Pôžičky, investície a poistenie: čo všetko dokážete vybaviť online

Dárius Polák   Publikované 29.05.2020 Rada| Finančný mix

Pôžičky, investície a poistenie: čo všetko dokážete vybaviť online

Koronavírus zasiahol aj oblasť financií. Našťastie, žijeme v roku 2020 a pomocou internetu dokážeme vyriešiť množstvo vecí na diaľku. Prečítajte si, čo všetko v rámci úverov, investícií a poistenia viete vybaviť online.


Ak sa dá, firmy a zamestnanci dnes fungujú na diaľku cez home office. To platí aj pre banky a poisťovne, ktoré poskytujú viacero služieb online. Ide najmä o úvery, investície a poistenie, kedy sa dá množstvo záležitostí, ak nie celý proces vybaviť z pohodlia gauča.

Pôžičky, úvery a konsolidácia

Ak vám koronavírus siahol na príjem, poprípade vám vypadol alebo si skrátka potrebujete požičať peniaze, môžete tak urobiť pomocou online porovnávača. Stačí zadať sumu peňazí a zobrazia sa vám dostupné ponuky. Na výber máte viacero spoločností, ideálne si vyberajte podľa toho, kde máte najnižšie RPMN, alebo najnižšie splátky, nakoľko tak preplatíte za úver najmenej.

Málokto vie čo je úver, nie to ešte, že má možnosť spojiť viacero úverov do jedného s jednou mesačnou splátkou. To je účel konsolidácie. Výsledkom je nižšie RPMN, alebo mesačné splátky. O ponuku môžete tak požiadať cez službu konsolidácia pôžičiek, kde si môžete vybrať ponuku, ktorá je pre vás najvýhodnejšia.

 

Hypotéky a refinancovanie hypoték

Hoci koronavírus spomalil náš každodenný život, neznížil našu chuť bývať vo vlastnom. Ak patríte k tým, ktorí nechcú špekulovať či poklesnú ceny bytov a chcete financovať bývanie cez hypotéku, môžete požiadať o nezáväznú ponuku online pomocou hypokalkulačky. Stačí zadať výšku hypotéky, dobu splácania a získate prehľad o súčasných úrokových sadzbách.

Odloženie splátok úverov

Nakoľko koronavírus ovplyvnil mnohým podnikateľom a zamestnancom príjmy, mohli sa dostať do finančných problémov a schopnosti nesplácať svoje záväzky. Banky sa zaviazali, že zasiahnutým klientom umožnia odloženie splátok, a to bez zápisu do úverového registra. Odpustia im však iba istinu, určitú výšku splátky v podobe úroku bude potrebné splácať i naďalej.

Ak chcete využiť odloženie splátok, navštívte webstránku vašej banky, alebo zavolajte na jej zákaznícku linku a informujte sa o vašich možnostiach.Vedzte však jedno - hoci sa odklad splátok nezapisuje do úverového registra, banka si to zaznamená vo svojom osobitnom registri. To sa môže neskôr negatívne prejaviť v podobe horších podmienok pri požiadaní o nový úver alebo novej fixácii úroku. Pokiaľ teda naozaj nevyhnutne nepotrebujete splátky odložiť, neurobte tak, nakoľko na to môžete doplatiť neskôr.

Investovanie

Pravidelné mesačné investovanie predstavuje ideálny spôsob, ako sa zabezpečiť na dôchodok, predčasne splatiť hypotéku a iné záväzky alebo si ušetriť väčšiu sumu peňazí. Na pravidelné investovanie nepotrebujete veľkú sumu peňazí, mesačne začína už od 20 eur.

Nemusíte ani ísť na pobočku, potrebné úkony viete vybaviť online pomocou služby investovanie. Ak potrebujete s investíciami poradiť, prečítajte si náš článok o investovaní.

Online poistenie

Poistenie uzatvorené online platí rovnako, ako keby ste uzatvorili poistenie osobne v kamennej pobočke. Po uzatvorení získate všetky dokumenty na e-mail. Poistenie je platné až po zaplatení, pričom potrebné doklady vám budú taktiež zaslané na vašu adresu v závislosti od poistenia.

Povinné zmluvné poistenie

Na Slovensku bolo na konci minulého roka 3 286 249 prihlásených vozidiel, na ktoré sa vzťahuje povinnosť mať uzatvorené PZP. Ide teda o jedno z najpoužívanejších poistení na Slovensku. V súčasnosti je možné získať ponuku na PZP v priebehu pár minút pomocou rôznych kalkulačiek.

Stačí zadať evidenčné číslo vozidla alebo VIN číslo a v priebehu niekoľkých sekúnd získate návrh od rôznych poisťovní, kde si môžete porovnať krytie, pripoistenie a asistenčné služby.

Pamätajte si však, že najlacnejšie PZP neznamená automaticky najlepšie. Pred uzatvorením si môžete prečítať čo všetko má obsahovať kvalitné PZP.


Havarijné poistenie

Havarijné poistenie je povinné iba ak financujete auto cez lízing, no pokiaľ vlastníte nové vozidlo, stojí za zváženie. Ponuku a presný výpočet koľko stojí havarijné poistenie môžete získať na webových stránkach poisťovní alebo cez online kalkulačku, kde stačí zadať EČV alebo VIN číslo vozidla.

Okrem základného balíka si porovnajte, čo kryje havarijné poistenie v rámci pripoistenia a asistenčných služieb.


Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti

Ak ste financovali nehnuteľnosť prostredníctvom hypotéky, ste povinný poistiť nehnuteľnosť v prospech banky prostredníctvom vinkulácie. Ak nemáte hypotéku, poistenie je dobrovoľné, no oplatí sa, nakoľko je cenovo dostupné a chráni vás pred poškodením alebo totálnym zničením domácnosti a nehnuteľnosti.

V súčasnosti je možné ho poistiť i online na webstránke jednotlivých poisťovní. Pred získaním ponuky vyplníte formulár, v ktorom pravdivou uvediete údaje o vašej nehnuteľnosti ako je lokalita, rozmery, poschodie, hodnota majetku v domácnosti atď.

V podmienkach si prečítajte čo poistenie kryje - predovšetkým výluky, resp. škodu, na ktoré sa poistenie nevzťahuje.

Životné poistenie

Rizikové životné poistenie si mnoho ľudí uzatvorí pri hypotéke. Chráni ich v prípade, ak by nezvládali splácať svoje záväzky banke z rôznych dôvodov, najmä kvôli:

  • krátkodobému či trvalému úrazu,
  • chorobe,
  • práceneschopnosti,
  • invalidite alebo
  • strate práce.

Práve kvôli poslednému dôvodu je v súčasnosti toto pripoistenie najlepšia životná poistka. Ekonomika je totiž v kríze a hrozí, že množstvo ľudí príde o prácu.Cena životného poistenia sa navyše pohybuje v priemere od 10 do 40 eur mesačne a môžete ho uzatvoriť a zaplatiť v priebehu hodiny, pričom platí od nasledujúceho dňa. Pri nastavovaní máte na výber aj to ako sa vypláca životná poistka, a to buď jednorazovou sumou, alebo pravidelnými mesačnými platbami. Ponuky môžete porovnať priamo na webstránkach poisťovní alebo v rôznych online kalkulačkách.

Zdravotné poistenie

V dnešnej dobe je možné zmeniť online aj zdravotnú poisťovňu. Výhod je viacero - kvalitnejšia zdravotná starostlivosť, kratšie čakacie lehoty u špecialistov, príspevok na lieky vo výške 200 eur alebo ošetrenie zubov vo výške 100 eur. Ako sa hovorí, zdravie je všetko čo máme, takže zmena zdravotnej poisťovne určite stojí za zváženie.

Cestovné poistenie

Cestovanie do zahraničia je v súčasnosti pozastavené, no pokiaľ plánujete výlet do hôr, zvážte ho. Málokto vie čo zahŕňa cestovné poistenie, nejde len o preplatené náklady v prípade úrazu, ale aj náklady na horskú záchrannú službu. V nasledujúcej sezóne môžete zas využiť cestovné poistenie na lyžovačku, alebo dovolenku pri mori. Ak uzatvoríte cestovné poistenie vo svojej zdravotnej poisťovni, získate navyše zľavu.

Netreba nikam chodiť, vybavíte to online

Nech už to je pôžička, investície alebo poistenie, dnes stačí mať smartfón s pripojením na internet a dokážete vybaviť za hodinu toľko vecí, čo by ste pred 10 rokmi vybavovali celý deň. Tipujeme, že ponaučenie zo súčasnej situácie bude viesť k tomu, aby bolo možné vybaviť toho viac online.

zdroj: Hospodárske Noviny | Webnoviny

author

Autor článku:

Dárius Polák

Vyštudoval obor Business Economics v rámci medzinárodného dvojitého diplomu. Písaniu článkov sa venuje od roku 2016, vrátane tém s finančným charakterom. Prečítať viac o autorovi