Diaľničná známka v roku 2024: Všetko, čo potrebujete vedieť

Diaľničná známka v roku 2024: Všetko, čo potrebujete vedieť

Pokiaľ nie ste ortodoxný priaznivec kochania sa okolitou krajinou počas jazdy po cestách 2. a nižších tried, nevyhnete sa jazdeniu po diaľniciach a rýchlostných cestách. Aj preto, že ich staviame najdrahšie v Európe, jazdenie po nich nemáme veru zadarmo. Čítajte súhrn kľúčových informácií o diaľničných známkach v roku 2024.

Prečo musíme platiť?

Od roku 2015 je to totiž v našej krajine zákonná povinnosť. Vnímajme to ako férovú a nevyhnutnú spoluúčasť majiteľov vozidiel na financovaní nielen výstavby, ale aj rekonštrukcie a údržby slovenskej siete diaľnic a rýchlostných komunikácií.

Nie je to slovenské „panské huncútstvo“, v krajinách Európskej únie je spoplatnenie diaľnic a rýchlostných ciest pre vozidlá a jazdné súpravy do 3,5 tony štandardom už od roku 2009. Mýtne systémy pre nákladné vozidlá fungujú v únii už od roku 1999.

Mimochodom, naše diaľničné známky patria v Európe k tým lacnejším. Poplatok za využívanie spoplatnených úsekov diaľnic a rýchlostných komunikácií je tak popri povinnom zmluvnom poistení ďalší zo zákona povinný poplatok.

Platnosť a cena

Aj v roku 2024 sú typy, platnosti a ceny diaľničných známok dvojstopových vozidiel a jazdných súprav do 3,5 tony rovnaké ako boli doposiaľ:

 • 10-dňová diaľničná známka s platnosťou 10 dní stojí 12 €
 • 30-dňová diaľničná známka s platnosťou 30 dní stojí 17 €
 • ročná diaľničná známka s platnosťou od 1.1. roka zakúpenia do 31.1. nasledujúceho roka stojí 60 €
 • 365-dňová diaľničná známka s platnosťou 365 dní odo dňa zakúpenia stojí 60 €.

Známky s platnosťou s presahom do nasledujúceho kalendárneho roka platia aj v nasledujúcom kalendárnom roku. Pri hmotnosti jazdnej súpravy do 3,5 tony platí jedna známka pre vozidlo aj prípojné vozidlo. Pri vyššej hmotnosti súpravy musí mať vlastnú známku aj prípojné vozidlo. 

Spoplatnené úseky

Aktuálna mapa spoplatnených úsekov diaľnic a rýchlostných komunikácií aj ich zoznam sú zverejnené na portáli Národnej diaľničnej spoločnosti. Ide o diaľničné úseky D1, D2, D3 a D4 a úseky rýchlostných komunikácií R1, R2, R4, R6 a R7.

Rozostavané úseky

Aktuálne sú v rôznych fázach rozostavanosti tieto úseky diaľnic a rýchlostných komunikácií:

 • D1 Lietavská Lúčka – Dubná skala, vrátane tunela Višňové
 • D1 Hubová – Ivachnová
 • R2 Kriváň – Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce
 • R3 Tvrdošín – Nižná
 • R4 Prešov – severný obchvat, I. etapa.

Viete, že…

...najkratší spoplatnený úsek v našej krajine je R6 Púchov Juh – Dolné Kočkovce s dĺžkou 1 km? Najdlhším spoplatneným úsekom na Slovensku je úsek D1 Ivachnová – Bidovce v dĺžke 186 km. Celkovo majú v deň písania článku spoplatnené úseky dĺžku 743,8 km.

maskot

Ako sa dá kúpiť diaľničná známka?

Keďže klasické nálepky nahradili elektronické diaľničné známky, dajú sa kúpiť aj na pár klikov:

alebo

 • v samoobslužných automatoch
 • na obchodných miestach – najmä čerpacích staniciach.

Pri kúpe je potrebné zadať typ vozidla, evidenčné číslo, krajinu registrácie vozidla, požadovanú platnosť diaľničnej známky a začiatok jej platnosti. Dôležité sú aj kontaktné údaje pre doručovanie dokladov k diaľničnej známke a elektronických správ – napríklad pred koncom platnosti známky.

Pri kúpe diaľničnej známky elektronicky cez portál alebo appku dostane kupujúci elektronický doklad, pri kúpe na obchodnom mieste dostane doklad papierový. Potvrdenie o úhrade nemusí mať vodič so sebou pri jazde na spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných komunikácií.

 

Kto nemusí mať diaľničnú známku?

Výnimku zo zákona majú všetky štátne vozidlá, vrátane záchranných, policajných a ozbrojených zložiek. Od povinnosti platiť za diaľničnú známku sú oslobodení aj všetci držitelia parkovacieho preukazu ZŤP. O oslobodenie od platenia úhrady za diaľničnú známku ale treba požiadať.

 

Monitoring, kontrola a sankcie

Infraštruktúra spoplatnených úsekov diaľnic a rýchlostných komunikácií je pod priebežným kamerovým monitoringom. Automatický kontrolný kamerový systém dopĺňajú aj špeciálne mobilné hliadky.

Na to, aby ste dostali pokutu za nezaplatenú diaľničnú známku vás nemusí nikto fyzicky zastaviť a skontrolovať. Údaje z kamerového kontrolného systému sa dostanú až na okresné úrady, ktoré majú riešenie pokút v kompetencii. Pokuty sú rovnako, ako platby za diaľničné známky, príjmom štátneho rozpočtu.

Viete, že…

...pokutu za porušenie povinnosti mať uhradenú diaľničnú známku môžete dostať až do dvoch rokov odvtedy, čo k porušeniu došlo? Obchádzať túto povinnosť sa naozaj neoplatí. Minimálna pokuta je vo výške ceny ročnej diaľničnej známky, maximálna až 10-násobok, teda 50 – 500 €.

maskot
Vladimír Koppan

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.
Zobraziť profil

Mohlo by vás zaujímať

Diaľničná známka v roku 2024: Všetko, čo potrebujete vedieť

01.01.2024

Finančný mix

Ako sa dá kúpiť diaľničná známka? Platnosť a cena, spoplatnené úseky, rozostavané úseky. Kto nemusí mať diaľničnú známku? Čítajte súhrn kľúčových informácií o diaľničných známkach v roku 2024.

Postup pri predaji auta pozostáva z týchto 4 krokov. Pozor si dajte na zmluvu aj prevod peňazí

19.06.2023

Finančný mix

Postup pri predaji auta je pomerne jednoduchý. Z akých krokov pozostáva a načo si treba dať pozor sa dočítate v článku

Majte svoje peniaze pod kontrolou. Tu sú najlepšie aplikácie na správu financií

05.06.2023

Finančný mix

Udržať svoje penaize pod kontrolou sa dá viacerými spôsobmi. Od zbierania bločkov, cez google tabuľky až po špeciálne mobilné aplikácie