Refinancovanie úveru

Požičali ste si v minulosti, ale zdá sa vám, že platíte príliš veľa? Refinancovanie spotrebného úveru, ale aj iných typov pôžičiek, je dnes už pomerne bežné. Za týmto účelom sa najčastejšie poskytujú refinančné úvery, ktoré majú vo svojej ponuke prakticky všetky banky u nás. Zaujímavú ponuku je možné niekedy nájsť aj v nebankových spoločnostiach.

Bez dokladovania príjmu to ide tiež

Ak si chcete refinančný úver vybaviť, spravidla potrebujete dve veci. Prvou je preukázanie bonity a druhou pôvodná úverová zmluva. Ak ste však zamestnaný na trvalý pracovný pomer na Slovensku alebo ak máte v banke účet už dlhší čas, môžete získať refinancovanie aj bez potvrdenia o príjme. Bez registra to však už nepôjde, nakoľko nové legislatívne podmienky to zakazujú nielen bankám, ale aj nebankovkám.

Pri refinancovaní sú dôležité dva faktory:

  1. Úrok - rozdiel medzi pôvodným a novým úrokom
  2. Poplatky - aby ste zistili, či sa refinancovanie oplatí, zarátajte do porovnania poplatok za predčasné splatenie pôvodného úveru aj poplatok za vybavenie nového

Refinančné úvery, ktoré u nás poskytujú banky aj nebankovky, sa dajú použiť nielen na jednu pôžičku, ale aj na viacero druhov úverov. Môžete si tak napríklad splatiť povolené prečerpanie v banke, nejakú menšiu pôžičku, splátkový úver alebo aj leasing na auto.

Koľko viete ušetriť? Pozrite si príklad

Myslíte si, že refinancovanie je len módny hit bez ekonomického základu? Mýlite sa. Aby sme to lepšie ukázali, pozrite sa na nasledujúci príklad. Pán Peter má z minulosti jeden starý splátkový úver, ktorý použil na nákup spotrebičov do domácnosti. Okrem toho spláca aj jeden starý spotrebný úver z banky.

Keďže zostávajúca istina na oboch úveroch je spolu 12 000 €, presne na takú istú sumu si zobral pán Peter nový refinančný úver. Lehota splatnosti nového úveru bude 4 roky. Nasledujúca tabuľka vám ukáže, koľko môže vďaka refinancovaniu ušetriť:

Úver

Pôvodný splátkový

Pôvodný spotrebný

Nový refinančný

Zostávajúca lehota splácania

3 roky

4 roky

-

Úrok

15 % p.a.

11 % p.a.

9 % p.a.

Výška mesačnej splátky

95,16 €

188,35

298,62 €

Preplatenie úveru o

1 709,58 €

4 821,13 €

2 333,78 €

Už na prvý pohľad je jasné, že refinancovanie je správny krok. Najviac za to môže rozdiel v úrokovej sadzbe, nakoľko úroky na pôvodných úveroch sú oveľa vyššie ako tie, ktoré je možné aktuálne získať.

Porovnanie prináša úsporu

Vzhľadom na to, že ponuka refinancovania je dnes pomerne široká, veľkú pozornosť treba venovať dokonalému porovnaniu úrokov aj iných podmienok. Takéto úvery majú prakticky všetky banky od SLSP, VÚB, Tatra Banku, ČSOB až po Prima banku a Poštovú banku. Aj keď technicky je možné refinancovanie aj v tej istej banke, spravidla najvýhodnejšie to býva u konkurencii.

Pokiaľ chcete vedieť, ktorá banka či nebankovka vám ponúkne najlepšie podmienky, je tu pre vás naše online porovnanie refinancovania úverov.

Refinancujte svoje nevýhodné úvery

A to už dnes! Ponúkame vám prehľad a vy si vyberte kde a ako je vám refinancovanie najvýhodnejšie.

Porovnať