Ako začať podnikať a kde nájsť peniaze na rozbeh podnikania? Pozrite si naše tipy

Vladimír Koppan   Publikované 29.03.2023 Rada| Investovanie

Ako začať podnikať a kde nájsť peniaze na rozbeh podnikania? Pozrite si naše tipy

Byť sám sebe pánom. Zarobiť veľa peňazí. Mať množstvo voľného času. Dôvodov, prečo ľudia chcú podnikať je veľa. Ako však začať? Kde nájsť nápad na podnikanie a hlavne peniaze na rozbeh? To všetko si zhrnieme v nasledujúcich riadkoch.

 

Podnikanie je veľká vec. Ponúka nekonečné možnosti, cestu ako zarobiť veľké peniaze a byť sám sebe pán. Zároveň s ním súvisí obrovská zodpovednosť. Nič z toho však nenastane pokiaľ nespravíte prvý krok.

Ako začať podnikať?

Pokiaľ viete v čom chcete podnikať, máte z polovice vyhraté. Môžete rovno preskočiť na ďalší bod. Ak však nepatríte do tejto skupiny, pripravte sa na množstvo otázok, ktoré si budete musieť zodpovedať. Medzi najdôležitejšie patrí napríklad čo vás baví a napĺňa? Pri akej činnosti viete stratiť pojem o čase a mieste? 

Vypíšte si tieto činnosti na papier a zamyslite sa. V niektorých prípadoch je vaša cesta úplne jasná. Ak radi fotografujete, zrejme sa budete chcieť stať profesionálnym fotografom. Alebo ak máte cit pre detail a dizajn, budete inklinovať k interiérovmu dizajnu a zariaďovaniu domácností.

Náš tip:

Základom každého podnikania je riešenie problémov zákazníkov. Rýchle občerstvenia napríklad riešia problém ľudí, ktorí sú hladní a nemajú čas vysedávať v reštaurácii. Záhradný architekt odstraňuje problém ľuďom túžiacim po krásnej záhrade, ktorí si však nič podobné nedokážu sami navrhnúť a pod.

Pri hľadaní svojho budúceho podnikania sa teda zamerajte na problémy, ktoré by váš biznis mal odstrániť. Ak ho nájdete alebo ste ho už našli máte vyhraté.

 

Ako zistiť či má môj biznis nápad potenciál?

Opäť záleží na tom či ide o zabehnutý koncept alebo prevratnú vec. O tom, že je záujem o svadobných fotografov niet pochýb. Ak sa však rozhodnete vyrábať a predávať samurajské meče nezaobídete sa bez prieskum trhu. Ten bude pre vaše ďalšie podnikateľské smerovanie naprosto kľúčové.

Asi najjednoduchšia cesta ako si overiť potenciál vášho biznis nápadu je cez google. Existuje totiž doplnok do vyhľadávača (napríklad Surfer SEO), ktorý vám ukáže odhadovaný mesačný objem vyhľadávania. Pri slove fotograf je to napríklad číslo 1900. Inak povedané, zhruba 1900 ľudí na Slovensku si mesačne zadá do google termín fotograf. 

To už je relatívne zaujímavé množstvo ľudí. Naopak ak by ste sa chceli živiť strihaním ovocných stromov, podobným prieskumom zistíte, že mesačný objem vyhľadávania je zhruba 70. Vzhľadom na sezónnosť práce (predjarné a jarné obdobie) a malé množstvo dopytov to nevyzerá na ideálny nápad s čím podnikať.

 

Urobte prvý krok

Keď už viete s čím chcete podnikať a overili ste si, či má váš biznis potenciál vás uživiť, zostáva spraviť prvý krok. Pokiaľ si to váš spôsob podnikania nevyžaduje, odporúčame začať sa mu venovať popri súčasnej práci. Napríklad toľko spomínanému fotografovaniu sa viete venovať po víkendoch (chodiť po svadbách, oslavách a pod.).

Takto si rýchlo, ľahko a relatívne bez negatívnych dôsledkov overíte, nakoľko vás daný typ podnikania uživí. Zároveň si začnete budovať svoju prvú klientelu a prechod zo súčasného zamestnania na podnikanie bude o to hladkejší. 

Iná situácia je v momente, kedy sa do podnikania musíte vrhnúť naplno. Napríklad ak by ste chceli rozbehnúť vlastnú kaviareň. Vtedy budete mať od samého začiatku plné ruky práce s prevádzkou a propagáciou. V takom prípade nezostáva nič iné než vám zaželať veľa šťastia a pevné nervy.

Náš tip:

Český podnikateľ, konzultant a spisovateľ Robert Vlach napísal výbornú knihu Na volné noze. Ide o povinné čítanie pre každého, kto zvažuje, že sa bude živiť podnikaním. Jedným z odporúčaní, na ktoré v knihe narazíte je “vyskúšajte si podnikanie na nečisto”. Pokiaľ sa chcete stať fotografom, skúste sa “zahrať” na profesionálneho fotografa na rodinnej oslave.

Alebo ak túžite po vlastnej kaviarni, vyskúšajte si brigádovanie v nejakej existujúcej. Sami si na vlastnej koži vyskúšate, čo to obnáša byť celý deň na nohách a obsluhovať zákazníkov. Potom možno zistíte, že mať vlastnú kaviareň nie je nič pre vás. Alebo naopak, očarí vás to natoľko, že budete otvárať prevádzku hneď zajtra.

Kde vziať peniaze na rozbeh podnikania

Rozbehnutie podnikania sa nezaobíde bez vstupného kapitálu. Pokiaľ vám chýbajú peniaze na začiatok podnikania, môžete si požičať peniaze od rodiny alebo využiť napríklad bezúčelovú pôžičku. Tieto kroky však treba dobre zvážiť, nech sa nedostanete neskôr do finančných problémov.

Porovnať bezúčelové pôžičky

Alebo si môžete požičať od rodiny. Pokiaľ však pôjde o väčšiu sumu, nenechajte to len na ústnej dohode. Všetko si pre pokoj v rodine dajte na papier (ideálne požičanú sumu, dobu splácania atď.). Vyhnete sa tak zbytočným starostiam v budúcnosti.

Presný návod ako začať podnikať od nuly vám nikto nedá. Prakticky totiž ani neexistuje. Každý, koho sa bude budete pýtať vám môže dať len určité hrubé odporúčania. Osobná skúsenosť však je neprenosná. Preto konečné rozhodnutie áno alebo nie bude záležať od vás. Prajeme vám veľa šťastia, aby ste sa rozhodli správne.

Zdroj: slsp.sk, tatrabanka.sk, navolnenoze.cz

 
author

Autor článku:

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.