Hypotéka na pozemok. Prezradíme vám všetko, čo potrebujete vedieť

Vladimír Koppan   Publikované 02.05.2024 Rada| Hypotéky

Hypotéka na pozemok. Prezradíme vám všetko, čo potrebujete vedieť

Hypotéka na pozemok. Určite sa pýtate či je možné dostať úver aj na kúpu stavebnej parcely. Máme pre vás dobrú správu. Áno je. Dnes si povieme všetko podstatné, čo by ste o tomto finančnom produkte mali vedieť.

Vlastniť stavebný pozemok je v dnešnej dobe výhra. Nie každý však má takéto šťastie. Naopak. Vo väčšine prípadov je nutné si pred výstavbou rodinného domu stavebnú parcelu zadovážiť. A kto nemá našetrených niekoľko desiatok tisíc eur, musí hľadať externé zdroje financovania. Jedným z nich je aj hypotéka na pozemok.

Čo je hypotéka na pozemok?

V zásade ide o podobný finančný produkt, ako v prípade úveru na nehnuteľnosť. Za predpokladu, že splníte požiadavky banky dostanete za istých podmienok peniaze na kúpu pozemku. Samozrejme má tento úver svoje špecifiká. Jedným z nich je fakt, že tento typ hypotéky viete brať iba na stavebný pozemok.

Pokiaľ je daná parcela zapísaná napríklad, ako záhrada, u banky vaša žiadosť bez ďalších dokumentov neobstojí. Banka totiž bude požadovať stavebné povolenie alebo územnoplánovaciu dokumentáciu, ktorá potvrdí, že daná parcela je určená na zastavanie obytnou výstavbou.

Podmienky získania hypotéky na pozemok

Prvá podmienka bola spomenutá vyššie. Musí ísť o stavebný pozemok alebo musí byť zámer, že v blízkej budúcnosti pôjde o stavebnú parcelu. Ďalej je dôležitý znalecký posudok. Znalec určí, akú hodnotu má daný pozemok. Od tohto parametra sa následne odvíja aj výška hypotéky.

Dôležité sú najmä nasledovné kritériá:

  • pozemok má inžinierske siete na svojej hranici alebo sú dostupné v komunikácii pred pozemkom
  • je zabezpečený prístup z verejnej komunikácie
  • nie je zaťažený vecným bremenom
  • je zastavateľný, teda jeho šírka, dĺžka a svahovitosť umožňujú výstavbu rodinného domu

Pre banku bude podstatný aj váš príjem. Teda či ste schopní splácať daný úver. 

Nepočítajte so stopercentným krytím

Podobne, ako pri hypotékach na nehnuteľnosť, ani v tomto prípade nepočítajte so stopercentným krytím. Inak povedané, banka vám nedá plnú sumu, ktorú na kúpu pozemku potrebujete. Zvyšnú časť budete musieť zaplatiť zo svojho vrecka alebo ju dofinancovať inak (napríklad cez spotrebný úver).

Banky financujú kúpu pozemku v rozsahu od 50 - 90%. Všetko však záleží od konkrétnej banky resp. kvality samotného pozemku. Je totiž rozdiel či sa parcela nachádza v oblasti, kde je neuhasiteľný dopyt po stavebných pozemkoch alebo v lokalite, kde sa stavia minimálne. Banku môže pozitívne ovplyvniť aj fakt, že je vydané stavebné povolenie.

Podľa čoho vybrať banku?

Výber banky, ktorá vám poskytne hypotéku na pozemok, je individuálna vec. Aj napriek tomu pre vás máme niekoľko rád. V ponuke je možné nájsť tri stavy. Nízke krytie (napríklad 50 - 60% z hodnoty pozemku), ale nízky úrok. Vysoké krytie (až 90%), ale aj vysoký úrok a niečo medzi tým

Pokiaľ viete zvyšnú časť kúpnej ceny pozemku vyplatiť zo svojho, oplatí sa vám osloviť banku, ktorá ponúka nízke krytie a nízky úrok. Ak však tieto prostriedky nemáte, bude lepšie popýtať sa v banke, ktorá má vyššie krytie a vyšší úrok. Aj vysoký úrok vás totiž vyjde zrejme menej, ako spotrebný úver. 

Treba však všetko dobre zvážiť a prepočítať. Zároveň myslite na to, že čoskoro zrejme budete pýtať hypotéku na stavbu domu. Za tohto predpokladu môžu byť podmienky jednotlivých bánk opäť iné.

Čo si pripraviť pred návštevou banky?

V prípade záujmu o hypotéku na stavebný pozemok si treba pripraviť nasledovné:

  • kúpnu zmluvu na stavebný pozemok (stačí návrh)
  • občiansky preukaz
  • potvrdenie o príjme (pre istotu, že by si ho banka nevedela získať z externých zdrojov)
  • znalecký posudok na pozemok
  • prípadne iné dokumenty, ktoré si banka následne od vás vyžiada

Po doložení všetkých potrebných dokumentov banka pripraví všetky podklady a hlavne zmluvu. Následne po podpise zmluvy dostanete peniaze na svoj účet a môžete zrealizovať kúpu pozemku.

Zhrnutie na záver

Hypotéku na pozemok je možné získať za predpokladu, že ide o stavebný pozemok. Podobne, ako pri hypotékach na nehnuteľnosť, ani tu nie je stopercentné krytie. Treba preto dobre zvážiť ponuku jednotlivých bánk

Zdroj: webstránky bánk

author

Autor článku:

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.