Ako si sporiť, aby nám peniaze skutočne zarábali?

Publikované 04.12.2019 Rada| Sporenie

Ako si sporiť, aby nám peniaze skutočne zarábali?

Odložiť si nejaké peniaze bokom na horšie časy, to je cieľom každého finančne zodpovedného človeka. Dnes ale toto samo o sebe nestačí. Aby ste neprerobili, je dôležité vedieť, kam peniaze odkladať. 

Na rozdiel od našich prastarých mám, väčšina z nás si už peniaze nedáva do ponožky ani pod vankúš. Snažíme sa hospodáriť rozumne, škrtíme výdavky a tešíme sa, ako nám suma na bežnom účte narastá. Je ale rozumné, držať peniaze práve na bežnom účte? Poznáte úročenie takéhoto zostatku? 

 

Vidieť bežný účet s nulovým úrokom nie je nič nezvyčajné

Pozrite si ponuky bánk a odhalíte, že väčšina na bežnom účte poskytuje nulové, alebo len symbolické úročenie vo výške 0,01 %. Ak ste si práve povedali, že to nevadí, pretože vám na vaše peniaze nikto nesiaha, mýlite sa. Po započítaní inflácie, teda priemerného nárastu cien, zistíte, že za ušetrené peniaze si môžete kúpiť menej, ako pred rokom. Nielen, že ste nezarobili na úrokoch, v konečnom dôsledku ste stratili na nižšej hodnote peňazí. Preto by ste namiesto odkladania peňazí na bežný účet mali zvážiť iné alternatívy. 

 

Termínovaný vklad 

V minulosti bol termínovaný vklad veľmi obľúbeným sporiacim nástrojom. Peniaze, ktoré ste nutne nepotrebovali, ste zverili banke na presne stanovené obdobie a ona vám ich za tento čas zhodnotila výhodným úrokom. Žiaľ, dnes sa tento produkt neteší takej popularite ako v minulosti. Úroky sa pohybujú v rozmedzí od 0,0 % ročne pri termínovanom vklade na 1 mesiac až po 1,8 % ročne pri viazanosti na 5 rokov.  

 

Sporiaci účet 

Ďalším, doposiaľ často využívaným produktom, bol sporiaci účet. Dnešná ponuka bánk však opäť ukazuje, že tento produkt už nie je taký výhodný. Najnižší ponúkaný úrok je 0,01 % ročne, najvyšší  je 5 % ročne

 

Ako inak zhodnotiť peniaze? 

Dnes finanční odborníci odporúčajú najmä investície. Tie môžu byť rôzne – do podielových fondov, realít, zlata, alebo iných hnuteľných tovarov. Hoci to môže znieť na prvý pohľad zložito, realizácia takýchto investícií nie je náročná. 

Banky dnes najčastejšie odporúčajú práve investície do podielových fondov. Odborník na financie vám vie povedať viac o ponúkaných fondoch, ako sa im darí a koľko peňazí vám vedia zarobiť za stanovený čas. Týmto spôsobom je možné pravidelne investovať aj malé sumy. Najčastejšou obavou pri tomto type investícií je pokles výkonnosti fondu. Netreba však zabúdať, že ide o dlhodobú investíciu. Ak aj výkonnosť fondu klesne, po čase bude opäť stúpať a v dlhodobom časovom období takáto investícia prináša kladné zhodnotenia. 

Tí, ktorí chcú svoj majetok skôr chrániť pred infláciou než ho rozširovať, by mali zvážiť možnosť investovať do zlata či iného drahého kovu, alebo obchodnej komodity. Zlaté tehličky je možné fyzicky zakúpiť a uložiť ich na bezpečnom mieste. Podľa finančných odborníkov by ste v zlate mali mať maximálne 10 % úspor. 

Ak vás zlato príliš neláka a budúcnosť vidíte skôr v nehnuteľnostiach, vedzte, že aj toto je jedna z možných ciest. Nehnuteľnosť tak ľahko na cene nestratí a pokiaľ ju budete prenajímať, bude vám tvoriť ďalší zisk.  

 

Rada na záver

Poraďte sa v banke s odborníkom a investujte rozumne a výhodne. Nenechajte peniaze ležať na účte s nulovým úrokom, dajte im možnosť pracovať pre vás a za vás.