Ako si vybrať správneho finančného poradcu

Ako si vybrať správneho finančného poradcu

Videli ste film Vlk z Wall Street? Ak nie, pozrite si ho. Leo Di Caprio v ňom takmer oscarovo vystrihol archetyp dravého amerického investičného poradcu. Milióny, jachty, vrtuľníky, sex, drogy, rock'n'roll a podvody… Aj keď by to podľa skutočných udalostí vraj takto nemalo fungovať. Poďme z Ameriky domov, ideálny finančný poradca by mal… Čítajte a dozviete sa.

Nemusí to byť práve „milionár“...

… pretŕčajúci sa na videjkách na sociálkach popred cudzie vily, autá a jachty… takých je pomerne dosť a viac o nich ani netreba slová tratiť. Finančný poradca by asi mal skôr vedieť urobiť milionára z vás. Poďme radšej ešte nižšie k zemi – ak nie milionára, tak aspoň človeka, ktorému jeho financie zarábajú. Sú vôbec takí poradcovia?

Položme si základné otázky

 • Vieme narábať s financiami tak, že naším osobným či rodinným rozpočtom nezalomcovala ani koronakríza?
 • Dokážeme diverzifikovať naše voľné financie tak, aby z nich boli nie prerábajúce pasíva, ale zarábajúce aktíva?
 • Vieme, čo sú pasíva a aktíva?
 • Dokážeme sa orientovať na slovenskom finančnom trhu?
 • Vieme okrem budovania rezerv aj zhodnocovať svoje financie?
 • Dokážeme s rozvahou a prehľadom investovať tak, aby sme neprerobili?
 • Vieme si poradiť aj pri náročných finančných rozhodnutiach?
 • Máme prehľad vo všetkých sektoroch finančného trhu?

Otázok môže byť mnohonásobne viac. Ak ste na tie vyššie odpovedali áno, asi nehľadáte finančného poradcu. Buď ním ste, možno sa pohybujete profesionálne v bankovej sfére, alebo biznise s financiami. Snáď finančný sprostredkovateľ alebo finančný agent. Ale ruku na náprsnú tašku: skôr asi nie, inak by ste tento článok nemali dôvod čítať.

Dobrý finančný poradca vie poradiť. Odborne, profesionálne a aj zodpovedne. Má praktické skúsenosti a prehľad - nie z internetu, ale reálny prehľad vo svete financií. Okrem toho má aj príslušnú kvalifikáciu. Nie osemhodinový rýchlokurz, ale ozajstné vzdelanie, ideálne certifikované. Finančný poradca nepredáva finančné produkty, ale dlhodobo a strategicky riadi financie klienta smerom k profitu.

Zákon a národná banka

Nepustia do ringu finančného trhu hocikoho, kto sa na sociálnych sieťach prezentuje ako finančný guru. Treba niečo vedieť a aj to tým, ktorí registráciu, certifikáty a licencie udeľujú, dokázať. Prejsť teda viacstupňovým odborným vzdelávaním, skúškami a podobnými povinnými kvalifikačnými jazdami.

V našom finančnom svete sú v podstate tri „druhy“ chlapíkov a aj dám, ktorí vám môžu a aj by mali vedieť poradiť s vašimi financiami. Niektorí z nich aj sprostredkovať finančné produkty, aj tie investičné. Finanční poradcovia, sprostredkovatelia a agenti. Sú to rigorózne, registrované, certifikované, odborné profesie. Žiadni rýchlokvasení „makléri“.

Viete, že ...

... odborné vzdelávanie finančných poradcov a agentov môže riešiť viacero organizácií, všetky ale s poverením Národnej banky Slovenska?

Tieto organizácie ale môžu zabezpečovať iba stredný stupeň odbornej spôsobilosti. Vyšší a najvyšší stupeň vzdelávania sú plne v kompetencii Národnej banky Slovenska. Vrátane odborných certifikačných skúšok.

maskot

Finančné poradenstvo je...

… poskytovanie odbornej pomoci, informácií, stanovísk, odporúčaní a osobných finančných plánov klientov v súvislosti s finančnými službami. Poradenstvo musí vychádzať z nestrannej analýzy dostatočného počtu dostupných finančných služieb. Vrátane uzavierania či zmeny zmluvy o poskytnutí finančnej služby, na žiadosť klienta, v jeho mene a na jeho účet.

V sektore poistenia alebo zaistenia je finančným poradenstvom aj zisťovanie, hodnotenie a spracovávanie nestranných analýz poistného rizika. V sektore kapitálového trhu je finančným poradenstvom aj poskytovanie služby investičného poradenstva.

Finančné poradenstvo nie je...

… pouličný či podomový predaj akciového čohokoľvek. Je to zákonom regulované povolanie s presne určenými kvalifikačnými podmienkami. Odbornú kvalifikáciu uznáva a certifikáciu udeľuje Národná banka Slovenska. Doklad o vzdelaní potvrdzuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Finanční poradcovia musia absolvovať vyššie alebo najvyššie odborné vzdelávanie.

 

Náš tip

Ak vás odporúčania, referencie či samotný finančný poradca nepresvedčili, „preklepnite“ si ho aj v registri. Finanční poradcovia s povolením Národnej banky Slovenska a certifikáciou sú dohliadané subjekty finančného trhu a sú vedení v špeciálnom Registri finančných agentov a poradcov NBS.

maskot

Register

Nie je to čierna listina typu úverových registrov, naopak. Je to pomerne prestížny „klub“ finančných agentov a poradcov, ktorí sa môžu hrdiť tým, že sú registrovaní. Sú tam zo zákona všetci, ktorí vykonávajú finančné sprostredkovanie alebo poskytujú finančné poradenstvo v sektoroch finančného trhu:

 • poistenia a zaistenia
 • kapitálového trhu
 • prijímania vkladov
 • poskytovania úverov, úverov na bývanie a spotrebiteľských úverov
 • doplnkového dôchodkového sporenia
 • starobného dôchodkového sporenia.

Profesionalita, nestrannosť a etika

Ide o základné kritériá výberu kvalitného finančného poradcu. Treba zopakovať: finančný poradca nie je sprostredkovateľ ani agent. Nemá uzavreté zmluvy s poskytovateľmi finančných služieb a provízie za to, že ich služby sprostredkúva klientom. Finančný poradca je platený priamo klientom za odborné finančné poradenstvo v jednom, viacerých či všetkých sektoroch finančného trhu.

Ako nájsť, preveriť a vybrať človeka, ktorého pustíte do svojho trezoru?

 • finančný poradca vás neosloví na ulici, to robia „pešiaci“, začiatočníci, väčšinou agenti a sprostredkovatelia
 • profesionálneho finančného poradcu s praxou musíte nájsť vy
 • samozrejmým štandardom je registrácia NBS
 • ideálne aj certifikácia NBS
 • dĺžka praxe je dôležitá, dozviete sa ju aj v registri NBS
 • profík je poradcom na full time
 • poradca, ktorý radí popri inom zamestnaní, nehrá prvú ligu
 • kvalitný poradca sa vám nenominuje do obývačky, privíta vás vo svojej kancelárii
 • hľadajte poradcu poradcov – profesionála, ktorý školí začiatočníkov
 • hľadajte „multisektorovosť“ – ideálne certifikáciu na poradenstvo vo všetkých sektoroch finančného trhu
 • vždy oslovte dvoch alebo troch, ktorí prejdú základným „sitom“ a dohodnite si s nimi nezáväzné prvé stretnutie
 • pripravte sa – budete hovoriť s profesionálom
 • na osobnom stretnutí si ho jednoducho preverte podľa toho, čo o ňom viete
 • ak vám bude tvrdiť, že bude pre vás pracovať zadarmo, nehovoríte s finančným poradcom, ale s agentom alebo sprostredkovateľom.

Výsledkom výberu by mal byť človek, ktorý má kvalifikáciu, prax, referencie a ide o ňom dobrý chýr. Okrem toho vám musí sadnúť aj osobne. Pretože, ak si vyberiete dobre, vyberiete si nadlho. Kvalitný finančný poradca vám bude radiť strategicky a teda dlhodobo. Rátajte s tým, že elitní poradcovia pracujú za elitnú odmenu.

Dokážeme si teda vybrať finančného poradcu?

Otázka by skôr mala byť postavená takto: ako nájsť toho správneho? Ak budete googliť, tak sa nedogooglite, výsledkov vyhľadávania „finančný poradca“ je okolo dva a pol milióna… Na Slovensku majú registráciu NBS tisíce finančných poradcov, sprostredkovateľov a agentov. Certifikáciu ich už má pomenej, ale predsa len, korektne a nehanlivo: ponuka snáď aj tak prevyšuje dopyt. Netýka sa to ale finančných poradcov, to je totiž ten ťažší chlebíček vo finančnom biznise. Poradcovia nežijú z provízií tak, ako agenti a sprostredkovatelia. Sú platení priamo klientmi za svoju objektívnu a nestrannú expertnú poradenskú prácu. Treba teda hľadať a ak poradcu nájdete, uvážlivo vyberať. Určite nie je jedno, kto vám bude radiť v tak háklivej záležitosti, ako sú financie.

Zdroje: Národná banka Slovenska | Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov | Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

Ján Schneider

Ján Schneider

Publicista, novinár, editor, šéfredaktor, učiteľ, školiteľ komunikácie. Je členom odbornej poroty ankety Zlatá minca 2020, kde nezávisle hodnotil finančné produkty.
Zobraziť profil

Mohlo by vás zaujímať

Diaľničná známka v roku 2024: Všetko, čo potrebujete vedieť

01.01.2024

Finančný mix

Ako sa dá kúpiť diaľničná známka? Platnosť a cena, spoplatnené úseky, rozostavané úseky. Kto nemusí mať diaľničnú známku? Čítajte súhrn kľúčových informácií o diaľničných známkach v roku 2024.

Postup pri predaji auta pozostáva z týchto 4 krokov. Pozor si dajte na zmluvu aj prevod peňazí

19.06.2023

Finančný mix

Postup pri predaji auta je pomerne jednoduchý. Z akých krokov pozostáva a načo si treba dať pozor sa dočítate v článku

Majte svoje peniaze pod kontrolou. Tu sú najlepšie aplikácie na správu financií

05.06.2023

Finančný mix

Udržať svoje penaize pod kontrolou sa dá viacerými spôsobmi. Od zbierania bločkov, cez google tabuľky až po špeciálne mobilné aplikácie