Žijete alebo pracujete v zahraničí? Tieto úvery môžete získať!

Publikované 09.12.2016 Rada | Pôžičky

Žijete alebo pracujete v zahraničí? Tieto úvery môžete získať!

Čoraz viac Slovákov žije a pracuje v zahraničí. Aké majú možnosti získania úveru? Aké podmienky musia splniť? V dnešnom článku sme sa pozreli bližšie na podmienky získania úverov pre Slovákov žijúcich a pracujúcich v zahraničí. 

Slovensko je súčasťou Európskej únie už 12 rokov a za toto obdobie sa za prácou alebo bývaním odsťahovalo do iných krajín únie už niekoľko desiatok tisíc obyvateľov. V súvislosti s ich životom v zahraničí však vyvstáva niekoľko praktických otázok, ktoré musia riešiť. Medzi nimi sú aj úvery a pôžičky.

Občianstvo alebo pobyt v zahraničí

Ak ste sa v zahraničí usadili dlhodobejšie, vaše možnosti získať úver na Slovensku závisia od toho, či máte ešte stále naše občianstvo, prípadne, či máte na území Slovenskej republiky trvalý pobyt. Väčšina bánk aj nebankových spoločností podmieňuje získanie akéhokoľvek úveru práve jednou z týchto podmienok. Napríklad spoločnosť Cetelem, donedávna nebankovka a po novom už banka, má podmienku trvalého pobytu na území SR na získanie bežného spotrebiteľského úveru. To znamená, že ak aj máte napríklad už občianstvo v zahraničí, ale trvalý pobyt si prenesiete na Slovensko, máte šancu pôžičku získať.

Naša najväčšia banka, Slovenská sporiteľňa, poskytuje spotrebné úvery len tým osobám, ktoré majú buď slovenské občianstvo alebo trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. V oboch prípadoch platí, že musíte vedieť zdokumentovať výšku svojho príjmu alebo banke inak preukázať svoju bonitu a schopnosť úver splatiť.

Úver alebo hypotéka v zahraničí?

Vzhľadom na naše členstvo v Európskej únii platia v tamojších štátoch podobné pravidlá, ako u nás. Napríklad, pokiaľ si chcete kúpiť alebo postaviť nehnuteľnosť v susednom Rakúsku a plánujete na to použiť hypotekárny úver, máte možnosť využiť služby tamojších bankových a finančných ústavov. Pokiaľ v danej krajine aj pracujete, nebudete mať žiaden problém so získaním pôžičky či úveru. Platí to napríklad aj pre spomínané Rakúsko, kde môžu byť podmienky pre získanie napríklad hypotéky na kúpu nehnuteľnosti ešte výhodnejšie, ako u nás.

V prípade, že si chcete zobrať úver v zahraničí, ale máte príjem na Slovensku, počítajte s tým, že budete musieť dokladovať jeho výšku potvrdením a niektoré banky si vyžiadajú aj potvrdenie z našich úverových a bankových registrov o tom, že nemáte finančné problémy so splácaním dlhov. Tieto doklady však budete musieť mať úradne preložené do oficiálneho úradného jazyka daného štátu.

Úver u nás, ak pracujete v zahraničí

V prípade, že pracujete v zahraničí a máte trvalý pobyt aj občianstvo stále u nás, môžete získať prakticky všetky úvery a pôžičky tak bankového, ako aj nebankového charakteru. Prihliada sa len na typ príjmu a jeho výšku, nie na to, kde je dosahovaný z geografického hľadiska.

Pripravte sa však na to, že:

  • potvrdenie o príjme musí byť preložené do slovenčiny
  • vo väčšine prípadov nesmie byť potvrdenie staršie ako 30 dní
  • kým príjem z trvalého pracovného pomeru bude banka či nebankovka akceptovať takmer vždy bez problémov a v plnej výške, pri podnikaní alebo živnosti bude veriteľ bonitu posudzovať individuálne

POZOR NA NEHNUTEĽNOSTI!

Slovenské banky poskytujú hypotekárne úvery len vtedy, ak za ne viete ručiť tuzemskou nehnuteľnosťou. Pokiaľ si budete kupovať dom napríklad v Českej republike a chcete na to použiť úver z banky alebo aj zo stavebnej sporiteľne, budete musieť založiť nehnuteľnosť u nás.

Vybrať si môžete aj u nás!

Ak máte záujem využiť úverové možnosti u nás na Slovensku, ponúkame vám naše služby. Priamo cez internet a bez zbytočnej straty času si môžete vybaviť aj u nás napríklad bankové spotrebné úvery, nebankové pôžičky, rýchle krátkodobé pôžičky či hypotéku na akýkoľvek účel.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.