Pôžičky na zmenku

Rýchle a jednoduché peniaze, presne taká bola v minulosti pôžička na zmenku. Tieto úvery sa dali získať tak od súkromnej osoby, ako aj od nebankových spoločností. Samozrejme, zmenku ako súčasť zabezpečenia využívajú aj banky, najmä pre súkromné a firemné pôžičky spotrebného typu. Zmenka však nemá len výhody, ale aj nevýhody a to najmä pre dlžníka.

Peniaze získate ihneď, ale dôležité sú podmienky

Zmenka je cenný papier, ktorý sa využíva ako ručenie v súlade s podmienkami tzv. Zmenkového a šekového zákona. Na prvý pohľad to vyzerá tak, že pôžička na zmenku je ideálna forma úveru. Stačí podpísať zmenku a dostanete peniaze bez akýchkoľvek ďalších otázok či dokladovania. Navyše, väčšinou sa takéto pôžičky poskytujú ihneď a bez poplatku vopred.

Pri zmenke je ale dôležité poznať tieto dve podmienky:

  1. Každá zmenka znamená nový záväzok - koľko zmeniek podpíšete, toľko krát musíte danú sumu na zmenke vrátiť, takže sa nejedná o žiadne kópie zmeniek, ale o zmenky nové
  2. Zmenka je vymáhateľná okamžite - hneď, ako prestanete úver splácať, môže veriteľ podať na súd návrh na okamžité vyplatenie zmenky a na rozdiel od bežných prípadov, musíte zmenku zaplatiť alebo podať do troch dní odôvodnené námietky

Nemali by ste podľahnúť ani dojmu, že po podpísaní zmenky vlastne máte pôžičku bez ručenia. Áno, nemusíte zháňať ručiteľa a ani zakladať nehnuteľnosť, ale zmenka je plnohodnotný spôsob ručenia. Navyše, zaistenie zmenkového dlhu je celým vašim majetkom, čiže ide o ručenie v plnom rozsahu. Dá sa teda povedať, že takéto ručenie je na úrovni ručenia nehnuteľnosťou.

Pre a proti

Zmenkový úver nie je čisté zlo, ale existujú určite aj lepšie alternatívy. Ak ide o bankové úvery, tam nie je dôvod sa báť zneužitia alebo extrémne nevýhodných podmienok. Navyše, banky využívajú zmenku naozaj len v prípade väčších spotrebných úverov a najmä pri úveroch pre podnikateľov.

Tu je zhodnotenie plusov a mínusov takýchto pôžičiek:

Výhody

Nevýhody

+ rýchle peniaze na ruku

- riziko vysokého úveru

+ väčšinou bez dokladovania príjmu

- ručenie v plnom rozsahu za vyplatenie zmenky a to celým svojim majetkom

+ nie je potrebný ručiteľ ani ručenie nehnuteľnosťou

- rýchle vydanie platobného rozkazu súdom a prenesenie väčšieho bremena na dlžníka

 

- pri súkromných úveroch väčšie riziko neseriózneho konania

Ponuka je nižšia

Aktuálne je zmenka využívaná najviac bankami pri spotrebných úveroch, nebankové pôžičky na zmenku sa prakticky už nevyskytujú. V rámci vzťahov medzi dvoma fyzickými osobami je však možné nájsť tento spôsob ručenia aj dnes. Od súkromníka si môžete požičať prakticky za akýchkoľvek podmienok, na akých sa vzájomne dohodnete. Pre mnohých ľudí je tak zmenka stále atraktívna forma.

My však odporúčame namiesto nej využiť klasické úvery, či už z bánk, nebankoviek alebo cez P2P systémy. Naša úverová kalkulačka vám pomôže s výpočtom ich výhodnosti.