Majte svoje peniaze pod kontrolou. Tu sú najlepšie aplikácie na správu financií

Majte svoje peniaze pod kontrolou. Tu sú najlepšie aplikácie na správu financií

V peniazoch treba mať poriadok. Oveľa ťažšie sa však hľadá riešenie, ako tento cieľ dosiahnuť. Najmä, ak platíte kombinovane. Teda v hotovosti aj kartou. Jednou z možných ciest, ako si udržať peniaze pod kontrolou je použitím špecializovanej aplikácie na správu financií. My si predstavíme tie najpoužívanejšie na trhu.

Je to paradox. Udržiavať si prehľad vo výdavkoch nebolo nikdy jednoduchšie a komplikovanejšie zároveň. V dobách hotovosti ste si vedeli presne ustriehnuť, koľko peňazí míňate. V obchode ste nakúpili len za toľko, koľko ste mali peňazí so sebou. Stačilo si teda odložiť nejaké financie bokom a razom ste šetrili.

V dnešnej dobe je situácia iná. Peniaze sú nielen v hotovosti, ale hlavne na bankovom účte. Vo virtuálnej podobe sú financie značne imaginárne a ľahko tak stratíte predstavu o ich skutočnej hodnote. O to horšie, že platiť sa dá platobnou kartou, mobilným telefónom či hodinkami.

Aj preto je nesmierne dôležité si evidovať svoje výdavky. Už v priebehu mesiaca zistíte, kde najčastejšie míňate peniaze. A čo je ešte podstatnejšie, budete vedieť zhodnotiť, či svoje finančné prostriedky míňate efektívne.

Na správu financií vám postačí aj pero a papier

Existuje viacero ciest, ako si evidovať svoje výdavky. Ten azda najjednoduchší je práve prostredníctvom pera a papiera. Vytvoríte si kategórie ako napríklad potraviny, obedy, pohonné hmoty, oblečenie, poplatky (napr. za hypotéku, poistku a pod.). Tento postup však počíta s tým, že si budete brať bločky zo všetkých nákupov. Večer si ich poctivo zapíšete do jednotlivých kategórií a na konci mesiaca spočítate.

Vylepšenou verziou je potom Google Sheets, čo je online dostupná bezplatná verzia Excelu. K nej môžete pristupovať cez akýkoľvek počítač, tablet alebo mobilný telefón. Stačí vám špeciálny prístupový link resp. si stiahnuť Google sheets aplikáciu.

Poďme však na ešte sofistikovanejšie riešenia v podobe špeciálnych mobilných aplikácií.

Mobilné aplikácie na správu financií

Pre potreby tohto článku sme vybrali päť najpoužívanejších a najobľúbenejších aplikácií na správu financií:

  • Spendee
  • Wallet
  • You Need A Budget
  • Mint
  • Revolut
maskot

Spendee

Patrí medzi najobľúbenejšie aplikácie na správu financií vo svete. Cieľom aplikácie je pomôcť vám pochopiť ako míňate svoje prostriedky. V základnej verzii je zadarmo, čo však má svoje značné negatíva. Všetky dáta si totiž musíte ručne nahadzovať sami. Taktiež si ich kategorizovať.

Pokiaľ sa však rozhodnete investovať zhruba 2€ mesačne a kúpite si Spendee Premium, razom získate nové funkcionality. Veľmi užitočnou je spárovanie bankového účtu s aplikáciou. Vďaka tomu odpadne nutnosť manuálne nahadzovať každú platbu. Tie v hotovosti však budete musieť tak či tak. Zároveň aplikácia sama kategorizuje platby na základe dát z platobných terminálov.

Pri Spendee Plus a Spendee Premium môžete zároveň zdieľať túto “peňaženku” s ostatnými. To je výhodné najmä ak už máte rodinný rozpočet a potrebujete ustriehnuť výdavky viacerých členov domácnosti.

Spendee je dostupné v Android aj iOS verzii.

Wallet

Ďalšia aplikácia na správu financií je Wallet. Má vyše 6,5 milióna stiahnutí a priemerné hodnotenie na úrovni 4,7. Inak je veľmi podobná Spendee. Opäť je v základnej verzii bezplatná. Treba však počítať s tým, že si taktiež musíte všetky výdavky ručne vkladať a kategorizovať.

V prípade premium účtu je potom k dispozícii automatické kategorizovanie výdavkov, zdieľanie “peňaženky” a hlavne prepojenie s viac než 15 000 bankami na Slovensku. Wallet je dostupný v Android aj iOS verzii.

You Need A Budget

You Need A Budget (v skratke YNAB) je považovaný za najprepracovanejšiu aplikáciu na správu financií. Zaujímavý je fakt, že ide o platenú aplikáciu, ktorú bezplatne môžete používať 34 dní. Inak vás vyjde pri mesačných platbách zhruba 14€ a pri ročnom poplatku 90€.

Aplikácia sa vo svojej podstate snaží vychovávať a zlepšovať vašu finančnú gramotnosť. Dôraz kladie najmä na zostatok na účte, pričom cieľom je zlepšiť hospodárenie s financiami. Aplikáciu je možné spárovať priamo s bankou vďaka čomu sa každá online platba sama zaznamená a kategorizuje. You Need A Budget je dostupný v Android aj iOS verzii.

Mint

Je obdobné riešenie ako Spendee a Wallet. Taktiež sa dokáže postarať o komplexný prehľad výdavkov za mesiac. Zároveň po spárovaní s bankou dokáže sama kategorizovať výdavky. Poprípade je možné nahadzovať všetky výdaje manuálne. Podstatnou výhodou je fakt, že Mint je bezplatný.

Využíva ho vyše 30 miliónov užívateľov a okrem Android a iOS verzii je dostupný aj ako webová aplikácia.

Revolut

Ide o trochu netradičnú aplikáciu na správu financií. Revolut je totiž fintech a v podstate banka. Sama v sebe však kategorizuje vaše výdavky, umožňuje “odkladať si drobné” a teda šetriť. Zároveň je možné cez ňu nakupovať napríklad drahé kovy, kryptomeny či akcie. Štandardný účet je zadarmo, ďalšie účty vás vyjdú od 2,99€ do 13,99€ mesačne.

Táto aplikácia sa nedá spárovať s vašou bankou. Môžete si však preposielať peniaze z vášho štandardného účtu na Revolut a ešte viac tak mať svoje peniaze pod kontrolou (ak budete platiť iba výhradne cez Revolut).

Revolut je dostupný ako mobilná aplikácia (Android aj iOS), ale aj webová stránka.

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek aplikáciu, bude záležať len na jedinom. Ako poctivo budete nahadzovať resp. sledovať svoje výdavky. Ani tá najlepšia aplikácia na správu peňazí vám nepomôže upratať si financie, pokiaľ nebudete mať zodpovedný prístup.

Zdroj: datart.sk, techbox.sk, peniaze.sk

 
Vladimír Koppan

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.
Zobraziť profil

Mohlo by vás zaujímať

Diaľničná známka v roku 2024: Všetko, čo potrebujete vedieť

01.01.2024

Finančný mix

Ako sa dá kúpiť diaľničná známka? Platnosť a cena, spoplatnené úseky, rozostavané úseky. Kto nemusí mať diaľničnú známku? Čítajte súhrn kľúčových informácií o diaľničných známkach v roku 2024.

Postup pri predaji auta pozostáva z týchto 4 krokov. Pozor si dajte na zmluvu aj prevod peňazí

19.06.2023

Finančný mix

Postup pri predaji auta je pomerne jednoduchý. Z akých krokov pozostáva a načo si treba dať pozor sa dočítate v článku

Majte svoje peniaze pod kontrolou. Tu sú najlepšie aplikácie na správu financií

05.06.2023

Finančný mix

Udržať svoje penaize pod kontrolou sa dá viacerými spôsobmi. Od zbierania bločkov, cez google tabuľky až po špeciálne mobilné aplikácie