Poistenie auta proti krádeži by mal zvážiť každý. Zlodeji nekradnú iba nové autá

Poistenie auta proti krádeži by mal zvážiť každý. Zlodeji nekradnú iba nové autá

Poistenie auta proti krádeži. Väčšinou sa o neho ľudia zaujímajú, až keď je neskoro. A pritom ročný poplatok za poistenie je takmer zanedbateľný. Teda určite v porovnaní so škodou, ktorá vznikne pri odcudzení vozidla. V dnešnom článku si preto povieme, aké sú možnosti poistenia auta proti krádeži a ešte oveľa viac.

Mne sa to stať nemôže

Toto tvrdenie je pomerne rozšírené. Vlastníci osobných vozidiel vychádzajú z troch predpokladov. Nachádzajú v regióne, kde sa údajne nekradne. Majú dobré zabezpečenie auta alebo ich vozidlo je “príliš staré” nato, aby ho niekto ukradol. Prípadne kombinácia všetkých troch tvrdení. Žiaľ, často ide o trpký omyl. 

Podľa štatistík Ministerstva vnútra bolo len v období od začiatku roku 2023 do 30.11 rovnakého roku evidovaných 638 krádeží motorových vozidiel. V porovnaní s predchádzajúcim rokom za rovnaké obdobie tento ukazovateľ klesol (o 7 %). Na druhú stranu však došlo k odcudzeniu 1285 vecí a súčiastok z áut. To je o 8% viac, ako za rovnaký čas v roku 2022.

Hoci sa dané čísla nezdajú veľké, celková škoda bola vyčíslená na 9 miliónov eur (o 2 milióny viac ako v roku 2022). Miera kriminality je samozrejme rozšírená rovnomerne po celom Slovensku. Dominuje však Bratislava resp. Bratislavský kraj.

Miznú nové, ale aj staršie autá. Tie so skorším dátumom výroby spravidla nemajú taký zabezpečovací systém a zlodeji ich vedia relatívne rýchlo a ľahko predať na súčiastky. Primárne sa kradnú značky, ako je Škoda a Volkswagen. To však neznamená, že pri ostatných značkách by si mali majitelia vozidiel vydýchnuť. 

Dôvody, prečo si poistiť auto, sme si stručne predstavili. Poďme sa teraz pozrieť na to, aké sú vaše možnosti.

Poistenie vozidla proti krádeži

V zásade existujú dve cesty, ako si cez poistku chrániť auto. 

  • Havarijné poistenie
  • Povinné zmluvné poisteni
maskot

Havarijné poistenie má množstvo výhod. Jednou z nich je aj fakt, že môže kryť škody spôsobené odcudzením vozidla resp. aj jeho častí ako sú napríklad kolesá či veci v aute.Všetko však záleží od konkrétneho produktu danej poisťovne a miery krytia. Niektoré totiž majú krádež vozidla (a ďalších vecí) v poistnom krytí automaticky. Pri iných si treba za túto možnosť priplatiť.

Nie vždy je však výhodné investovať do havarijného poistenia. Platí to najmä pre majiteľov starších áut, kde zostatková trhová hodnota vozidla nie je vysoká. V takom prípade je dobré nechať si poistiť auto proti krádeži v rámci PZP

Aká je cena poistenia auto proti krádeži?

Všetko záleží od toho, ktorý typ poistenia si zvolíte. Ako sme spomínali vyššie, pri havarijnom býva poistenie auta proti krádeži v cene. Cena poistenia proti krádeži sa odvíja od ceny vozidla. Pokiaľ si chcete pozrieť dostupné poistky na auto, vyskúšajte náš porovnávač PZP. Za pár minút tak dokážete ušetriť niekoľko desiatok eur.

Pri porovnávaní si všímajte nielen cenu, ale aj ďalšie parametre. Napríklad aká je výška poistného krytia. Niektoré poisťovne preplácajú iba do určitej sumy (platí to primárne pre PZP, kde je predpoklad nižšej zostatkovej hodnoty auta). 

Dôležitá je tiež spoluúčasť a územná platnosť poistky (iba v rámci SR alebo aj Európy). Môžete totiž zostať nemilo prekvapený hneď dvakrát. Prvý, keď vám auto ukradnú a druhý, keď budete musieť platiť vysokú spoluúčasť.

Ako postupovať v prípade odcudzenia vozidla?

Pokiaľ nastane spomínaný moment, takmer s istotou stratíte hlavu. Nič to však nemení na fakte, že čo najskôr musíte kontaktovať políciu. Buď na najbližšom policajnom oddelení alebo priamo zavolať na 158. Policajná hliadka spíše zápisnicu a vydá vám potvrdenie o odcudzení vozidla.

Rovnako tak treba osloviť poisťovňu. Teda, ak máte uzatvorenú havarijnú poistku alebo pripoistenie v rámci PZP. Máte na to 15 dní, no odporúča sa čo najskôr.

Poisťovňa od vás môže požadovať:

  • všetky kľúče a ovládače od vozidla
  • osvedčenie o evidencii vozidla
  • doklad o nadobudnutí auta
  • doklady o zabezpečovacích zariadenia vozidla
  • servisnú knižku
  • a ďalšie doklady

Kedy poisťovňa vyplatí škodu?

Poisťovne vyplácajú vzniknutú škodu až po skončení vyšetrovania. To sa samozrejme môže natiahnuť na niekoľko mesiacov. V momente, kedy polícia prípad uzavrie a auto nenájde, dostanete správu o výsledku vyšetrovania polície. Tento dokument je nutné zaslať do poisťovne. 

Na jeho základe musí poisťovňa do 15 dní vyplatiť poistné plnenie. Samozrejme pokiaľ budú splnené všetky podmienky. Poistné plnenie vychádza zo zmluvných podmienok. Zvyčajne je to do buď do určitej sumy (napríklad 4000€), to platí pri pripoistení v rámci PZP. Poisťovne predpokladajú, že takto poistené autá nebudú mať vyššiu trhovú hodnotu.

V prípade havarijného poistenia by mali poisťovne preplácať škodu vo výške všeobecnej hodnoty vozidla v čase bezprostredne pred vznikom poistnej udalosti (teda trhová hodnota vozidla v čase bezprostredne pred vznikom škody). Hornú hranicu však opäť predstavuje limit poistného plnenia. Ide teda o podstatný detail, na ktorý treba dbať pri výbere poistenia auta proti krádeži.

Pozor na vaše práva a povinnosti

Každá poisťovňa bude mať v rámci svojho produktového portfólia špeciálne balíčky. Tie sa budú líšiť nielen cenou, ale aj šírkou krytia škody – iba krádež vozidla alebo aj jeho súčastí (prípadne vecí vo vnútri auta), limitom poistného krytia, výškou spoluúčasti a ďalšími benefitmi

Jedným z nich je napríklad aj náhradné vozidlo. Ide však skôr o výnimku a platí len pre drahšie poistky. Navyše je možnosť užívania náhradného vozidla časovo obmedzená (napríklad na tri dni).

Okrem práv však máte aj svoje povinnosti. Existujú totiž výluky z poistenia, kedy na základe porušenia zmluvy nemusí poisťovňa vyplatiť poistné plnenie. Už pri výbere poistenia by ste teda mali zbystriť pozornosť a zamerať sa aj na podmienky plnenia. Poisťovne totiž môžu požadovať určitú úroveň zabezpečenia vozidla. Zvyčajne však stačí štandardné zabezpečenie montované výrobcom (imobilizér resp. alarm).

Zdroj: trend.sk, peniaze.sk, dialnice.sk

 
Vladimír Koppan

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.
Zobraziť profil

Mohlo by vás zaujímať

Poistenie auta proti krádeži by mal zvážiť každý. Zlodeji nekradnú iba nové autá

24.01.2024

Poistenie

Poistenie auta proti krádeži dokáže ušetriť nemalé problémy (a peniaze). Takéto sú vaše možnosti, ako si poistkou ochrániť svoje vozidlo

5 dôvodov prečo si porovnať poistenie auta

16.01.2024

Poistenie

Porovnávanie poistenia auta je dôležité. Prináša totiž finančnú úsporu a mnohé ďalšie výhody. Prečítajte si všetkých 5 dôvodov na jednom mieste.

Havarijné poistenie. 4 mýty, ktorým veríte zrejme aj vy

04.01.2024

Poistenie

Havarijné poistenie je opradené mnohými výmyslami. Dnes si preto zoberieme na paškál 4 mýty o havarijnom poistení, ktorým veríte zrejme aj vy