Ako na splácanie hypotéky počas materskej

Ján Schneider   Publikované 07.04.2021 Rada| Hypotéky

Ako na splácanie hypotéky počas materskej

Aj napriek šumom na sociálnych sieťach nemôžeme predpokladať, že materská, rodičovský príspevok, prídavky na deti a ďalšie rodičovské dávky v najbližších rokoch zásadne stúpnu. Žijeme na Slovensku a realita je taká, že narodenie dieťaťa a „materská dovolenka“ väčšinou znamená pokles príjmu. Pre domácnosť zaťaženú hypotékou môže byť takýto deficit rodinného rozpočtu ak nie fatálny, tak určite citeľný. Príchod dieťaťa sa nie vždy darí naplánovať, je to síce radostná, ale často neplánovaná životná udalosť. Čítajte, ako sa dá na splácanie hypotéky počas materskej pripraviť a ako to riešiť „naostro“, bez prípravy.

Hypotéka a materská musia spolu vychádzať

Je to logické: vysoké percento mladých ľudí neplánuje iba spoločné bývanie, spoločný život, ale aj rodinný život s deťmi. Je preto prirodzené a verte, že to vedia aj bankári: „súbeh“ hypotéky a materskej, teda rodičovskej dovolenky je úplne bežný. Berme to s prehľadom a pragmaticky: rodičovská dovolenka môže byť jeden z možných dôvodov na poistenie schopnosti splácať hypotéku.

 

Ako sa banky stavajú k žiadateľkám v očakávaní?

V prvom rade banky nemajú právo zisťovať zdravotný stav žiadateľa alebo to, či je žiadateľka tehotná. Hypotéka predsa nie je životná poistka a možnosť jej získania nie je podmienená vyplnením zdravotného dotazníka a preukázaním výsledku tehotenského testu. V podmienkach získania hypotéky samozrejme o tehotenstve nie je ani zmienka. Treba jednoducho splniť podmienky nastavené spravodlivo pre všetkých.

Je, samozrejme, na vás, či dokážete hypotéku splácať aj vtedy, keď vám poklesne príjem. Preto jedno z desatora zodpovedného požičiavania znie: ak úver, tak aj s rezervou. V prípade dlhodobého záväzku, akým hypotéka vždy je, to platí dvojnásobne. Nejde len o to mať 20 % na dofinancovanie, ale aj rezervu. Koľko? Minimálne na 6, ideálne na 12 splátok.

Náš tip

Ak sa rozhodujete vziať hypotéku a mať deti, pýtajte sa aj na to, či banka ako príjem akceptuje iba rodičovský príspevok alebo aj materské. Ale aj na to, či materská, respektíve rodičovská dovolenka a zníženie príjmu počas nej spadá do poistenia schopnosti splácať hypotéku.


Zahoďme predsudky a počítajme

Je reálny fakt, že „otcovská dovolenka“ sa dnes už ani u nás neriadi prežitými a zastaranými pravidlami. Bolo to donedávna naozaj tak, že otcom, ktorí chceli zostať doma s dieťaťom na rodičovskej dovolenke, boli doslova hádzané nezmyselné legislatívne polená pod nohy. Dnes aj tu máme reálnu rovnoprávnosť a treba sa zamyslieť, ako to vieme využiť.

Zahoďme za hlavu maskulínne stereotypy: otec je živiteľ rodiny a matka sa má doma starať o deti. Dnes má často maminka vyšší príjem ako otecko a možno aj inak rozbehnutú kariéru. Matematika je jednoduchá: po povinnom “šestonedelí“ mamičky, reálne pár mesiacov po príchode ratolesti na svet by mal ostať na materskej rodič s nižším príjmom.

Je to o dohode a možno by sme sa čudovali, koľkí oteckovia by si radi dali z roboty na nejaký čas „pohov“. Aj keď netvrdíme, že rodičovská „dovolenka“ je ozajstná dovolenka. Je to pomerne intenzívne náročné obdobie, ale určite ho zvládnu aj oteckovia. Aké sú ďalšie možnosti, ak ste v očakávaní neplánovane a treba improvizovať?

 

Máme čas, ale plánujme

V prvom rade tehotenstvo trvá nejaký čas, za ktorý sa veľa nenaplánovaného dá v pohode zvládnuť a plánovať. Platí to aj pre krízový manažment rodinného rozpočtu a prípravu na výpadok jedného z rodinných príjmov. Budúci rodičia môžu už vopred rátať v rámci štátnej podpory rodín s viacerými druhmi finančnej pomoci. Tu sú základné tohtoročné:

  • jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa: 829,86 €
  • ročný príspevok na viac súčasne narodených detí: 110,36 €
  • prídavok na dieťa vyplácaný mesačne do jeho 25. roku: 25,50 €, po nástupe do 1. ročníka základnej školy + 104,76 €
  • mesačný rodičovský príspevok: 275,90 € alebo 378,10 €
  • mesačný príspevok na starostlivosť o dieťa – alternatíva rodičovského príspevku: maximálne 280 €
  • mesačné materské: 75 % z denného vymeriavacieho základu hrubého príjmu pred rodičovskou dovolenkou, vyplácané do 3 roku dieťaťa, v prípade zdravotných ťažkostí do 6 roku
  • daňový bonus na dieťa do 6 rokov: 45,44 € mesačne
  • daňový bonus na dieťa nad 6 rokov: 23,22 € mesačne do 30.6.2021, 39,47 € mesačne od 1.7. 2021

K základným štátnym finančným príspevkom je možné získať aj ďalšie, zväčša v prípade hmotnej či sociálnej núdze alebo zdravotných ťažkostí dieťaťa.

Viete…
... že od 1. apríla 2021 máme na Slovensku novú dávku, nazvanú „tehotenské“?

Majú na ňu nárok ženy od 13. týždňa tehotenstva do jeho skončenia, v minimálnej výške 215,50 € a maximálnej 333,90 € mesačne.


Ktorá z rodičovských dávok je akceptovateľným príjmom?

Táto otázka trápi partnerov, ktorí chcú požiadať o hypotéku už počas rodičovskej dovolenky. Pri schvaľovaní hypotéky je akceptovateľným príjmom rodičovský príspevok, v niektorých bankách aj materské. Kľúčová je jeho výška, ktorú treba banke zdokladovať. Ak má partner, ktorý nie je na rodičovskej dovolenke vyšší príjem, znamená to aj možnosť získať vyššiu hypotéku.

 

Hypotéka a rodičovstvo musia spolu vychádzať

Je to niečo podobné ako dlhodobý vzťah: nemusí to byť symbióza, v konečnom dôsledku ide aj o to, aby si partneri neliezli na nervy. A nestrpčovali si spoločný život zbytočnými priekmi. „Súbeh“ hypotéky a rodičovskej dovolenky je úplne bežná súčasť života množstva manželských i partnerských párov. Dá sa s tým žiť, ale treba rátať, že narodenie dieťaťa môže na dlhší čas zalomcovať aj najpevnejšími rodinnými rozpočtami. Ale verte, že to vždy stojí za to, pretože priviesť na svet dieťa, starať sa oň a vychovávať ho nie je nákladová položka, ale poslanie.

Zdroje: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR | Sociálna poisťovňa

author

Autor článku:

Ján Schneider

Publicista, novinár, editor, šéfredaktor, učiteľ, školiteľ komunikácie. Je členom odbornej poroty ankety Zlatá minca 2020, kde nezávisle hodnotil finančné produkty Prečítať viac o autorovi