Nudíte sa doma? Naučte hrou vaše deti narábať s financiami

Ján Schneider   Publikované 06.05.2020 Rada| Finančný mix

Nudíte sa doma? Naučte hrou vaše deti narábať s financiami

Zahrajte sa s deťmi doma počas korona prázdnin hry, ktoré rozvíjajú finančnú gramotnosť. Pomôžu nielen vašim ratolestiam, ale určite aj vám. Nebudeme recenzovať a hodnotiť konkrétne hry, skúsime niektoré predstaviť. Môžu totiž veľa priniesť nielen deťom, ale aj rodičom. Našli sme aj zopár slovenských raritiek.

Škola hrou? A prečo nie?

Každý učiteľ, pedagóg, školiteľ, sensei, guru používa to, čo pomenoval učiteľ národov Komenský. Školu horu. Pretože hravý spôsob vzdelávania je ten najúčinnejší. Potvrdia to aj detskí psychológovia. Podľa najnovších teórií by učenie malo byť equal playing – teda rovnajúce sa hre. Prečo sa neskúsiť hravo vzdelávať vo finančnej gramotnosti spolu s deťmi?

Ak chceme písať o spoločenských hrách, dajme bokom tie počítačové, mobilné, ps-kové, virtuálne. Zamerajme sa na klasické stolovky, doskovky, pri ktorých sa zabaví celá rodina. A okrem spoločných príjemných zážitkov sa všetci pri hre niečo aj môžu naučiť. Ideálna kombinácia, čo poviete?

Monopoly

Rodičia a starí rodičia si isto spomenú na monopoly, globálny fenomén stolových hier. Táto klasika ukázala hravou formou základy obchodovania, investovania a finančnej dravosti niekoľkým generáciám. Monopoly sú nadčasové a ak ich doma máte, oprášte ich, potešte seba aj deti.

Vedeli ste, že ...
... finančná gramotnosť je v našich končinách žalostná?

A to nepíšeme o deťoch, ale o dospelých, ktorí musia s financiami narábať denne. Bankári a finanční poradcovia by vedeli rozprávať… Aj preto Národná banka Slovenska a Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny spustili koncom roka ďalší projekt na podporu finančnej gramotnosti.


Century

Členovia asociácie finančných sprostredkovateľov verejne odporučili hernú trilógiu Century. Táto spoločenská hra situovaná do 15. až 17. storočia podporuje strategické myslenie a rozvíja fantáziu. Dej je postavený aj na putovaní a obchodovaní. Autor hry Emerson Matsuuchi sa objavil v rebríčku tvorcov najlepších spoločenských hier sveta za rok 2019. Tento top rebríček vyhlasuje Mensa, globálna organizácia združujúca ľudí s IQ nad 130.

Cashflow

Jedna z úspešných stolových hier pre celú rodinu je tiež globálny fenomén. Vzdelávacia hra približuje jednoduchou a hravou formou reálny svet financií. Dokáže aj deti a ľudí bez finančnej gramotnosti naučiť chápať základné pojmy a princípy. Pri hraní Cashflow sa dozviete aj to, že nie je dôležité, čo a za koľko robíte. Ale to, koľko peňazí vám z výplaty ostane a čo s nimi urobíte.

Čas dlhov

V roku 2011 sa objavila informácia o slovenskej hre spoločnosti M.B.A. Finance Čas dlhov. Mala hravo a vtipne posilniť finančnú gramotnosť so zameraním na pôžičky a úvery a ich splácanie. Stredne ťažká hra odporúčaná deťom od 10 rokov mala byť nepredajná. Nepodarilo sa nám vypátrať informáciu, či sa niekedy dostala k detským či dospelým zákazníkom.

Finančná sloboda

Ďalšia slovenská raritka je z dielne OVB Allfinanz Slovensko. Stolová spoločenská hra pre 6-30 účastníkov má zlepšovať finančnú gramotnosť hráčov. Počas hry s certifikovaným lektorom-moderátorom ide o finančné plánovanie fiktívnej rodiny. Na túto hru má na Slovensku exkluzívnu licenciu OVB až do roku 2025. Hra Finančná sloboda sa nedá kúpiť, lektori s ňou navštevujú školy po celej krajine.

Finančná odysea

V lagúnach oceánov internetu sme objavili aj „strategickú finančnú hru o práci s osobnými financiami“ Finančná odysea. Podľa autora má ísť o rýdzo slovenskú strategickú spoločenskú hru, pomáhajúcu zvyšovať finančnú gramotnosť. Na online trhu je 6 rokov, od minulého roka v obnovenej verzii.

 

A čo štát?

Nečakajme, že štát bude investovať do vývoja edukačných hier, zvyšujúcich finančnú gramotnosť. Úradníci na ministerstvách financií či školstva majú určite iné starosti. Ale, verte, či nie, naša vláda finančnú gramotnosť riešila už v roku 2008. Bol dokonca vypracovaný Národný štandard finančnej gramotnosti.

V rámci národného štandardu vznikol aj Portál digitálneho a edukačného obsahu ministerstva školstva. A aj Portál finančnej osvety a ochrany finančného spotrebiteľa ministerstva financií. Tu však edukačné hry pre vaše deti nenájdete. Ale objavili sme tam test FIQ.

Zahanbiť sa nenechala Finančná správa. Daňovníci vyvinuli a sprístupnili online edukačnú hru pre žiakov základných škôl. Nazvali ju MAJLAND a je prioritne zameraná na dane a prínos daňového mechanizmu pre štát. Vraj to hráčom podáva jednoducho a hravo, v historizujúcom prostredí, ale s aktuálnymi reáliami.

 

Darujme deťom spoločné zážitky

Pokiaľ chcete stráviť s deťmi čas hravo, zaujímavo a zmysluplne, siahnite po finančných hrách. Okrem toho, že sa dobre zabavíte, svoje ratolesti aj niečomu priučíte. A aj seba, ak treba. Význam hier pre psychický, mentálny vývoj detí je nenahraditeľný. A zvlášť tých edukačných. Okrem iného spoločné hranie doma prehlbuje a utužuje aj rodinné vzťahy.

Využime preto spoločný čas na čo najčastejšie hranie s našimi deťmi. Venujme, darujme im svoj čas vždy, keď môžeme. Najkrajšie, najtrvácnejšie a najdôležitejšie detské spomienky sú na chvíle, keď boli šťastné. Doprajme im šťastné, hravé zážitky.

Zdroje: Národná banka Slovenska / Ministerstvo financií / Finančná správa

author

Autor článku:

Ján Schneider

Publicista, novinár, editor, šéfredaktor, učiteľ, školiteľ komunikácie. Je členom odbornej poroty ankety Zlatá minca 2020, kde nezávisle hodnotil finančné produkty Prečítať viac o autorovi