vlastné i cudzie vedomosti a z najlepších praktík sa snaží zostaviť najvýhodnejší a najúčinnejší recept pre svoje peniaze.

Alternatívny recept ako zostaviť Váš a pre Vás „NAJLEPŠÍ“ vlastný program k finančnej optimalizácii je pozbierať niekoľko rôznych kuchárok na trhu a zo spoločnosti od iných a z toho si vhodne vybrať to vlastné „pravé orechové“. Ak považujete túto myšlienku za podnetnú, preštudujte i nasledovný program k finančnej filozofii. 

Finančných desatoro – východisko a inšpirácia

Finančný pragmatik má mať svoje vlastné finančné náboženstvo. Kým si ho zostaví, je vhodné nazbierať inšpirácie, motívy, rady i poradenské impulzy.

Podumanie nad nasledovným desatoro môže v danej veci pomôcť a v niečom inšpirovať, osloviť i zaujať:

  1. SPORENIE: Od začiatku získavania príjmov je potrebné naučiť sa niečo z tohto príjmu usporiť na horšie časy. Ak to nejde inak, tak aj za cenu občasnej obety a „povinnosti niečo strpieť a obetovať teraz v záujme výnosu v budúcnosti“.
  2. ZARÁBANIE: Kombinujte pasívny (napr. prenájom, dividendy z akcií) i aktívny (napr. plat-mzda ako zárobok, podnikanie) príjem. Postupne rozvíjajte viac foriem (renta, prenájom, kapitálové zhodnotenie vo fondoch, investovanie, podnikanie...) zarábania peňazí, nielen klasicky ako zamestnanec v práci.
  3. HRY: Už rímski cisári vedeli v dávnoveku, že najviac ľudí uspokoja vtedy, ak im dajú chlieb, víno a hry. Práve hravosť a hry podporujú kreativitu a premieňajú sny vo vízie, vízie v stratégie a plány, a plány v hotové peniaze. Usilujte sa byť v každom Vašom životnom veku, období a type práci predovšetkým schopným finančným hráčom.
  4. VZDELÁVANIE: Celoživotné vzdelávanie je samozrejmosťou pre všetkých ľudí, ktorí nechcú mať vážne finančné problémy nikdy alebo ktorí ich chcú vedieť dokázať vyriešiť promptne, akonáhle prídu.
  5. DISKRÉTNOSŤ: Nehovorte o vlastných peniazoch pred cudzími. O svojej miere schopnosti produkcie finančných príjmov hovorte minimálne, ale o financiách a peniazoch a bohatstve čítajte, sledujte, monitorujte a počúvajte maximálne.
  6. BOHATSTVO: Nie je dobré chcieť byť „bohatým“ za každú cenu. Aj preto lebo bohatstvo – je príliš krehký pojem nie vždy jasného relatívna. Vo svete sú zdroje vo všeobecnosti často obmedzené a limitované. Z povinnosti úcty k planéte Zem a láske k prírode, ľudstvu i človeku – je vhodné naučiť sa ctiť bohatstvo pragmaticky. To znamená vyznávať princípy nadradenosti hodnoty cene. Napríklad: Najbohatší nie je ten, čo má najviac, ale ten, čo potrebuje najmenej. Najväčšie bohatstvo sa nikdy nedá kúpiť (život, zdravie, láska, šťastie, ...).
  7. POMOC: Vždy je múdre strážiť si pokoru, nadhľad a relevantnosť vzťahu k peniazom. Keď zarábate, pomáhajte – niekomu radou, inému peniazmi. Ale nepreháňajte to so štedrosťou (známe židovské príslovie múdro radí: Ak obdaruješ desiatich žobrákov, staneš sa jedenástym!). Ale považujte pomoc z Vašej strany pre niekoho iného, ako povinné poďakovanie (osudu, priazni, šťastene, prírode, svetu, vesmíru, Pán Bohu...) za to, že ste dostali šancu byť úspešným a spokojným.
  8. VRACANIE: Nikdy nezabudnite na tých, ktorí Vám pomohli, pomáhali alebo pomáhajú získavať financie. Nielen sa im poďakujte, ale snažte sa im čo najviac vrátiť z toho, čo Vám dali – keď ste ich pomoc potrebovali a využívali.
  9. INVESTOVANIE: Investujte do rozvoja Vášho vlastného „čuchu na peniaze“, do tzv. šiesteho zmyslu, ktorý treba trénovať – aby Váš finančný inštinkt a obozretná peňažná intuícia pracovali pre Vás čo najlepšie. Investovanie je vlastne hrou na rozmnožovanie peňazí.
  10. KONTROLA: Neustále majte svoje peniaze pod dozorom. Kontrolujte ich, aktualizujte informácie o nich a nehanbite sa za to. Kontrolovať znamená overovať stav, či naozaj platí.

Záver – zhrnutie

Pragmatici aj vo financiách aktívne, iniciatívne, činorodo konajú. Nestačí premýšľať, treba konať a pracovať. Kombinovať know-how z vlastného samoštúdia, ale i s invenčnými rozhovormi nie s teoretikmi peňazí, ale s finančne úspešnými praktikmi. Najväčší mudrci v minulosti i najlepší finančníci sveta v súčasnosti už dávno zanechali v podobe rôznych zázračných učebníc ostatnému ľudstvu práve ich recept na to, ako docieliť finančný úspech. Tých rád je veľa a dominujú v nich najmä vedomosti (rozum), dravosť (cit pre šancu), vôľa a viera.

Koľko kníh o finančnej gramotnosti ste doteraz v živote prečítali? A kedy aspoň jednu naposledy? Víťazmi trhu sa nestávajú v poslednej dobe ľudia teórie (najlepší myslitelia, vedci, kombinátori a stratégovia), ale najmä a práve ľudia praxe ( najšpekulujúcejší podnikatelia, usilovnejší realizátori, najhúževnatejší obchodníci, najsvedomitejší kvalitári....). Aj na finančnom trhu praje šťastie najmä pripraveným. Finančné znalosti sú kľúčové pre prax. Demagógia teoretikov o rovnosti šancí síce môže byť sympatická, ale prax teórii neverí. A veľmi dobre vie prečo.

maskot
Ing. Emil Burák, PhD.

Ing. Emil Burák, PhD.

Emil Burák – je pragmatik a kreatívec s vyše 30-ročnou praxou: skúsený ekonóm a daňový odborník, známy lektor, nadšený vzdelávač a znalostný pracovník. Väčšinu života pracoval najmä v oblasti ekonomiky, financií, riadenia a vzdelávania.
Zobraziť profil

Mohlo by vás zaujímať

Diaľničná známka v roku 2024: Všetko, čo potrebujete vedieť

01.01.2024

Finančný mix

Ako sa dá kúpiť diaľničná známka? Platnosť a cena, spoplatnené úseky, rozostavané úseky. Kto nemusí mať diaľničnú známku? Čítajte súhrn kľúčových informácií o diaľničných známkach v roku 2024.

Postup pri predaji auta pozostáva z týchto 4 krokov. Pozor si dajte na zmluvu aj prevod peňazí

19.06.2023

Finančný mix

Postup pri predaji auta je pomerne jednoduchý. Z akých krokov pozostáva a načo si treba dať pozor sa dočítate v článku

Majte svoje peniaze pod kontrolou. Tu sú najlepšie aplikácie na správu financií

05.06.2023

Finančný mix

Udržať svoje penaize pod kontrolou sa dá viacerými spôsobmi. Od zbierania bločkov, cez google tabuľky až po špeciálne mobilné aplikácie