Ako šetriť peniaze efektívne: zvoľte podielové fondy

Dárius Polák   Publikované 22.04.2020 Rada| Sporenie

Ako šetriť peniaze efektívne: zvoľte podielové fondy

V poslednej dobe už nepočujeme termín sporenie, ale investovanie do podielových fondov. Zatiaľ čo pred pár rokmi si väčšina pod týmto pojmom predstavila burzu akcií na Wall Street, teraz už čoraz viac ľudí vie, že ide o jednoduchý spôsob, ako efektívne zhodnotiť peniaze. V článku sa pozrieme, ako investovať do podielových fondov.

 

Zatiaľ čo si naši rodičia pamätajú výhodné sporenie v stavebnej sporiteľni, termínovaných vkladoch, alebo iných sporiacich účtoch, dnešná generácia sa zas čoraz viac učí ako investovať peniaze. Je to z toho dôvodu, že staré formy sporenia, ktoré boli vyššie spomenuté, sa už viac neoplatia. Záujem o podielové fondy rastie a čoraz viac ľudí chce vedieť, ako investovať svoje úspory, ktoré neskôr môžu využiť na:

  • na dôchodku,
  • predčasné splatenie hypotéky,
  • na kúpu garáže, alebo inej hmotnej či nehmotnej veci,
  • sporenie deťom do dospelosti.

Ide o odloženie určitej sumy peňazí, či už mesačne, alebo jednorazovo, bez ktorej vieme bez problémov žiť, s cieľom budúceho zhodnotenia. Na bežnom účte máte ročne 0 % zhodnotenie, zatiaľ čo na podielovom fonde môžete mať 5 až 7 % ročne. Namiesto toho, aby vašich 50 eur každý mesiac stratilo časť hodnoty z inflácie, bude sa ich hodnota práveže zvyšovať.


Kam investovať nasporené peniaze, aby sa zhodnotili čo najlepšie?

Treba si uvedomiť, že na trhu nie je žiadny produkt, ktorý by vám za krátky čas zarobil veľký balík peňazí. Nie sú ním ani podielové fondy. Ide o formu dlhodobého sporenia/investovania, ideálne aspoň na 5 rokov.

Podielový fond je nástroj kolektívneho investovania a je tvorený z podielových listov a cenných papierov. Je to spoločný majetok podielnikov, ktorý zhromažďuje správcovská spoločnosť, ktorá následne preinvestuje peniaze do majetku. Investori získavajú podielové listy, ktoré tvoria ich podiel v danom fonde.

 

Ako funguje investovanie do podielových fondov

Každý podielový fond má veľké množstvo menších investorov, pričom jedným z nich ste aj vy. Investori vkladajú peniaze do fondu, ktorý spracuje profesionálna správcovská spoločnosť. Peniaze vložené do podielového fondu sa investujú do cenných papierov podľa vopred dohodnutej investičnej stratégie, ktorá následne odzrkadľuje výnos.

Každý investor, ktorý vložil svoje peniaze do podielového fondu sa stane podielnikom. Vo fonde má svoj vlastný podiel, ktorý sa podieľa na každej investícii. Zisk je následne tvorený z výnosov fondu, alebo zhodnotením podielov.

Je to podobné ako pri sporiacich účtoch - výška zisku závisí od úrokovej sadzby, ktorú má daný cenný papier (akcia, dlhopis, index, v závislosti od podielového fondu).

Aký je zisk? Pri najlepších fondoch sa pohybuje až okolo 10 %, čo je viac ako pri bežnom sporiacom účte, alebo termínovanom vklade. Ide navyše o zložené úročenie, čo znamená, že zisk sa časom zvyšuje.


Nákup podielových listov

Investovať do podielových fondov sa dá cez spoločnosti spravujúce fondy, alebo cez investičnú platformu.

Pri spoločnosti spravujúcej fondy sa môže investícia uskutočniť cez rámcovú zmluvu, alebo sporiaci program. Tu sa dá investovať iba do fondov, ktoré má spoločnosť pod správou. Takto sa dá investovať napr. cez banku. Stačí zájsť na pobočku, spýtať sa na možnosť ako investovať peniaze do podielových fondov a dostanete prehľad o fondoch banky. Ešte pred samotnou návštevou je samozrejme dobré pozrieť si ponuku fondov online.

Pri investičnej platforme môžete investovať do podielových fondov, s ktorými má platforma uzatvorenú zmluvu. Je tu väčšia variabilita, nakoľko si môžete vybrať viac fondov, ako pri spoločnosti spravujúcej fondy.

 

Jednorazové vs. pravidelné investície

Pri investovaní do podielových fondov máte na výber jednorazové, alebo pravidelné investície.

Pri jednorazových investíciách vložíte celú jednu čiastku naraz a tá sa vám bude každý rok zhodnocovať. Môžete to považovať za akúsi rezervu, ktorú si neodložíte na bežnom účte, ale do podielových fondov, ktoré sú dobrý spôsob ako investovať do akcií. Zabránite tak, aby vám tieto peniaze neznehodnotila inflácia. V tomto prípade však musíte počítať s tým, že by ste mali zvoliť fond s nižším výnosom.

Ak by ste napr. investovali do akciového fondu, ktorý má vyššiu kolísavosť a peniaze po určitej dobe chceli vybrať, hrozí vám, že budete v strate. Naopak, konzervatívnejšie fondy, ako sú dlhopisové, majú nižší zisk (okolo 3 %), no nehrozí pri nich strata.


 

Pravidelné investície sú ideálny spôsob ako investovať peniaze do akcií, ak máte záujem skutočne zhodnotiť svoju mesačnú investíciu. Musí však ísť o dlhodobé investovanie, na minimálne 5 rokov. Je tu menšie riziko straty, nakoľko je doba investovania, nazývaná investičný horizont, dlhšia a peniaze sa pravidelne zhodnocujú zloženým úročením. Najmä v tomto čase, kedy trhy klesajú, sa pravidelné investície oplatia ešte viac.

 

Takže, pre zhrnutie:

  • jednorázové investície: ak si chcete odložiť peniaze na bok,
  • pravidelné investície: ak si sporíte na cieľovú sumu a chcete, aby sa peniaze skutočne zhodnocovali.

Podielové fondy s pravidelným výnosom vyplácajú výnosy 1x do roka. Uzavreté podielové fondy vyplácajú výnosy až po uplynutí dohodnutej doby, kedy je možné požiadať o vyplatenie aktuálnej hodnoty. Väčšinou však banky ponúkajú možnosť vystúpiť z fondu predčasne, kedy vám bude na účet pridelená suma, ktorá sa vám vo fonde zhodnotila.

 

Poplatky

Vstupný poplatok sa platí 1x, a to na začiatku, po prípade postupne, ak si tak zvolíte. Ide o províziu pre fond v %, najčastejšie je v hodnote 1 až 5 % z celkovej hodnoty plánovanej investície.

Ak investujete na 5 rokov po 50 eur mesačne, vaša plánovaná cieľová investícia bude mať hodnotu 3000 eur. Ak by bol poplatok vo výške 1 %, zaplatíte 30 eur.


 

Raz ročne sa platí priebežný poplatok, ktorý je odmenou za zhodnotenie. Jeho maximálna hodnota je 2 %. Ak ste napr. vložili za rok 600 eur, ktoré sa vám zhodnotili o 7 %, v skutočnosti sa zhodnotili o 5 %, nakoľko musíte zaplatiť 2 % poplatok.

 

Nebojte sa investovania

Investovanie nie je zložité, pokiaľ si o tom niečo naštudujete. Netreba sa báť nových výrazov, nakoľko ich pochopenie vám môže nielen ušetriť peniaze, ale ich aj zarobiť. Najjednoduchší spôsob ako investovať peniaze do podielových fondov je cez banku, poprípade sa môžete pozrieť na možnosti investovania na našej webstránke.

Zdroj: Webnoviny | Denník E

author

Autor článku:

Dárius Polák

Vyštudoval obor Business Economics v rámci medzinárodného dvojitého diplomu. Písaniu článkov sa venuje od roku 2016, vrátane tém s finančným charakterom. Prečítať viac o autorovi