Žijete od výplaty k výplate? 7 tipov, ako ušetrí aj najväčší márnotratník

Publikované 16. 5. 2016

Májový prieskum agentúry Focus pre Nadáciu Partners ukázal, že až tretina ľudí na Slovensku nedokáže z výplaty ušetriť vôbec nič. Druhá tretina vie ušetriť do 10 % zo svojho mesačného príjmu. A len 2 % percentá Slovákov vedia ušetriť viac ako tretinu svojej mzdy.

Väčšina ľudí by si pri prečítaní týchto informácií zrejme povedala, že je to tým, že výplaty u nás sú príliš nízke a náklady príliš vysoké. Čiastočne to môže byť pravda, ale rozhodujúcim faktorom je kontrola výdavkov a prehľad o tom, na čo koľko peňazí míňate. A práve tu sa ukazuje, že máme najväčšie rezervy.

Prehľad o financiách v domácnosti

Prieskum ukázal niekoľko zaujímavých čísel. Mierna väčšina ľudí, konkrétne 52 %, si nevedie pravidelný prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch. Napriek tomu, viac ako dve tretiny respondentov odpovedalo v prieskume, že má dobrý prehľad o financiách v domácnosti. Nasledovný graf ukazuje odpovede na otázku: Aký máte prehľad o financiách v domácnosti?

Ak ide o rodinné financie, vo väčšine prípadov sa o financie starajú obaja partneri a len v jednej tretine si každý partner spravuje financie sám a po svojom. Napriek tomu, že ľudia si aj podľa prieskumu myslia, že majú dobrý prehľad vo financiách, realita ukazuje opak.

Kontrolovať svoje výdavky v pomere k príjmom je veľmi dôležité a dôležitejšie najmä v prípade ľudí, ktorí zarábajú menej ako je priemerná mzda. Prečo? Pretože pre túto skupinu je jednoduchšie znížiť neželané výdavky ako zvýšiť svoj príjem. Samozrejme, ak chcete odložiť čo najviac peňazí, ideálnou je kombinácia oboch spôsobov, no väčšie možnosti sú predsa len na strane výdavkov.

Odložíte viac, ak nebudete splácať úvery?

Zrejme prvou vecou, ktorá vás napadne je, že ak nebudete mať žiadne pôžičky a úvery, odložíte viac peňazí. Toto je pravda len čiastočne - banková prax totiž ukazuje, že ten, kto už splácal alebo spláca nejakú pôžičku či úver, má vybudovanú lepšie finančnú disciplínu. Takíto ľudia sa aj viac starajú o svoje príjmy, výdavky a majú v nich lepší prehľad.

Prirodzene, pokiaľ by ste neplatili splátky pôžičky, vedeli by ste túto sumu odložiť, avšak takáto jednoduchá teória v praxi často krát nefunguje na 100 %. V prípade, že si požičiate nevyhnutnú sumu a na správny účel, nemusia byť práve úvery a pôžičky najväčším problémom.

Napríklad investovanie do vlastného bývania, pokiaľ sa nejedná o extrémne nevýhodné a predražené bývanie, je dobrou investíciou. Podobne napríklad aj kúpa nového automobilu s výhodnou pôžičkou alebo na leasing s minimálnym navýšením môže byť ekonomicky rentabilnejšia ako kúpa ojazdeného auta v hotovosti, ktoré sa ale bude pravidelne kaziť a do opráv dáte v konečnom dôsledku viac peňazí, ako by ste dali za nové auto aj s preplatením.

TIP: Ušetriť sa dá napríklad aj na refinancovaní menej výhodných pôžičiek výhodnejšími úvermi. Za tú námahu a čas niekoľkých hodín to určite stojí! Navyše - u nás nájdete porovnanie možností konsolidácie pôžičiek a refinancovanie si viete vybaviť aj priamo z domu cez internet!

Ako na šetrenie peňazí v domácnosti

Ak chcete vedieť, ako šetriť v domácnosti, riaďte sa nasledovnými tipmi a radami:

1. Majte prehľad o svojich výdavkov a príjmov

Základným pravidlom by malo byť - spoznajte svoje výdavky a príjmy. Čo to znamená? Nemusíte si samozrejme hneď začať zapisovať úplne všetky nákupy a všetko, na čo ste minuli peniaze, hoci, ak máte veľký problém s odkladaním financií, ani toto by nebolo na škodu.

Mali by ste však na základe dlhodobejšieho sledovania vedieť, zhruba aké sumy potrebujete na bývanie, energie, dopravu, jedlo, voľný čas a inú spotrebu. Možno sa nepríjemne prekvapíte pri niektorých položkách a zistíte už na základe takéhoto prehľadu, kde máte najväčšie rezervy.

2. Zmeňte myslenie ohľadom odkladania peňazí

Druhou vecou, ktorou treba určite spraviť, je zmeniť svoj pohľad na peniaze a ich odkladanie. Najčastejšie ľudia míňajú príjem na to, na čo majú chuť a na to, čo im príde ako nutný výdavok na platenie. Takto žijú celý mesiac a ak im niečo na konci zostane, odložia si to.

Ako určite tušíte, takýmto spôsobom si môžu šetriť najlepšie len tí, ktorí majú naozaj nadpriemerné príjmy. Pokiaľ nepatríte do tejto skupiny, mali by ste svoje myslenie otočiť naopak - najprv by ste si mali zaplatiť nevyhnutné výdavky, potom odložiť peniaze a až zvyšok použiť na bežnú spotrebu.

3. Rozdeľte si výdaje podľa priorít

Život je o prioritách, podnikanie je o prioritách, v podstate všetko je o prioritách. Týmto heslom sa treba riadiť aj pri domácich financiách a rodinnom rozpočte. V princípe existujú tri druhy výdavkov - nevyhnutné výdavky, spotreba a výdavky na úvery.

Do nevyhnutných výdavkov sa dajú zahrnúť napríklad výdavky na bývanie a život ako taký, výdavky napríklad na dopravu do práce a celkovo výdavky na udržanie si aktuálneho životného štandardu.

Medzi spotrebu sa rátajú všetky ostatné bežné výdavky, ktoré počas mesiaca máte. Práve v tejto skupine je najväčšia šanca na ušetrenie, samozrejme len v prípade, že nemáte príliš vysoké nevyhnutné výdavky a extrémne výdavky na úvery.

TIP: - Riaďte sa zlatým pravidlom: na spotrebu by mala ísť najviac tretina príjmu. Podobne je to aj v prípade úverov, kde by ste nemali míňať na mesačné splátky dlhodobo viac, ako 30 % svojho príjmu. Zo zvyšku by ste mali vedieť pokryť nevyhnutné výdavky a zároveň aj ušetriť.

4. Diabol sa skrýva v detailoch - pozor na ne

Myslíte si, že ak pôjdete na malý nákup alebo niekam do mesta MHD alebo pešo, namiesto taxíka či auta, že neušetríte? Alebo ak prejdete k inému mobilnému operátorovi, zmeníte banku kvôli poplatkom za účty, prípadne ak začnete kupovať neznačkové veci namiesto značkových, že až toľko neušetríte?

Veľký omyl - ušetriť môžete oveľa viac, ako si myslíte. Desiatky malých položiek môže znamenať „vyhadzovanie“ peňazí rádovo aj v stovkách € mesačne a niekoľko tisíc € ročne.

TIP: Ak prejdete zo svojej starej banky do novej, kde máte vedenie účtu zadarmo, viete ušetriť za rok aj 60 €, alebo pokojne aj viac. Pozrite sa na porovnanie bežných účtov, ktoré u nás nájdete. Ak budete chcieť, môžete si nový účet vybaviť rovno online a nemusíte nikam chodiť!

5. Pozor na nepremyslené výdavky

Jedným z najväčších problémov je nepremyslené utrácanie peňazí. Nejde len o bežné nákupy napríklad v supermarkete, kde má veľa ľudí problém nakupovať len naozaj nutné potraviny. Väčšie sumy sa môžu strácať napríklad aj v nákupoch drahších telefónov či elektroniky.

Riešením môže byť plánovať si nákup a zároveň si prepočítať každú vec na množstvo odpracovaných hodín. V prípade drahého telefónu tak možno zistíte, že naň musíte pracovať napríklad 10 pracovných dní - stojí to naozaj za to? Ak budete pri nakupovaní viac plánovať, určite ušetríte nemalé peniaze.

6. Lepšie je platiť bezhotovostne

Vyhýbajte sa častému výberu peňazí z bankomatu a plateniu následne v hotovosti. Prečo? Takýmto spôsobom nemáte totiž presný prehľad o tom, koľko peňazí na čo míňate a zároveň môžete mať subjektívny pocit, že máte v peňaženke príliš veľa peňazí a tak príde nutkanie minúť ich.

Naopak, ak budete platiť pravidelné výdavky napríklad za bývanie prevodným príkazom alebo inkasom, môžete si presne odsledovať ich výšku. Pri platbe kartou zas zistíte tiež veľmi rýchlo, koľko za čo platíte a nasledujúci mesiac budete hneď vedieť, na čo si dať viac pozor.

7. Porovnávajte, porovnávajte, porovnávajte

Naša posledná rada znie - porovnávajte. Neberte hneď prvú vec a ideálne počkajte aspoň pár dní, kým si kúpite niečo drahšie. Za ten čas môžete nájsť výhodnejšiu alternatívu, prípadne zistíte, že danú vec nepotrebujete hneď a stačí si ju kúpiť neskôr.

Porovnávanie je ale dôležité prakticky vždy a všade - či už pri bežnom nákupe, ale napríklad aj pri výbere mobilného paušálu, účtu v banke, úveru či pôžičky, skrátka - všade, kde existuje konkurencia, sa oplatí ju porovnať. Že sa vám to nechce? Tak to ešte neviete, koľko tým môžete ušetriť a peniaze tak minúť oveľa lepšie na ďalšiu vec!

 

Pozrite sa na nasledujúcom, koľko sa dá ušetriť ročne jednoduchým porovnaním a výberom lepšej alternatívy:

PoložkaPôvodná sumaLacnejšia alternatívaUšetrenie mesačneUšetrenie ročne
Paušál za mobilný telefón25 €15 €10 €120 €
Bankový účet5 €3 €2 €24 €
Doprava do práce80 €60 €20 €240 €
Cigarety100 €60 €40 €480 €
Úvery250 €210 €40 €480 €
Spolu460 €348 €112 €1344 €

Sporenie ako rozumná súčasť šetrenia

Sporenie môže byť veľmi dobrým pomocníkom pri šetrení si. Nemusí ísť napríklad hneď o šetrenie na dôchodok, ale kto chce odložiť viac finančných prostriedkov a nemá absolútnu sebadisciplínu, pre toho môže byť pravidelné zasielanie peňazí na sporiaci účet skvelou možnosťou.

V tomto prípade sa totiž obracia základná paradigma spravovania financií a rodinného rozpočtu - namiesto toho, aby ste odložili to, čo vám v rozpočte „zvýši“, tak si pravidelne odkladáte vopred známu sumu a počas mesiaca „gazdujete“ s tým, čo zostalo z rozdielu medzi príjmom a usporenou čiastkou.

Získajte komplexné informácie na jednom mieste v našom porovnaní sporiacich účtov a ak sa vám niektorí z nich zapáči, môžete si ho otvoriť priamo online cez náš portál a začať sporiť už dnes!

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.