7 tipov, kde môžete ušetriť naozaj zaujímavú sumu peňazí

Publikované 06.03.2017 Rada | Sporenie

7 tipov, kde môžete ušetriť naozaj zaujímavú sumu peňazí

Máte problém niečo odložiť alebo ušetriť bokom? Nebojte sa, určite nie ste sami. V dnešnej dobe, ktorá doslova láka žiť spotrebným a konzumným spôsobom života, sa šetria peniaze naozaj veľmi ťažko. Avšak poradíme vám tipy ako usporiť a ako nechať úspory rásť. 

Hovorí sa, že kto šetrí, má za tri. Sú situácie, kedy vám skôr či neskôr môžu začať padať výdavky „na hlavu“ a práve v takých prípadoch by sa hodilo, ak by ste mali niečo v zásobe. Ako si ale vytvoriť túto zásobu, keď sa zdá, že všetko, čo zarobíte, takmer hneď aj miniete? To je už problém skôr vo vašom hospodárení a finančnej disciplíne.

Tu je 7 rád, čo s tým môžete veľmi rýchlo a bezbolestne spraviť:

Bežné nakupovanie

/data/common/multimedia/images/86420fc4a088422da62f5972c26774bd.jpg

Nakupovanie by malo zahŕňať kúpu potravín, drogérie a nevyhnutného konzumného či spotrebného tovaru do domácnosti. Bohužiaľ, viacero ľudí si mýli bežné nakupovanie s nakupovaním sviatočným a tak pravidelne minú viac, ako si plánovali.

Tu je niekoľko zásad, ktoré vám pomôžu:

 • nenakupujte hladní
 • poriadne si prezerajte regály aj v ich spodnej časti - tu bývajú menej značkové, no oveľa lacnejšie tovary
 • kupujte väčšie balenia, sú ekonomicky výhodnejšie vo väčšine prípadov
 • spravte si zoznam, čo potrebujete nakúpiť a tohto zoznamu sa držte
 • netrávte víkendové popoludnie v nákupných centrách a obchodných domoch, číha tu riziko, že podľahnete pokušeniu
 • poprezerajte si zľavy na portáli LETAKOMAT.SK a nakupujte hlavne zľavnené produkty

Domácnosť

/data/common/multimedia/images/f540031052fc4b86bb8a72e89402a6ab.jpg

V domácnosti sa dá ušetriť aj niekoľko stoviek € za rok. Závisí to najmä od toho, ako veľmi ste „plytvali“ doteraz na veci, ktoré neboli nevyhnutné, alebo ktoré mali lacnejšiu alternatívu. Tu je krátky zoznam, kde sa dá všade ušetriť:

 • využite vodu z vodovodného kohútika, nekupujte si balenú
 • perte na nižšej teplote, nie všetko je nutné prať na 60 či 40 stupňov Celzia
 • vymeňte žiarovky za úspornejšie
 • ak máte káblovú televíziu, pouvažujte nad zmenou programu, prípadne nad satelitom či bežnou anténou
 • vetrajte jednorázovo tri krát za deň
 • nastavte kúrenie tak, aby ste interiér neprehrievali, pretože zvýšenie tepla už o pol stupňa znamená niekoľko percent navyše k účtu za teplo navyše

Ušetrite až 200 € s energetickým poradenstvom

Kto by si nechcel vylepšiť svoje bývanie? S úspornými inováciami od innogy môžete financovať modernizáciu svojej domácnosti!

Ušetriť 200 €

Nočný život

/data/common/multimedia/images/photo_0170661003olgfko.jpg

Ísť zopárkrát von s priateľmi na pivo alebo nejaké drinky ešte nikdy nikomu neublížilo, hovoríte si. To je pravda, ale kto chce šetriť, pre toho je práve nočný život v meste je jedným z najväčších vysávačov peňazí.

Bežný človek môže minúť za večer pokojne aj 30 € a ani nebude vedieť ako. Ak chcete ušetriť, odporúčame:

 • obmedziť výlety von, stačí ísť napríklad raz či dvakrát do mesiaca
 • dať si jasný rozpočet a neprekročiť ho
 • neberte si so sebou platobnú kartu a hotovosť si zoberte len na sumu, ktorú plánujete maximálne minúť

Móda

/data/common/multimedia/images/4bbb7939b6844a828db80d8a72b2ea46.jpg

Naozaj nepotrebujete kupovať najnovšie štýlové oblečenie alebo obuv na každé ročné obdobie. Nemusíte síce chodiť oblečení ako bezdomovec, ale nakupovať obuv, šaty či módne doplnky sa dá aj striedmejšie a najmä lacnejšie. Zľavy na odev rôznych značiek môžete sledovať napríklad na portáli letakomat.sk.

Odporúčame skúsiť zamerať sa viac na akciové ponuky, vopred si premyslieť, čo potrebujete a čo nie a skúsiť nakupovanie aj cez internet. Na rozdiel od osobného nakupovania priamo v obchode je tu totiž menšia šanca, že podľahnete „nakupovacej mánii“ a budete viac porovnávať cenu aj konkrétny model.

Cestovanie

/data/common/multimedia/images/6e16cdd342f1444f9384dc5e6eaab7d1.jpg

Cestovať sa dá lacno aj pohodlne. Nehovoríme samozrejme napríklad o svadobnej ceste a medových týždňoch, tu by naozaj nebolo na mieste, aby ste strávili romantické dni niekde na priváte s paštékovým obedom a večerou.

Využiť však môžete zľavnené ponuky, napríklad cez rôzne portály určené na hromadné nakupovanie so zľavou. Ušetriť sa dá aj na ceste, napríklad zvolením vhodnejšej trasy pre cestovanie autom, alebo zarezervovaním leteniek za lietadlo vopred či u konkurenčnej spoločnosti. Plánovanie a porovnávanie vám síce „minie“ viac času, ale ušetrí pokojne aj 100 či 200 €.

Bankové služby

/data/common/multimedia/images/7642fd97d05f4b9a823ae961de60165c.jpg

Banky z nás doslova „vysávajú“ peniaze pri každej príležitosti. Napríklad taká kreditná karta, ktorú používa čoraz viac ľudí na bežné nakupovanie. Áno, existuje tu síce bezúročné obdobie, ale pozrite si schválne výpis z kreditky a hneď zistíte, ako naozaj hospodárite.

Pre banky sú typické poplatky. Stačí niekoľko zásad a uvidíte, ako na nich dokážete rýchlo ušetriť:

 • používajte internetové bankovníctvo, je to oveľa výhodnejšie ako operácie na pobočke
 • zriaďte si na pravidelné platby trvalý príkaz
 • peniaze vyberajte zásadne len z bankomatu materskej banky, nie z iných bankomatov
 • vyhnite sa výberu v hotovosti, poplatok za každý takýto výber môže byť pokojne aj viac ako 2 €
 • ak nájdete lepšiu ponuku, nebojte sa banku zmeniť, stojí to za to

ÚČET BEZ POPLATKOV!

Áno, až 50 alebo 60 € ročne sa dá ušetriť jednoduchou zmenou banky, kde máte svoj bežný účet. Dnes už vôbec nie ste odkázaní platiť poplatky za vedenie účtu. Pozrite si porovnanie bežných účtov a vyberte si taký, ktorý budete mať zadarmo. Napr. v mBank po slplnení minimálnych podmienok vedenie účtu máte zadarmo! 

Poistenia

/data/common/multimedia/images/c0a1e5384cb6411caae07d644f52ca3e.jpg

Ušetriť sa dá aj na poistke. Lacnejšie poistiť auto alebo nehnuteľnosť dnes nie je vôbec problém a ide o minimálnu časovú alebo byrokratickú záťaž. Vždy pred skončením pôvodnej poistnej zmluvy sa poobzerajte po lacnejšej alternatíve a uvidíte, že viete ušetriť aj niekoľko desiatok €.

Oveľa väčším problémom je už životné poistenie. Ak ešte žiadne takéto nemáte, pouvažujte nad inými alternatívami, ktoré môžu byť oveľa výnosnejšie a nie sú tak zaťažené rozličnými poplatkami, ako je práve životná poistka. Pokiaľ už životnú poistku máte uzatvorenú, odporúčame zvážiť jej zrušenie. V tomto prípade ale postupujte obozretne a dajte si poradiť od niekoho nezávislého výhodnosť či nevýhodnosť predčasného zrušenia.

VYBAVTE HO ONLINE A UŠETRITE EŠTE VIAC:

Poistenie môžete veľmi jednoducho, pohodlne a rýchlo vybaviť aj cez internet - napríklad aj u nás! Skúste napríklad PZP auta alebo poistenie nehnuteľnosti. Navyše, pri vybavení online ušetríte na bonusoch aj 10 alebo viac percent.

Sporiť sa má systematicky a dlhodobo

/data/common/multimedia/images/e6a0f0c9c369481bbe6bd590b1f04393.jpg

Áno, všetky predošlé rady budú úspešné len vtedy, ak sa ich budete naozaj držať a budete si peniaze usporené vďaka nim odkladať. Jednorazovo asi príliš neušetríte vďaka jednému či dvom nákupom, že? Keď však spočítate všetky úspory z predošlých bodov za celý mesiac a vynásobíte to napríklad jedným rokom, dostanete už úplne iný výsledok.

Užitočný TIP pre Vás:

Využite možnosť založiť si takýto účet zdarma priamo cez nás online a jednoducho v pohodlí domova, napríklad v mBank.

Všetky peniaze, ktoré takýmto spôsobom ušetríte, by ste mali dať niekam „bokom“. Ideálne sú na to sporiace účty, kde môžete každý mesiac vložiť ľubovoľnú sumu, ktorá sa vám bude zhodnocovať. Ide zároveň aj o najlepší možný spôsob odkladania peňazí pre všetkých, ktorí nemajú až takú finančnú sebadisciplínu.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.