Pôžička pre dôchodcov. Ako si nájsť tú správnu?

Vladimír Koppan   Publikované 28.07.2023 Prieskum| Pôžičky

Pôžička pre dôchodcov. Ako si nájsť tú správnu?

Dostupná pôžička pre dôchodcov. Slúži najmä na financovanie nečakaných výdavkov alebo nákladov spojených napríklad s rekonštrukciou domu. Poďme sa teda pozrieť, z čoho si môžete vyberať.

Ešte pred pár rokmi bola situácia zlá. Pôžičky pre dôchodcov boli veľmi obmedzené a zvyčajne ich ponúkali iba nebankové subjekty. Ako sa však zvyšuje priemerný vek obyvateľstva, zmenila sa aj hranica dostupnosti úverov pre dôchodcov.

Kým v minulosti ste po prekročení veku 65 rokov nemohli žiadať o pôžičku, dnes môžete až do svojich sedemdesiatich piatich narodenín. Veková hranica však záleží od konkrétnej banky resp. nebankového subjektu. Dôležitou podmienkou je dostatočne vysoký dôchodok. Treba tiež dodať, že všetky ostatné podmienky, ako je úroková sadzba či maximálna výška pôžičky býva posudzovaná individuálne.

 

Pri hľadaní pôžičky pre dôchodcov máte dve možnosti

Pokiaľ sa rozhodujete pre úver pre dôchodcov, máte dve základné možnosti:

  • banková pôžička pre dôchodcov
  • nebanková pôžička pre dôchodcov

Pri jednom aj druhom variante je dôležité všímať si hodnotu ukazovateľa RPMN. Ide o tzv. ročnú percentuálnu mieru nákladov. Jednoducho povedané, čím vyššia je táto hodnota, tým viac za pôžičku preplatíte.

 

Banková pôžička pre dôchodcov

Pre tento typ klientov ponúkajú banky zvyčajne bezúčelové spotrebné úvery. Doba splatnosti je zhruba 1 až 8 rokov. Finančné domy si však dávajú väčší pozor na vek a neposkytujú pôžičky pre ľudí starších ako je 70 rokov. Čo je dôležité, že do tohto veku musíte danú pôžičku aj splatiť.

Podstatnou výhodou je fakt, že pri tomto type úverov zvyčajne nemusíte mať spolužiadateľa a nie je potrebné ani ručiť nehnuteľnosťou. Ako sme spomínali vyššie, dôležité je mať dostatočne vysoký dôchodok. Od jeho výšky sa potom bude odvíjať aj maximálna možná suma poskytnutej pôžičky.

Tip

Väčšina úverov má minimálnu sumu, o ktorú musíte požiadať. Pokiaľ si nepotrebujete požičať rádovo tisíce eur, skúste ísť na to inak. Informujte sa v banke o možnosti povoleného prečerpania účtu alebo alebo sa spýtajte na možnosť vydania kreditnej karty.

Ako funguje kreditná karta?

Nebanková pôžička pre dôchodcov

Nebankové subjekty ponúkajú obdobné produkty ako banky. Na rozdiel od nich však nebankovky majú zvyčajne vyšší úrok. Treba však dodať, že zároveň majú menej prísne pravidlá posudzovania žiadateľov. Preto je často možné dostať pôžičku aj v prípade, že ste v banke nepochodili.

Zároveň často poskytujú pôžičku pre dôchodcov až do veku 75 rokov. Taktiež spravidla poskytujú úver bez ďalších poplatkov.

Ponuka dostupných pôžičiek pre dôchodcov

Bankové pôžičky pre dôchodcov ponúka napríklad:

  • VÚB banka
  • Slovenská sporiteľňa
  • Poštová banka
  • Prima banka
  • Tatra banka

Nebankové pôžičky pre dôchodcov ponúka napríklad:

  • Cetelem
  • Žltý melón
  • Nuxo

Úroková sadzba je pri produktoch všetkých bankových aj nebankových subjektoch posudzovaná individuálne.


VÚB banka

VÚB banka ponúka klasický úver pre ľudí do veku 73 rokov. K dispozícii je napríklad ich produkt pôžička na čokoľvek s možnosťou čerpania od 500 do 35 000€. Doba splatnosti je 13 až 96 mesiacov. Na vybavenie úveru stačí občiansky preukaz. Všetko ostatné si banka overí napríklad cez Sociálnu poisťovňu (výšku dôchodku).

 

Slovenská sporiteľňa

Pre starších ľudí je k dispozícii spotrebný úver na čokoľvek. Ten sa dá získať do veku 65 rokov. Splatnosť je v tomto prípade 1 až 8 rokov a výška pôžičky je od 300 do 40 000€. Treba tiež dodať, že po celú dobu splatnosti má pôžička garantovaný úrok.

 

Poštová banka

Poštová banka ponúka spotrebný úver pre dôchodcov. Doba splácania sa pohybuje v rozmedzí 1 až 5 rokov, pričom je možné žiadať od 300 do 40 000€. Pôžička je obmedzená až do 69 rokov. Podať žiadosť o úver sa dá na pobočke, ale aj elektronicky.

 

Prima banka

Dostupnú pôžičku pre dochodcov ponúka aj Prima Banka. Je bezúčelová, takže ju môžete využiť na čo len chcete. Takouto formou je možné získať od 1 000 do 15 000€. Doba splácania je od 2 do 8 rokov. Do akého veku poskytuje banka pôžičku nie je jasné. Preto sa v prípade záujmu treba informovať na pobočke.

 

Tatra banka

Aj Tatra banka primárne oslovuje svojich zákazníkov cez bezúčelový spotrebný úver. Požičať sa dá od 500 do 28 000€. Splatnosť je 12 až 120 mesiacov. Avšak požičať a splatiť sa dá iba do 65 rokov.

 

Cetelem

Cetelem je nebanková pôžička pre dôchodcov do veku 75 rokov. Požiadať o úver môžete aj elektronicky, no klienti starší ako 65 rokov musia o úver požiadať cez telefón. Nebanková inštitúcia ponúka viacero finančných produktov. Napríklad cez bezúčelový úver je možné si požičať od 500 do 25 000€. V prípade účelovej pôžičky to je až do výšky 34 000€.

Doba splácania je od 6 do 120 mesiacov.

 

Žltý melón

Ide o akýsi hybrid, pretože Žltý melón je tzv. Peer to peer pôžička. Inak povedané ľudia požičiavajú ľuďom bez zásahu banky či nebankovky. Horná veková hranica nie je nejako limitovaná. Dôležitý je však dokladovať stály príjem. Taktiež treba počítať s poplatkami za poskytnutie pôžičky. Touto cestou sa dá získať od 500 do 15 000€ pri splatnosti 3 až 96 mesiacov.

 

Nuxo

Nuxo predstavuje cestu ako získať peniaze rýchlo a bez dokladovania príjmu. Veková hranica nie je obmedzená. Ide však o malé pôžičky pohybujúce sa od 50 do 500€ s platnosťou nanajvýš 30 dní.

 

Pôžička pre dôchodcov - na čo si dať pozor

Požiadať o pôžičku pre dôchodcov je jednoduché a rýchle. Práve preto by ste však nemali konať neuvážene. Svoje kroky by ste si mali poriadne premyslieť. V prvom rade si stanovte, na čo chcete peniaze použiť. Určite by ste ich nemali minúť na veci a služby bežnej spotreby. Skôr by ste sa mali zamerať na dlhodobejšie investície, ako je napríklad rekonštrukcia domu. Pri nej si síce požičate, no po prerábke v konečnom dôsledku zvýšite svoj majetok.

Pozor si dajte aj na podmienky bánk a nebankových subjektov pri určovaní úroku. Veľkým oblúkom sa vyhnite rôznym neovereným spoločnostiam poskytujúcim finančné služby. A v neposlednom rade sa zamyslite nad tým či budete môcť pôžičku pravidelne splácať. Stať sa totiž môže hocičo. Rýchlo a ľahko by ste sa mohli dostať do ešte väčších problémov.

 

Najčastejšie otázky o pôžičkách pre dôchodcov

Aké sú možnosti pôžičiek pre dôchodcov?

V súčasnosti existujú dve základné možnosti pôžičiek pre dôchodcov. Je to buď banková alebo nebanková pôžička. Obe majú svoje pre a proti.

Sú špeciálne pôžičky určené len pre dôchodcov?

Nie, v súčasnosti neexistuje žiadna špeciálna pôžička určená pre dôchodcov. Bankové aj nebankové subjekty zvyčajne ponúkajú iba bezúčelové úvery.

Ako môžem ako dôchodca získať pôžičku, ak mám nízky dôchodok?

V prípade nízkeho dôchodku nie je možné získať pôžičku.

Aké sú potenciálne riziká a nebezpečenstvá spojené s pôžičkami pre dôchodcov?

Medzi najväčšie riziká patrí neschopnosť splácať úver a s ním spojené problémy. Ďalej je to podpis úveru v neserióznej spoločnosti s nejasnými zmluvnými podmienkami.

Ako si môžem ako dôchodca porovnať rôzne možnosti pôžičiek?

Existuje viacero porovnávačov pôžičiek. Zamerať sa treba najmä na porovnanie bezúčelových pôžičiek

author

Autor článku:

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.