Prenájom vs. hypotéka - čo je pre vás vhodnejšie?

Prenájom vs. hypotéka - čo je pre vás vhodnejšie?

Prenájom alebo hypotéka. Polemika, ktorá je vždy v každom čase. Veľa ľudí sa totiž len ťažko rozhoduje či ísť do vlastného bývania a zadĺžiť sa alebo si radšej zvoliť podnájom. Odpoveď samozrejme nebýva jednoduchá. Poďme si však zhrnúť základné fakty o oboch možnostiach a možno vám pomôžeme s rozhodovaním.

Skôr či neskôr to na každého príde. Túžba osamostatniť sa. Tento krok však nebýva zrovna jednoduchý. Zaobstarať si vlastné bývanie alebo podnájom je v každej dobe náročné. V oboch prípadoch si treba našetriť istý obnos peňazí. Buď na dofinancovanie alebo ako depozit prenajímateľovi. A tiež na základné vybavenie novej domácnosti.

K tomu samozrejme treba spraviť ten hlavný krok. Rozhodnúť sa, ktorou cestou ísť. Vlastné bývanie alebo podnájom

Čo hovoria štatistiky

Ak by sme sa pozreli iba na štatistiky, dostali by sme jasnú odpoveď. Deväť z desiatich ľudí na Slovensku býva radšej vo vlastnom. Je to tak trochu pozostatok socializmu respektíve rokov po nežnej revolúcii. Štátne družstevné byty sa v tom čase dali relatívne ľahko zohnať a odkúpiť do súkromného vlastníctva. 

Kvôli tomu je spomínaná štatistika tak trochu pokrivená. Mimo krajín tzv. Východného bloku je situácia úplne iná. Napríklad v Nemecku býva zhruba 60% ľudí v podnájme. Tento druh bývania je totiž v Nemecku dostupnejší a aj výhodnejší.

Náš tip

Poďme na krátke porovnanie. Povedzme, že hľadáte 2 izbový byt v Trnave. Podľa aktuálnej ponuky je možné nájsť 2 izbový byt na prenájom za zhruba 650€. Rovnako veľké byty na predaj sa pohybujú od 120 tisíc eur a viac. 

Dajme tomu, že v tejto výške by ste si chceli zobrať hypotéku. Aj pri súčasnej vysokej úrokovej sadzbe (4%) vychádzajú mesačné splátky okolo 570 - 580€. K tomu však treba započítať dodatočné náklady na energie, internet, poplatky do fondu opráv, správcovskej spoločnosti atď. Táto suma môže hravo presiahnuť hranicu 200€ a viac . 

V konečnom dôsledku sa tak celkové poplatky za vlastné bývanie môžu vyšplhať na 800€ a viac. Je teda na zvážení a možnostiach každého či bude platiť o 200€ viac (v našom prípade), ale bude bývať vo svojom. Alebo ušetrí a vyberie si prenájom.

maskot

Poďme však k samotnému porovaniu výhod a nevýhod oboch možností.

Bývanie v podnájme - prečo áno a prečo nie?

Bývanie v podnájme je často spájané najmä s vysokoškolákmi. Kapacita internátov je na Slovensku nedostatočná a tak je podnájom pre väčšinu študentov na vysokej škole jediná možnosť. Pre podnájom sa potom rozhodujú aj mladí ľudia. Ženie ich túžba osamostatniť sa, no na vlastné bývanie ešte nenasporili dosť peňazí alebo zatiaľ nemajú odvahu.

Vek či nedostatok peňazí však nie sú jediné kritériá, prečo sa rozhodnúť pre bývanie v podnájme. Ten totiž poskytuje výraznú mieru flexibility. Preto je vhodný pre tých, ktorí sa nechcú viazať na jedno miesto (napríklad si to vyžaduje ich zamestnanie). 

Bývať v podnájme je výhodné aj pre páry, ktoré sa chcú vo vzťahu posunúť ďalej. Každý, kto si to vyskúšal potvrdí, že jedna vec je spolu chodiť a iné bývať. Preto je lepšie si vyskúšať spoločné bývanie “nanečisto”. Teda neísť hneď do vlastného bývania, ale radšej skúsiť podnájom. Ak to bude fungovať, ľahko a s väčšou istotou prejdete na kúpu vlastnej nehnuteľnosti.

 

Zdroj informácií je z nbs.sk

 

Azda najväčšia nevýhoda podnájmu je v jeho výške. Obvykle platí, že ročné nájomné sa pohybuje vo výške 5% z celkovej ceny nehnuteľnosti. To však neraz býva kameňom úrazu. Ak sa to preráta na mesačné splátky, môže sa stať, že suma je na rovnakej alebo ešte vyššej úrovni ako mesačná splátka hypotéky. V takom prípade ľudia neváhajú a radšej si kúpia “vlastné”. 

Vlastné bývanie - áno alebo nie?

Vlastné bývanie je vhodné pre tých, ktorí majú stabilnú prácu v jednej lokalite. Zároveň sú pevne rozhodnutí na danom mieste zostať žiť roky ak nie rovno do konca života. Veľkou výhodou je možnosť upravovať si bývanie podľa vlastného vkusu (to v podnájme zvyčajne nie je možné). 

Bývanie vo vlastnom predstavuje aj väčšiu istotu. Pokiaľ pravidelne splácate hypotéku, nemusíte sa báť, že by ste z ničoho nič prišli o strechu nad hlavou. V prípade prenájmu vám totiž môže prenajímateľ vypovedať zmluvu a vy musíte narýchlo hľadať nové bývanie. 

Pre mnohých je vlastná nehnuteľnosť spojená aj s určitým pocitom zadosťučinenia. Razom získali hodnotný majetok. Je ho síce potrebné splatiť, no v konečnom dôsledku bude už len ich.

Samozrejme sú tu aj negatíva. Tým najväčším je samozrejme hypotéka. Ide o bremeno na desiatky rokov. Dvadsať, dvadsaťpäť, tridsať rokov je však dlhá doba a toho sa veľa ľudí desí. Stať sa totiž môže hocičo. Pokiaľ sa však všetko dobre nastaví, nemal by úver po celú dobu splácania robiť starosti. A po istej dobe ho budete brať rovnako samozrejme, ako keď platíte účet za telefón.

Tip od nás

Súčasná situácia v hypotékach vlastnému bývaniu príliš nepraje. Úroky sú vysoké a ruka v ruke s tým poskočili aj samotné splátky. Na druhú stranu treba dodať, že zrejme dosiahli maximum a v nasledujúcich rokoch budú úroky buď stabilné alebo začnú dokonca klesať. V súčasnosti zároveň začali klesať aj ceny nehnuteľností. Medziročná zmena v 2Q 2023 je -6,47%. Ak tento trend vytrvá, bude zrejme vlastné bývanie opäť bez váhania voľba číslo jedna.

maskot

Priemerné ceny nehnuteľností v € za m2

Rok, ŠtvrťrokByty spolu1-izbové2-izbové3-izbové4-izbové5-izbové a viacDomy a vily spolu
2Q 20232711,383082,602827,642514,782519,732589,111944,55
2Q 20222947,503310,273095,012746,422735,372959,961986,79
2Q 20212298,792617,182396,172154,662155,452333,521669,11
2Q 20202024,172335,842134,221900,671846,682140,761296,25

Zdroj dát nbs.sk

Krátke zhrnutie na záver

Čo hovorí za bývanie vo vlastnom:

  • vlastníte nehnuteľnosť
  • môžete si ju upravovať a zariaďovať podľa seba
  • po splatení bude vaša
  • istý druh prestíže
  • väčšia istota

Čo hovorí za prenájom:

  • väčšia flexibilita
  • niekedy nižšie náklady na bývanie
  • ideálne pre mladé páry
  • žiadne starosti s prevádzkou nehnuteľnosti

Ako sa nakoniec rozhodnete, záleží len od vás. Nikto totiž nepozná vaše možnosti a preferencie tak, ako vy sami. My vám len prajeme, aby vaše rozhodnutie bolo správne.

maskot
Vladimír Koppan

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.
Zobraziť profil

Mohlo by vás zaujímať

Ako získať hypotéku na stavbu domu? Treba sa držať týchto odporúčaní

02.05.2024

Hypotéky

Chcete stavať dom, ale chýba vám dostatok financií? Prečítajte si viac o hypotéke na stavbu domu a zistite, ako vám vie pomôcť

Hypotéka na pozemok. Prezradíme vám všetko, čo potrebujete vedieť

02.05.2024

Hypotéky

Hypotéka na pozemok umožňuje kúpiť si stavebnú parcelu pre váš vysnívaný dom. Prečítajte si viac o tejto možnosti v našom článku

Mimoriadne splátky hypotéky vedia pomôcť. Treba ich však dobre zvážiť

13.03.2024

Hypotéky

Premýšľate nad mimoriadnymi splátkami hypotéky? Prečítajte si náš článok a zistite, kedy sa vám tento krok oplatí