Postup pri predaji auta pozostáva z týchto 4 krokov. Pozor si dajte na zmluvu aj prevod peňazí

Vladimír Koppan   Publikované 19.06.2023 Rada| Finančný mix

Postup pri predaji auta pozostáva z týchto 4 krokov. Pozor si dajte na zmluvu aj prevod peňazí

Ako postupovať pri predaji auta? Odpoveď na otázku poznajú všetci, ktorí si týmto procesom už prešli. Opakovanie je však matkou múdrosti. Preto ak predávate auto prvý raz alebo už po niekoľkýkrát, odporúčame držať sa tohto postupu.

Celý proces pri predaji auta by sme mohli zhrnúť od štyroch krokov:

 • Spísanie a uzatvorenie kúpno-predajnej zmluvy
 • Odovzdanie vozidla a prevzatie peňazí
 • Odhlásenie vozidla na dopravnom inšpektoráte
 • Vypovedanie zmluvy povinného zmluvného poistenia (PZP)

Ešte skôr, než si jednotlivé kroky postupu pri predaji auta rozoberieme, pozrime sa nato, kde nájsť kupcu na auto.


Ako predať auto?

Možností máte viacero. Prvou z nich je predaj auta do autobazáru resp. výkupcom áut. Pokiaľ sa rozhodnete pre priamy predaj, autobazár sa stane vlastníkom vozidla, vy dostanete rýchlo svoje peniaze a zbavíte sa povinnosti platiť PZP.

Existujú však aj bazáre, ktoré vystupujú iba ako sprostredkovateľ. V tejto podobe zostávate vlastníkom auta až do chvíle, kedy sa nájde kupca. Po úspešne realizovanom predaji dostane bazár vopred dohodnutý podiel.

Druhou možnosťou je predávať auto na vlastnú päsť. Tu je pole možností prakticky obmedzené iba vašou šikovnostou. Svoje vozidlo môžete predávať napríklad na sociálnych sieťach, na bazárových webstránkach, prostredníctvom letákov a pod.

Pokročme však ďalej do situácie, kedy sa objaví záujemca o vaše auto. Čo robiť v takomto prípade? Ako postupovať?

 

Spísanie a uzatvorenie kúpno-predajnej zmluvy

Kľúčovým prvkom pri predaji auta bude kúpno-predajná zmluva. Ich vzory nájdete aj na internete. Odporúčame však nechať si takúto zmluvu vytvoriť právnikom alebo advokátom. Budete tak mať istotu, že dokument je po právnej aj obsahovej stránke v poriadku.

Kúpno-predajná zmluva na auto by určite mala obsahovať:

 • Identifikačné údaje oboch zmluvných strán
 • Informácie o vozidle - druh vozidla, továrenská značka, typ, číslo technické preukazu, rok výroby a poprípade aj VIN číslo
 • Stav vozidla - koľko má najazdených kilometrov, vady atď.
 • Cena - okrem sumy za predávané auto je dôležité uviesť aj akým spôsobom budú peniaze za vozidlo vyplatené

Samozrejme, pokiaľ sa rozhodnete predať auto priamo bazáru, nemusíte si s prípravou zmluvy lámať hlavu. Na 99% ju má bazár pripravenú a len sa v nej upravia vyššie spomínané náležitosti.

 

Odovzdanie vozidla a prevzatie peňazí

Postup pri predaji auta pozostáva v druhom kroku v odovzdaní vozidla a prevzatí peňazí. Auto je potrebné odovzdať so všetkými súčasťami a výbavou dohodnutou v zmluve. S odovzdaním dokladov je možné po dohode počkať, nakoľko je nutné doriešiť prepis auta na dopravnom inšpektoráte.

Pokiaľ prijímate peniaze v hotovosti, odporúčame si ich poriadne skontrolovať. Bežne dostupné sú špeciálne fixky, ktoré odhalia nepravé bankovky. V prípade bezhotovostnej platby je dôležité si ustriehnuť dodržanie dátumu, ku ktorému mali byť peniaze prevedené.

Pozor! Podľa zákona 394/2012 Z. z. Zákon o obmedzení platieb v hotovosti je možné pri fyzických osobách vyplatiť maximálne 15 tisíc eur. Pri právnických dokonca iba 5 tisíc eur.

 

Odhlásenie vozidla na dopravnom inšpektoráte

V treťom kroku nastáva proces odhlásenia vozidla na dopravnom inšpektoráte. Tu od januára 2023 nastali zmeny, ktoré uľahčujú odhlásenie a prihlásenie auta. Viac informácií sa dozviete napríklad v tomto článku.

V skratke možno uviesť nasledovné

 • Auto je možné odhlásiť aj prihlásiť na jednom Dopravnom inšpektoráte kdekoľvek na Slovensku
 • Môžete si ponechať pôvodné ŠPZtky alebo ich posuniete novému majiteľovi
 • Pokiaľ sa vám nechce riešiť odhlásenie vozidla, môžete tým splnomocniť kupujúceho alebo inú osobu
 • Výhodné je riešiť celý proces odhlásenia a prihlásenia vozidla elektronicky.

 

Vypovedanie zmluvy povinného zmluvného poistenia (PZP)

Postup predaja auta končí štvrtým krokom. Po odhlásení vozidla je totiž nutné podať v povinnosti výpoveď povinného zmluvného poistenia. Proces je pomerne jednoduchý. Stačí využiť napríklad generátor výpovede PZP, v dôvode ukončenia zmluvy uviesť Zmena vlastníka, resp. nájomcu (predaj, darovanie, dedičstvo) a vyplniť ostatné potrebné údaje.

Pri vypĺňaní nezabudnite uviesť, kam a akým spôsobom vám má poisťovňa vrátiť zvyšok poistného. Taktiež si vyžiadajte aj potvrdenie o bezškodovom priebehu.

Následne si výpoveď stiahnete a priložíte k nej kópiu technického preukazu už s novým majiteľom vozidla. Na jej základe poisťovňa ukončí existujúce poistenie.

Postup predaja auta nie je zložitý. Zvyčajne býva najväčší problém nájsť vhodného kupcu. Potom je zvyšný proces viac menej rýchly a jednoduchý.

Zdroj: tatrabanka.sk, slovensko.sk, topspeed.sk

 
author

Autor článku:

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.