Hypotéka bez založenia nehnuteľnosti

Hypotéka bez založenia nehnuteľnosti

Hypotéka bez založenia nehnuteľnosti. Túži po nej azda každý. Len si to predstavte. Kúpite si byt alebo dom a hneď je len a len váš. A vy len postupne, niekoľko desiatok rokov, splácate banke túto investíciu. Existuje však takáto možnosť? Je skutočne možné získať hypotéku bez založenia nehnuteľnosti? Odpovede na tieto otázky si rozoberieme nižšie. Poďme však pekne po poriadku.

Prečo banka vyžaduje založenie nehnuteľnosti?

Fakt, že banky vyžadujú založenie nehnuteľnosti, nie je nič nové. Prečo to však robia? Odpoveď je jednoduchá. Pre istotu. Každý finančný dom totiž potrebuje byť krytý. Doba splácania úveru je zvyčajne 25 - 30 rokov. To je skutočne dlhá doba. Za ten čas sa teda môže stať čokoľvek.

Napríklad môže dlžník prísť o možnosť splácať úver. Alebo, nakoľko je človek tvor smrteľný, z nejakého dôvodu zomrie. Ak by banka nemala možnosť nárokovať si nehnuteľnosť, ako protihodnotu za svoje poskytnuté peniaze, v konečnom dôsledku by tak vyšla naprázdno. Takto by banky čoskoro prestali poskytovať hypotekárne úvery.

Existuje teda možnosť získať hypotéku bez založenia nehnuteľnosti? Aj napriek vyššie uvedenému, istá možnosť tu predsa len je. 

Hypotéka bez založenia nahnuteľnosti od PSS

Momentálne na Slovensku nájdeme iba jeden finančný produkt, ktorý umožňuje získať úver bez založenia nehnuteľnosti. Je to môjÚver od Prvej stavebnej sporiteľne. Ten poskytuje možnosť získať 50 000 eur pri úrokovej sadzbe začínajúcej na 4,69 a fixácii na 5 rokov.

maskot

Dobrou správou je, že netreba mať predchádzajúce sporenie. Samotná sporiteľňa však upozorňuje na fakt, že sporiaci klienti dostanú lepšie úverové podmienky. 

Čerpanie úveru prebieha v dvoch fázach - fáza medziúveru a fáza stavebného úveru

Poďme na reprezentatívny príklad. Sporiteľňa poskytne žiadateľovi plnú sumu vo výške 50 000 eur. V prvej fáze medziúveru bude úroková sadzba 4,69% fixná na 5 rokov. Mesačná splátka vychádza na 305,74 eur. Z toho je 195,42 eur splátka úrokov z medziúveru, 85,32 eur vklad na účet stavebného sporenia a 25 eur rizikové životné poistenie.

Po uplynutí 238 mesiacov nastane druhá fáza - stavebný úver. Ten bude mať výšku 29 767 eur, nakoľko zvyšnú sumu si za predchádzajúceho obdobia nasporíte v rámci splátky medziúveru. Stavebný úver bude mať fixnú úrokovú sadzbu 2,9% a výška splátky bude 280,74 eur po dobu 122 mesiacov.

Je to veľa alebo málo?

Suma 50 tisíc eur nie je pri súčasných pomeroch žiadna závratná suma. V krajských mestách (o Bratislave ani nehovoríme) si za túto sumu zrejme žiadnu obývateľnú nehnuteľnosť nekúpite. V okresných mestách by ste mohli mať väčšie šťastie. Ale ani v takom prípade nemôžete očakávať nejaký priestranný byt.

Riešením pre plnohodnotné bývanie by mohla byť kúpa staršieho rodinného domu a jeho postupná obnova. Využiť sa dajú rôzne dotácie na zateplenie, výmenu zdroja vykurovania či veľmi populárny príspevok Obnov dom na rekonštrukciu domu vo výške 15 000 eur. 

Alebo môžete radšej zvoliť podnájom. Súčasné vysoké úroky hypoték skôr nahrávajú životu v podnájme. Ukázalo sa totiž, že touto cestou dokážete ušetriť aj 200€ mesačne. Viac sme sa tejto téme venovali v článku prenájom vs. hypotéka

Aké sú ďalšie možnosti?

Zostávajúcou možnosťou je iba prijať fakt, že hypotéku bez založenia nehnuteľnosti nedostanete. Alebo môžete dúfať v šťastie a veriť, že vyhráte v športke. Poprípade zdedíte nehnuteľnosť. 

Klasická hypotéka so založením nehnuteľnosti je zbytočný strašiak. Pokiaľ totiž pri žiadosti o úver pred bankou nič nazatajíte, vie pomerne dobre odhadnúť vašu schopnosť splácať úver. Navyše sa dá v každej krízovej situácii s bankou dohodnúť. Moment, kedy by došlo k prevzatiu nehnuteľnosti do vlastníctva banky, je skutočne krajné riešenie. 

Dôležitý je však aj váš prístup. Určite nie je dobré ísť na hranu pri žiadosti o úver a brať maximum, čo vám banka dá. Ako sme spomínali v úvode. 30 rokov je dlhá doba a stať sa môže čokoľvek. Preto si vždy treba nechať aspoň nejakú rezervu. 

Zhrnutie na záver

Hypotéka bez založenia nehnuteľnosti (takmer) nie je na Slovensku dostupná. Jedinou alternatívou je úver od Prvej stavebnej sporiteľni. Ten je však obmedzený iba na 50 000 eur. Pokiaľ chcete väčšiu sumu, budete musieť nehnuteľnosť založiť. Alebo môžete kúpiť starší dom a postupne rekonštruovať, prípadne ísť bývať do podnájmu. Rozhodnutie necháme na vás.

Zdroj: pss.sk, vub.sk, banky.sk

 
Vladimír Koppan

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.
Zobraziť profil

Mohlo by vás zaujímať

Ako získať hypotéku na stavbu domu? Treba sa držať týchto odporúčaní

02.05.2024

Hypotéky

Chcete stavať dom, ale chýba vám dostatok financií? Prečítajte si viac o hypotéke na stavbu domu a zistite, ako vám vie pomôcť

Hypotéka na pozemok. Prezradíme vám všetko, čo potrebujete vedieť

02.05.2024

Hypotéky

Hypotéka na pozemok umožňuje kúpiť si stavebnú parcelu pre váš vysnívaný dom. Prečítajte si viac o tejto možnosti v našom článku

Mimoriadne splátky hypotéky vedia pomôcť. Treba ich však dobre zvážiť

13.03.2024

Hypotéky

Premýšľate nad mimoriadnymi splátkami hypotéky? Prečítajte si náš článok a zistite, kedy sa vám tento krok oplatí