Viete, aká je maximálna výška hypotéky?

Viete, aká je maximálna výška hypotéky?

Beriete si hypotéku, no neviete, s akou maximálnou sumou môžete počítať? Dôležité je vedieť najmä to, že jej maximálny limit je individuálny. Výpočet pre stanovenie maximálnej výšky sa však riadi pravidlami, o ktorých si povieme v našom článku. Dozviete sa aj to, čo všetko tento výpočet ovplyvňuje.

Banka vám nepreplatí celú nehnuteľnosť

Vlastné bývanie je pre mnohých tou najväčšou investíciou v živote. Avšak ešte predtým, ako si začnete hľadať svoje vysnívané bývanie, je dôležité si vypočítať, s akou vysokou hypotékou môžete na základe vášho príjmu počítať. 

V princípe môžete počítať s nasledovným financovaním:

 • byt – 80 až 90 % z ceny (len vo výnimočných prípadoch),
 • rodinný dom – 80 až 90 % z ceny (len vo výnimočných prípadoch),
 • pozemok – zvyčajne 80 % z ceny,
 • rekreačná stavba – zvyčajne 60 % z ceny nehnuteľnosti.

Zvyšnú čiastku je potrebné dofinancovať z iného zdroja. Možnostiam dofinancovania hypotéky sme sa venovali v našom článku.

maskot

Čo všetko ovplyvňuje výšku hypotéky?

Maximálna výška hypotéky sa u každého žiadateľa líši a presnú sumu nie je možné vopred stanoviť. Do výpočtu totiž vstupuje viacero faktorov, ako napríklad výška a typ príjmu, hodnota, typ a lokalita zakladanej nehnuteľnosti, bonita klienta

Najdôležitejším parametrom, ktorý ovplyvňuje výšku hypotéky, je pritom váš príjem a jeho pôvod. Čím stabilnejšie a dlhodobejšie zamestnanie máte, tým lepšie. Z toho dôvodu najlepšie šance na získanie hypotéky máte v prípade, ak máte pracovnú zmluvu na dobu neurčitú. Na druhej strane príjem zo zahraničia môže byť problémom (aspoň pre niektoré banky). Zložitejšie je to aj u žiadateľov so živnosťou. 

Medzi menej známe parametre, ktoré banky u klientov zvažujú, patria aj “stress test“ a LTV (Loan to Value). Stresovým testom si banky kontrolujú, či by ste dokázali hypotéku splácať aj v prípade zvýšenia úrokovej sadzby – aktuálne najmä od roku 2022, kedy začali úrokové sadzby rapídne rásť.

LTV zase vyjadruje stupeň rizika nesplácania hypotéky vzhľadom k hodnote nehnuteľnosti stanovenej súdnym znalcom. Tento parameter je dôležitý najmä vtedy, ak banka prostredníctvom svojho interného znalca znalecký posudok od externého znalca prehodnotí a nebude akceptovať stanovenú hodnotu nehnuteľnosti. V takýchto prípadoch má posledné slovo banka a relevantnejší je posudok od jej interného znalca (alebo zmluvne viazaného). 

Najlepšie ale je, ak je hodnota nehnuteľnosti vyššia ako kúpna cena. V takom prípade je totiž možné požiadať aj o vyšší hypotekárny úver. Takéto šťastie má však žiadateľ o hypotéku iba veľmi zriedka.

Vedeli ste, že…

pre výpočet maximálnej výšky úveru je najdôležitejší koeficient DTI? Zohľadňuje podmienku, že nemôžete dostať úver vyšší, ako je 8-násobok vášho čistého ročného príjmu. Pokiaľ ale už nejaké úvery splácate (vrátane kreditných kariet alebo kontokorentného úveru), ich zostatok sa z tejto sumy odpočíta.

maskot

Ako si vypočítať maximálnu výšku hypotéky?

Najjednoduchší spôsob, ako si zistiť, koľko môžete od banky v rámci hypotéky reálne dostať, je využiť hypotekárnu kalkulačku. Samozrejme, dostanete iba približný výsledok, no pokiaľ ste do formulára zadali všetky údaje pravdivo a správne, bude sa k nemu minimálne približovať (pri danej dobe splatnosti i fixácie úroku). 

Všetky tieto online formuláre fungujú na podobnom princípe. Zvyčajne treba zadať váš čistý mesačný príjem, počet žiadateľov, počet detí v domácnosti a vaše mesačné náklady. Výška úrokovej sadzby môže byť iba informatívna, pretože konečný výsledok závisí najmä od posúdenia bonity klienta a kvality predloženého zabezpečenia.

Druhou možnosťou je zájsť priamo do pobočky banky a porozprávať sa o vašich možnostiach s hypotekárnym špecialistom. Predtým je ale ideálne urobiť si vlastný prieskum hypotekárnych produktov od jednotlivých bánk. Tým najjednoduchším spôsobom je online porovnanie prostredníctvom internetového porovnávača.

Príjmy, ktoré banka akceptuje

Bez pravidelného príjmu vám v žiadnej banke hypotéku neschvália. Banka si totiž ako prvé preveruje, či každý mesiac pravidelne dostávate na účet určitú sumu od zamestnávateľa, prípadne získanú z podnikania. Do úvahy sa okrem toho berú aj ďalšie príjmy, no tie nie sú ani zďaleka tak dobre bankou akceptované, ako vyššie zmienené. 

Vo všeobecnosti banky akceptujú nasledovné druhy príjmov:

 • príjem zo závislej činnosti na Slovensku – musíte byť zamestnancom minimálne 3 mesiace,
 • príjem z podnikania – živnosť, s.r.o.,
 • dôchodky – starobný aj invalidný (čiastočný sa ale nie vždy uznáva), výsluhový, vdovský,
 • rodičovský príspevok – len za určitých podmienok,
 • doktorandské štipendium,
 • príjem z prenájmu nehnuteľnosti – len za určitých podmienok,
 • príspevok na opatrovanie.

Pri podnikateľskej činnosti (SZČO, s.r.o) banky vychádzajú z príjmu, ktorý ste uviedli v daňovom priznaní za posledné zdaňovacie obdobie. Základom na výpočet výšky hypotéky je pritom daň ako taká. Okrem toho musíte mať živnosť otvorenú minimálne 6 mesiacov predtým, ako si požiadate o hypotéku. V niektorých bankách môžu požadovať aj celý rok.

maskot

Ako pozitívne ovplyvniť výšku hypotéky?

V prípade, že nie ste spokojní s vaším výpočtom ohľadom maximálnej výšky hypotéky, ešte nemusí byť nič stratené. Samozrejme, ideálne je mať čo najvyšší príjem, pretože najdôležitejšiu úlohu tu hrá DTI (8 x ročný príjem).

Svoje šance si však môžete do určitej miery zvýšiť aj nasledovnými spôsobmi:

 • ďalší príjem – mimopracovný úväzok,
 • zbavenie sa starých spotrebných úverov – tovar na splátky, splácanie úveru z kreditky, zbavenie sa záporného debetu (povolené prečerpanie), 
 • nájsť si spoludlžníka – najlepšie v produktívnom veku a so stálym príjmom, 
 • znížiť výšku mesačnej splátky na maximum – vybrať si ponuku s čo možno najvýhodnejšou úrokovou sadzbou a splácanie natiahnuť na maximálnu dobu,
 • zmeniť zamestnanie – práca v gastrosektore alebo v cestovnom ruchu je pre banky rizikovejšia ako práca vo verejnej správe. 
Redakcia Hyperfinancie.sk

Redakcia Hyperfinancie.sk

Redakcia Hyperfinancie.sk vznikla s cieľom pomáhať bežným spotrebiteľom vyznať sa v komplikovanom svete pôžičiek, hypoték, poistení alebo investícií, prehlbovať prostredníctvom vzdelávacích a informačných textov finančnú gramotnosť.
Zobraziť profil

Mohlo by vás zaujímať

Ako získať hypotéku na stavbu domu? Treba sa držať týchto odporúčaní

02.05.2024

Hypotéky

Chcete stavať dom, ale chýba vám dostatok financií? Prečítajte si viac o hypotéke na stavbu domu a zistite, ako vám vie pomôcť

Hypotéka na pozemok. Prezradíme vám všetko, čo potrebujete vedieť

02.05.2024

Hypotéky

Hypotéka na pozemok umožňuje kúpiť si stavebnú parcelu pre váš vysnívaný dom. Prečítajte si viac o tejto možnosti v našom článku

Mimoriadne splátky hypotéky vedia pomôcť. Treba ich však dobre zvážiť

13.03.2024

Hypotéky

Premýšľate nad mimoriadnymi splátkami hypotéky? Prečítajte si náš článok a zistite, kedy sa vám tento krok oplatí