Dnes už online vybavíte takmer všetko. Pôžičky, poistenie, investície a tam to zďaleka nekončí

Dnes už online vybavíte takmer všetko. Pôžičky, poistenie, investície a tam to zďaleka nekončí

Online priestor. Predstavuje nekonečné pole možností, ako zlepšiť ľuďom život. Napríklad rýchlou dostupnosťou služieb. Presne týmto smerom sa vydali banky, poisťovne a ďalšie spoločnosti. Situácie, ktoré ste v minulosti museli riešiť osobne na pobočke, dnes zvládnete vybaviť z pohodlia domácnosti.

Medzi základné veci, ktoré dokážete vybaviť online patrí:

  • pôžička
  • poistenie
  • investovanie
maskot

Poďme sa na tieto body pozrieť podrobnejšie.

Pôžička online

Jednou z vecí, ktoré dokážete vybaviť online je práve pôžička. Platí však jedno obmedzenie. Online vybavíte iba spotrebný úver resp. jemu podobné produkty. Hypotéku by ste hľadali márne (aj keď existuje výnimka). Je to pochopiteľné. Vybavenie hypotekárneho úveru si vyžaduje podstatne viac času a podkladov. 

Preto banky ponúkajú akýsi hybridný model. Môžete o hypotéku žiadať online a elektronicky zaslať všetko potrebné. V poslednom kroku však musíte tak či tak zájsť osobne do banky. 

Jedinou výnimkou v súčasnosti je pôžička od 365.bank. Tá umožňuje požiadať o hypotéku cez ich aplikáciu. Opäť to vychádza z celkovej stratégie tejto banky. Teda osloviť najmä mladých ľudí a čo najviac situácií a problémov riešiť online.

Vráťme sa však k spotrebným úverom. Tu je široká paleta produktov od rôznych bánk a nebankových subjektov. Líšia sa od seba výškou pôžičky, dĺžkou splatnosti a samozrejme úrokom. Aby ste získali lepší prehľad o dostupných pôžičkách, odporúčame vyskúšať náš porovnáč online pôžičiek.

maskot

Aký je postup pri vybavovaní pôžičky online?

Postup na vybavenie pôžičky je väčšinou rovnaký. Stačí zadať osobné údaje, kontakt na seba,  nastaviť výšku pôžičky, dobu splatnosti a odoslať žiadosť. Potom záleží od konkrétnej banky resp. nebankového subjektu, čo bude nasledovať. 

Zvyčajne nasleduje kontaktovanie od banky (alebo nebankovky) a dohodnutie si krokov. Niektoré finančné inštitúcie môžu požadovať od vás aj doklady o príjme. Potom nasleduje posúdenie žiadosti (môže trvať niekoľko minút až dní) a po schválení a podpísaní zmluvy nasleduje prevod peňazí na váš účet.

Tip od nás

Sám som sa o rýchlosti vybavenia PZP presvedčil, keď som potreboval narýchlo povinné zmluvné poistenie na vozík. Inak by som nedostal evidenčné tabuľky a nemohol si odviesť vozík so sebou.

V tomto prípade som šiel tvrdo po cene, preto som použil online porovnávač PZP. Vyplnil som formulár vybranej poisťovne a do niekoľkých minút prišla na e-mail zmluva a platobné pokyny. Po zaplatení kartou mi prišlo na e-mail potvrdenie a hlavne čierno biela kartička. S ňou som zašiel na najbližší dopravný inšpektorát a dostal som evidenčné tabuľky. 

Tento príklad má ilustrovať fakt, že vybavenie online poistenia je veľmi rýchle a jednoduché. Zároveň, keď použijete spomínaný porovnávač, viete si pozrieť ponuky dostupných poistení. Ďalším podstatným benefitom je fakt, že poistenie môžete uzatvoriť kedykoľvek. Nie ste obmedzený prakticky ničím.

maskot

Hlásenie škodovej udalosti

K poisteniu patrí aj hlásenie škodovej udalosti. Aj túto oblasť pozitívne ovplyvnil internet. Pokiaľ dôjde k škode na vašom poistenom majetku, hlásenie o škodovej udalosti môžete poslať online. Pri troche šťastia (a menšej sume) je možné sa zaobísť aj bez likvidátora. Jednoducho vám postačí všetko odfotiť a priložiť k hláseniu o škode.

Výpoveď poistnej zmluvy

Ak nie ste so svojou poisťovňou spokojný, môžete za istých okolností vypovedať poistnú zmluvu. Opäť nemusíte nikam cestovať. Stačí si nájsť výpoveď poistnej zmluvy konkrétnej poisťovne, vyplniť ju a poslať na príslušné miesto

Treba si však dobre naštudovať podmienky vypovedania zmluvy. Niektoré poisťovne totiž vyžadujú zaslať fyzickú podpísanú výpoveď poštou.

Investovanie

Investovanie je jedna z oblastí, ktorá sa primárne odohráva v online svete. Väčšinu úkonov preto dokážete riešiť prostredníctvom počítača alebo mobilného telefónu. Aj v tomto prípade záleží len na vás, ako sa rozhodnete investovať.

Podobne ako pri úveroch, aj tu svoje služby ponúkajú dva rôzne typy spoločností. Jednak sú to banky. Túto možnosť ponúka väčšina slovenských bankových domov, pričom investovať sa dá už od niekoľkých desiatok eur mesačne. A potom tu máme rôzne súkromné spoločnosti. Viac sme sa tejto téme venovali v sekcii investovanie.

Krátky sumár takmer na záver

Dnes je možné online vybaviť široké spektrum vecí. Napríklad:

  • úver - (najmä spotrebný), ale aj hypotéku
  • poistenie - PZP, havarijné, cestovné, životné …
  • investovať - cez banku alebo iný subjekt

Nekonečné pole možností?

Spomínali sme úvery, poistenie aj investovanie. V online svete sa však dá toho vybaviť omnoho viac. Napríklad mobilní operátori ponúkajú možnosť vybaviť cez internet nákup zariadenia, aktiváciu či deaktiváciu služieb alebo platbu kartou. Podobne sú na tom aj dodávatelia plynu, elektriny, vody a pod. 

Vzhľadom na benefity plynúce z využívania online systémov je zcela jasné, že do budúcna bude tento trend ešte silnieť. V priebehu nasledujúcich rokov sa tak máme načo tešiť.

Zdoj: vub.skuniqua.skfininfo.sk

Vladimír Koppan

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.
Zobraziť profil

Mohlo by Vás zaujímať

Diaľničná známka v roku 2024: Všetko, čo potrebujete vedieť

01.01.2024

Finančný mix

Ako sa dá kúpiť diaľničná známka? Platnosť a cena, spoplatnené úseky, rozostavané úseky. Kto nemusí mať diaľničnú známku? Čítajte súhrn kľúčových informácií o diaľničných známkach v roku 2024.

Postup pri predaji auta pozostáva z týchto 4 krokov. Pozor si dajte na zmluvu aj prevod peňazí

19.06.2023

Finančný mix

Postup pri predaji auta je pomerne jednoduchý. Z akých krokov pozostáva a načo si treba dať pozor sa dočítate v článku

Majte svoje peniaze pod kontrolou. Tu sú najlepšie aplikácie na správu financií

05.06.2023

Finančný mix

Udržať svoje penaize pod kontrolou sa dá viacerými spôsobmi. Od zbierania bločkov, cez google tabuľky až po špeciálne mobilné aplikácie