Čo sú to ESG fondy? Oplatí sa do nich investovať?

Čo sú to ESG fondy? Oplatí sa do nich investovať?

Trend ochrany životného prostredia sa už preniesol aj do investovania. Zelené investovanie v podobe ESG fondov sa stáva čoraz obľúbenejšie a láka čoraz viac investorov. Je to tá správna cesta, ako zodpovedne investovať? Do akej miery sa vypláca? Povieme si o tom v našom článku.

Čo si predstaviť pod skratkou ESG?

Trend potreby chrániť životné prostredie preniká v súčasnosti do všetkých oblastí nášho života. Investovanie nie je výnimkou. V tomto smere preto hovoríme o zelenom a spoločensky zodpovednom investovaní – ESG fondy

Táto skratka je odvodená od troch slov – Environment, Social a Governance. V preklade to znamená životné prostredie, sociálne aspekty a riadenie. Firmy, ktoré majú právo byť označené touto značkou dbajú na ochranu životného prostredia, správajú sa zodpovedne voči svojim zamestnancom i obchodným partnerom a záleží im na kvalite riadenia firmy.

Zaujíma Vás téma investovania?

Dozvedieť sa viac o investovaní
maskot

Hodnoty ESG skóre

O tom, či si nejaká firma zaslúži toto označenie, rozhoduje hodnota ESG skóre. Spoločnosti s vysokým skóre patria pod trvalo udržateľné firmy, čo je určite dobrou správou pre každého investora. Na svete existuje viac ako desaťtisíc týchto firiem, pričom najviac ich je v USA.

Jednotlivé stupne ESG skóre rozdeľujeme nasledovne:

 • 0 – 25 – firma má veľa nedostatkov a netransparentné údaje,
 • 25 – 50 – uspokojivé a transparentnejšie údaje, no stále iba priemer, 
 • 50 – 75 – nadpriemerný stupeň transparentnosti,
 • 75 – 100 – vynikajúce s vysokým stupňom transparentnosti.

Čím vyššie je ESG skóre firmy, tým je v zmysle definície zeleného investovania na tom lepšie.

Čo je pri hodnotení ESG skóre kľúčové?

ESG skóre sa vypočítava z voľne dostupných údajov, napríklad z výročných správ spoločností. V rámci jednotlivých položiek definujúcich ESG sa do úvahy berú nasledovné faktory:

 • životné prostredie – biodiverzita, emisie, inovácie, znečisťovanie, spotreba energie a vody, obaly, produkcia odpadu,
 • sociálne aspekty – komunita, kvalita produktu, ľudské práva, zodpovedný marketing, bezpečnosť pri práci, pracovné podmienky, ochrana osobných údajov,
 • riadenie – transparentnosť, reporting, odmeňovanie, organizačná štruktúra, vzťah s akcionármi, zodpovedná stratégia, nezávislosť.

Medzi firmy s vysokým ESG skóre patria napríklad Siemens, Roche, Microsoft, Tesla, Allianz, Niké či Walt Disney.

Rozdiel medzi bežným a ESG investovaním

Podobne, ako je tomu pri bežnom investovaní formou podielových fondov, aj ESG fondy predstavujú nástroj kolektívneho investovania. Ich spoločným cieľom je dosiahnuť zisk pri zvolenej miere rizika. Investor, ktorý sa rozhodne pre investovanie prostredníctvom ESG fondov, sa však ešte zaujíma o spôsob, akým bude dosiahnutý jeho zisk.

V princípe sa však nedá povedať, že fondy, ktoré majú vysoké ESG skóre prinesú aj vyššie výnosy než tie, ktoré ESG pri svojej investičnej stratégii nezohľadňujú. Na druhej strane však treba zmieniť dôležitú skutočnosť, a to, že firmy s vysokým ESG skóre sú v mnohých oblastiach nepriamo zvýhodňované. Môžeme preto reálne očakávať, že zodpovedné podnikanie bude odmenené aj vyšším ziskom, čo vám prinesie i vyšší výnos.

Nemožno sa preto čudovať, že svetoví hráči na finančných trhoch predpokladajú, že už do roku 2025 budú ESG fondy tvoriť približne tretinu všetkých globálnych aktív. ESG fondy si preto postupne pridávajú do svojho portfólia aj všetky naše banky.

  Aké sú nevýhody a riziká ESG investovania?

  Jednou z najväčších nevýhod ESG investovania je skutočnosť, že ignoruje odvetvia, ktoré nie sú síce spoločensky zodpovedné, ale môžu byť veľmi výnosné. Sú to napríklad firmy, ktoré sa zaoberajú alkoholom, tabakom či zbraňami.

  Niekedy nastáva problém aj pri samotnom ESG skóre, ktoré môže byť mätúce. Občas sa totiž stane, že jednotliví poskytovatelia ESG ratingu ohodnotia spoločnosť rozdielne. Nie vždy sa preto dá v plnej miere spoľahnúť na hodnotu ESG skóre. 

  Riziko spočíva aj v tom, že veľa ESG fondov je zameraných iba na niektoré sektory alebo na menšie akcie. Práve s nimi sú však spojené aj väčšie riziká.

  Pamätajte tiež na to, že aj keď sa fond pýši označením ESG, automaticky to neznamená, že nakupuje iba tie najlepšie spoločnosti s najvyšším ratingom. ESG fond totiž môže investovať aj do spoločností, ktoré čelia rôznym kontroverziám či škandálom. Máloktorý fond je vyskladaný iba z tých najlepších spoločností.

  Tip

  Pozor si dávajte najmä na nové malé ESG fondy. Pri nich je najväčšie riziko, že ešte nestihli vyzbierať dostatok zdrojov potrebných na dlhodobú udržateľnosť. Avšak rovnako, ako pri iných typoch investovania, aj tu je dôležité pri poklesu výnosnosti nepanikáriť. Pády a vzostupy sú prirodzenou súčasťou každého investovania.

  maskot

  Ako investovať do ESG fondov?

  Základom úspechu každého investora je mať vypracovaný dobrý investičný plán a systém na výber fondov.

  Okrem výberu portfólia podľa zásad ESG kritérií je však dôležité dbať na nasledovné zásady:

  • Stanovte si výšku sumy, ktorú ste ochotní investovať – pokiaľ plánujete investovať pravidelne každý mesiac, tak ideálne v rozmedzí 10 až 15 % vašich príjmov. Zároveň ale pamätajte na to, že samotné investovanie nemôže akýmkoľvek spôsobom narušiť váš domáci rozpočet. 
  • Nastavte si investičný horizont – obdobie ESG investovania. Jednotlivé investičné produkty majú zvyčajne odporúčanú dobu investovania. 
  • Zvoľte si ESG investičnú stratégiu – podobne, ako pri klasickom investovaní, aj v tomto prípade môžete investovať konzervatívne, vyvážene alebo dynamicky. Čím vyšší možný výnos, tým vyššia miera rizika. 
  • Poraďte sa so svojím finančným poradcom – investovanie je pomerne zložitý proces a pokiaľ ste v tom nováčik, je rozumné sa o tom poradiť. Nenaleťte hneď prvej reklame na internete o absolútnej garancii výnosnosti. Pri investovaní totiž vždy treba počítať aj s rizikom a zisk nie je nikdy stopercentný. 

  Do ESG fondov môžete investovať rovnako, ako sa investuje do bežných fondov. Aj v tomto prípade sa musíte rozhodnúť, či investujete naraz väčšiu sumu, alebo budete investovať pravidelne každý mesiac po menších čiastkach. 

  Pamätajte, že postupné a rozumné rozloženie investície vám pomôže znížiť riziko nesprávneho načasovania investície.

  Do ESG fondov môžete veľmi jednoducho a pohodlne investovať prostredníctvom pobočky bánk. Skúsenejší investori sa ale zrejme spoľahnú radšej na niektorú z obchodných platforiem jednotlivých brokerských spoločností.

  Viac o brokerských spoločnostiach si môžete prečítať v našom článku – Porovnanie brokerov.

  maskot

  Pred investovaním sa nezabudnite oboznámiť aj s poplatkovou štruktúrou daného ESG fondu. Zvyčajne si účtujú vyššie poplatky než pri klasických indexových ETF.

  V súčasnosti je ESG investovanie najrýchlejšie rastúcim segmentom v oblasti správy aktív. Pred investovaním sa však nezabudnite oboznámiť so všetkými informáciami a vybrať si vhodnú investičnú stratégiu pre vaše finančné ciele. Najlepšie je poradiť sa so svojím finančným poradcom. Investovať môžete buď na pobočke niektorej z bánk, alebo prostredníctvom brokerskej spoločnosti.

  Redakcia Hyperfinancie.sk

  Redakcia Hyperfinancie.sk

  Redakcia Hyperfinancie.sk vznikla s cieľom pomáhať bežným spotrebiteľom vyznať sa v komplikovanom svete pôžičiek, hypoték, poistení alebo investícií, prehlbovať prostredníctvom vzdelávacích a informačných textov finančnú gramotnosť.
  Zobraziť profil

  Mohlo by vás zaujímať

  Ako začať podnikať a kde nájsť peniaze na rozbeh podnikania? Pozrite si naše tipy

  29.03.2023

  Investovanie

  Hľadáte cestu ako začať podnikať? V našom článku vám poradíme na čo myslieť pri samom začiatku a kde nájsť peniaze na rozbeh

  Zložený úrok - všetko, čo by ste o ňom mali vedieť

  01.03.2023

  Investovanie

  Zložený úrok je pre mnohých neznámy pojem. Čo to vôbec je a ako vám vie pomôcť zhodnotiť vaše financie? Povieme si v nasledujúcom článku

  Čo vieme o investovaní do dlhopisov?

  16.08.2022

  Investovanie

  Dlhopisy s akciami patria medzi najdôležitejšie investičné nástroje. Rozmýšľate nad dlhopismi aj vy? V našom článku sa dozviete všetky potrebné informácie.