Ako si vybrať správneho finančného poradcu

Ján Schneider   Publikované 30.12.2020 Rada| Finančný mix

Ako si vybrať správneho finančného poradcu

Videli ste film Vlk z Wall Street? Ak nie, pozrite si ho. Leo Di Caprio v ňom takmer oscarovo vystrihol archetyp dravého amerického investičného poradcu. Milióny, jachty, vrtuľníky, sex, drogy, rock'n'roll a podvody… Aj keď by to podľa skutočných udalostí vraj takto nemalo fungovať. Poďme z Ameriky domov, ideálny finančný poradca by mal… Čítajte a dozviete sa.

Nemusí to byť práve „milionár“...

… pretŕčajúci sa na videjkách na sociálkach popred cudzie vily, autá a jachty… takých je pomerne dosť a viac o nich ani netreba slová tratiť. Finančný poradca by asi mal skôr vedieť urobiť milionára z vás. Poďme radšej ešte nižšie k zemi – ak nie milionára, tak aspoň človeka, ktorému jeho financie zarábajú. Sú vôbec takí poradcovia?

 

Položme si základné otázky

 • Vieme narábať s financiami tak, že naším osobným či rodinným rozpočtom nezalomcovala ani koronakríza?
 • Dokážeme diverzifikovať naše voľné financie tak, aby z nich boli nie prerábajúce pasíva, ale zarábajúce aktíva?
 • Vieme, čo sú pasíva a aktíva?
 • Dokážeme sa orientovať na slovenskom finančnom trhu?
 • Vieme okrem budovania rezerv aj zhodnocovať svoje financie?
 • Dokážeme s rozvahou a prehľadom investovať tak, aby sme neprerobili?
 • Vieme si poradiť aj pri náročných finančných rozhodnutiach?
 • Máme prehľad vo všetkých sektoroch finančného trhu?

Otázok môže byť mnohonásobne viac. Ak ste na tie vyššie odpovedali áno, asi nehľadáte finančného poradcu. Buď ním ste, možno sa pohybujete profesionálne v bankovej sfére, alebo biznise s financiami. Snáď finančný sprostredkovateľ alebo finančný agent. Ale ruku na náprsnú tašku: skôr asi nie, inak by ste tento článok nemali dôvod čítať.

Dobrý finančný poradca vie poradiť. Odborne, profesionálne a aj zodpovedne. Má praktické skúsenosti a prehľad - nie z internetu, ale reálny prehľad vo svete financií. Okrem toho má aj príslušnú kvalifikáciu. Nie osemhodinový rýchlokurz, ale ozajstné vzdelanie, ideálne certifikované. Finančný poradca nepredáva finančné produkty, ale dlhodobo a strategicky riadi financie klienta smerom k profitu.

 

Zákon a národná banka

Nepustia do ringu finančného trhu hocikoho, kto sa na sociálnych sieťach prezentuje ako finančný guru. Treba niečo vedieť a aj to tým, ktorí registráciu, certifikáty a licencie udeľujú, dokázať. Prejsť teda viacstupňovým odborným vzdelávaním, skúškami a podobnými povinnými kvalifikačnými jazdami.

V našom finančnom svete sú v podstate tri „druhy“ chlapíkov a aj dám, ktorí vám môžu a aj by mali vedieť poradiť s vašimi financiami. Niektorí z nich aj sprostredkovať finančné produkty, aj tie investičné. Finanční poradcovia, sprostredkovatelia a agenti. Sú to rigorózne, registrované, certifikované, odborné profesie. Žiadni rýchlokvasení „makléri“.

Viete, že ...
... odborné vzdelávanie finančných poradcov a agentov môže riešiť viacero organizácií, všetky ale s poverením Národnej banky Slovenska?

Tieto organizácie ale môžu zabezpečovať iba stredný stupeň odbornej spôsobilosti. Vyšší a najvyšší stupeň vzdelávania sú plne v kompetencii Národnej banky Slovenska. Vrátane odborných certifikačných skúšok.


Finančné poradenstvo nie je...

… pouličný či podomový predaj akciového čohokoľvek. Je to zákonom regulované povolanie s presne určenými kvalifikačnými podmienkami. Odbornú kvalifikáciu uznáva a certifikáciu udeľuje Národná banka Slovenska. Doklad o vzdelaní potvrdzuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Finanční poradcovia musia absolvovať vyššie alebo najvyššie odborné vzdelávanie.

 

Finančné poradenstvo je...

poskytovanie odbornej pomoci, informácií, stanovísk, odporúčaní a osobných finančných plánov klientov v súvislosti s finančnými službami. Poradenstvo musí vychádzať z nestrannej analýzy dostatočného počtu dostupných finančných služieb. Vrátane uzavierania či zmeny zmluvy o poskytnutí finančnej služby, na žiadosť klienta, v jeho mene a na jeho účet.

V sektore poistenia alebo zaistenia je finančným poradenstvom aj zisťovanie, hodnotenie a spracovávanie nestranných analýz poistného rizika. V sektore kapitálového trhu je finančným poradenstvom aj poskytovanie služby investičného poradenstva.

Náš tip

Ak vás odporúčania, referencie či samotný finančný poradca nepresvedčili, „preklepnite“ si ho aj v registri. Finanční poradcovia s povolením Národnej banky Slovenska a certifikáciou sú dohliadané subjekty finančného trhu a sú vedení v špeciálnom Registri finančných agentov a poradcov NBS.


Register

Nie je to čierna listina typu úverových registrov, naopak. Je to pomerne prestížny „klub“ finančných agentov a poradcov, ktorí sa môžu hrdiť tým, že sú registrovaní. Sú tam zo zákona všetci, ktorí vykonávajú finančné sprostredkovanie alebo poskytujú finančné poradenstvo v sektoroch finančného trhu:

 • poistenia a zaistenia
 • kapitálového trhu
 • prijímania vkladov
 • poskytovania úverov, úverov na bývanie a spotrebiteľských úverov
 • doplnkového dôchodkového sporenia
 • starobného dôchodkového sporenia.

 

Profesionalita, nestrannosť a etika

Ide o základné kritériá výberu kvalitného finančného poradcu. Treba zopakovať: finančný poradca nie je sprostredkovateľ ani agent. Nemá uzavreté zmluvy s poskytovateľmi finančných služieb a provízie za to, že ich služby sprostredkúva klientom. Finančný poradca je platený priamo klientom za odborné finančné poradenstvo v jednom, viacerých či všetkých sektoroch finančného trhu.

Ako nájsť, preveriť a vybrať človeka, ktorého pustíte do svojho trezoru?

 • finančný poradca vás neosloví na ulici, to robia „pešiaci“, začiatočníci, väčšinou agenti a sprostredkovatelia
 • profesionálneho finančného poradcu s praxou musíte nájsť vy
 • samozrejmým štandardom je registrácia NBS
 • ideálne aj certifikácia NBS
 • dĺžka praxe je dôležitá, dozviete sa ju aj v registri NBS
 • profík je poradcom na full time
 • poradca, ktorý radí popri inom zamestnaní, nehrá prvú ligu
 • kvalitný poradca sa vám nenominuje do obývačky, privíta vás vo svojej kancelárii
 • hľadajte poradcu poradcov – profesionála, ktorý školí začiatočníkov
 • hľadajte „multisektorovosť“ – ideálne certifikáciu na poradenstvo vo všetkých sektoroch finančného trhu
 • vždy oslovte dvoch alebo troch, ktorí prejdú základným „sitom“ a dohodnite si s nimi nezáväzné prvé stretnutie
 • pripravte sa – budete hovoriť s profesionálom
 • na osobnom stretnutí si ho jednoducho preverte podľa toho, čo o ňom viete
 • ak vám bude tvrdiť, že bude pre vás pracovať zadarmo, nehovoríte s finančným poradcom, ale s agentom alebo sprostredkovateľom.

Výsledkom výberu by mal byť človek, ktorý má kvalifikáciu, prax, referencie a ide o ňom dobrý chýr. Okrem toho vám musí sadnúť aj osobne. Pretože, ak si vyberiete dobre, vyberiete si nadlho. Kvalitný finančný poradca vám bude radiť strategicky a teda dlhodobo. Rátajte s tým, že elitní poradcovia pracujú za elitnú odmenu.

 

Dokážeme si teda vybrať finančného poradcu?

Otázka by skôr mala byť postavená takto: ako nájsť toho správneho? Ak budete googliť, tak sa nedogooglite, výsledkov vyhľadávania „finančný poradca“ je okolo dva a pol milióna… Na Slovensku majú registráciu NBS tisíce finančných poradcov, sprostredkovateľov a agentov. Certifikáciu ich už má pomenej, ale predsa len, korektne a nehanlivo: ponuka snáď aj tak prevyšuje dopyt. Netýka sa to ale finančných poradcov, to je totiž ten ťažší chlebíček vo finančnom biznise. Poradcovia nežijú z provízií tak, ako agenti a sprostredkovatelia. Sú platení priamo klientmi za svoju objektívnu a nestrannú expertnú poradenskú prácu. Treba teda hľadať a ak poradcu nájdete, uvážlivo vyberať. Určite nie je jedno, kto vám bude radiť v tak háklivej záležitosti, ako sú financie.

Zdroje: Národná banka Slovenska | Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov | Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR

author

Autor článku:

Ján Schneider

Publicista, novinár, editor, šéfredaktor, učiteľ, školiteľ komunikácie. Je členom odbornej poroty ankety Zlatá minca 2020, kde nezávisle hodnotil finančné produkty Prečítať viac o autorovi