5 rád ako udržať dlhy pod kontrolou

Publikované 12.06.2018 Rada | Pôžičky

5 rád ako udržať dlhy pod kontrolou

Dlhy sú dnes bežnou súčasťou našich životov. Máme hypotéky, autá na lízing a spotrebiče na splátky. Bežná rutina, všetko je v najlepšom poriadku až do momentu, keď nám zrazu na splátky nevychádzajú financie. Ako postupovať, aby sme sa do tejto situácie nedostali? A čo robiť, ak sa v nej predsa ocitneme?

Kým v minulosti patrili Slováci medzi najmenej zadlžených obyvateľov EÚ, dnes je to presne naopak. Príčinou sú extrémne lacné hypotéky, nízke úrokové sadzby na úvery a súčasný ekonomický rast. Odporúčame vám myslieť aj na horšie časy. Ako im predchádzať a ako postupovať, keď nastanú?

1. Základom je železná rezerva

Staré porekadlo hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Hoci teraz máte pocit, že ste v práci nenahraditeľní a zároveň sa tešíte vynikajúcemu zdraviu, nikdy neviete, čo vám prinesú najbližšie dni. Preto by ste mali mať na účte finančnú rezervu vo výške minimálne troch, ideálne až šiestich splátok úveru. Práve táto suma vám získa potrebný čas na to, aby ste nepredvídanú situáciu dokázali v pokoji vyriešiť a neohrozili tým vašu finančnú stabilitu. Či už je to liečba ochorenia alebo hľadanie novej práce, železná rezerva vám umožní zachovať si chladnú hlavu.

2. Nízke úroky tu nebudú večne

Iste, koho z nás by nepotešil fakt, že si teraz môže požičať veľmi lacno? Ak si beriete úver na dlhšie obdobie – napríklad na desať a viac rokov, je veľmi pravdepodobné, že sa časom jeho cena zmení. Pri úrokovej sadzbe nižšej ako 1 % ročne tá zmena asi nebude smerom nadol... Prvá pomoc je pre vás fixácia výhodného úroku na čo možno najdlhšie obdobie. To je vo väčšine bánk päť rokov. Po uplynutí tejto doby je možné, že sa cena vašej pôžičky zvýši, a teda budete platiť vyššie úroky. Zamyslite sa, zvládnete pôžičku splácať aj vtedy, keď sa úrok zvýši o 2 %?

3. Podozrivé ponuky

Vždy si preverte, od koho si požičiavate a za koľko. Požadujte informáciu o tom, akú celkovú sumu spoločnosti zaplatíte. Vyhnete sa tak rôznym špekulantom, ktorí vám ochotne poskytnú 100 eur, ale o mesiac budú chcieť naspäť 400 eur. Pokiaľ musíte dať do zálohy hnuteľný či nehnuteľný majetok, dbajte na to, aby jeho hodnota bola podobná sume, ktorú si chcete požičať.

4. Nový úver ten starý nesplatí

Ak sú splátky nad vaše sily, najhorším možným riešením je nový úver od inej spoločnosti. Zväčša býva vo vyššej sume a za ešte nevýhodnejších podmienok ako ten predchádzajúci. Splatíte síce starú dlžobu, vznikne vám však nová, vyššia a nevýhodnejšia. Pokiaľ ste nevládali splácať tú predchádzajúcu, ako chcete platiť novú? Uhradiť starý úver novým nie je riešenie, je to nástup do špirály dlhov, ktorá vás môže stiahnuť veľmi hlboko.

5. Priznajte banke finančné suchoty

Mnoho ľudí sa ocitlo v situácii, keď im na splátku jednoducho nezvýšilo. Dôležité je nestrkať hlavu do piesku, ale postaviť sa tomu čelom. Navštívte finančného poradcu alebo banku a vysvetlite im svoju situáciu. Pokúste sa s nimi nájsť vhodné riešenie, ktoré pre vás bude finančne zvládnuteľné. Môže to byť odklad splátok na určité časové obdobie, zníženie výšky mesačných splátok spolu s predĺžením doby splácania či návrh na refinancovanie vašej pôžičky.

Hlavne si pamätajte, že dlhy si vás vždy nájdu. Preto si v prvom rade zvážte, či ich zvládnete financovať. Ak ste doteraz boli vzorným dlžníkom, ale vaša situácia sa zmenila, neutekajte pred tým. Len ak sa problému postavíte, dokážete ho vyriešiť.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.