Veľké porovnanie najnovších bankových účtov zdarma

Publikované 16. 2. 2016

/data/common/multimedia/images/baank.jpg

Bankové účty bez poplatkov má v ponuke viacero bánk, no od 1. januára 2016 musia banky ponúkať klientom, ktorých čistý mesačný zárobok je do 400 € aj tzv. základný bankový produkt bez poplatku.

Ide v podstate o základný bankový účet, ktorý môžu využiť tak zamestnanci, ako aj dôchodcovia, ktorí splnia podmienky na jeho poskytnutie a nepotrebujú žiadne služby navyše. Okrem tohto účtu zároveň od 1. februára 2016 je v ponuke aj tzv. štandardný bankový produkt, čo je tiež účet v banke, ktorý je v ponuke pre ostatných klientov a jeho maximálna možná cena môže byť 3 € mesačne.

Bankový účet bez poplatkov ale možno získať aj v prípade bežných účtov, avšak po splnení určitých podmienok - napríklad ak máte dostatočný obrat na účte, často platíte kartou, máte viac trvalých príkazov alebo založené sporenie. Poďme sa spoločne pozrieť na porovnanie bankových účtov a ich podmienok.

Legislatívne novinky od začiatku roka 2016

Ešte minulý rok schválila vláda novinku v oblasti vedenia bankového účtu, ktorá začala platiť od začiatku tohto roku. Už dlhšiu dobu existujúci základný bankový produkt, ktorý boli dovtedy banky povinné ponúkať za 1 € mesačne, dostal vynovenú podobu a od 1. januára aj novú cenovku - 0 € mesačne.

Zároveň prišla vláda aj s alternatívou a to v podobe tzv. štandardného legislatívneho bankového produktu, ktorý môžu banky ponúkať najviac za 3 € mesačne. Aký je medzi nimi rozdiel? Pozrite si stručne, v čom sa odlišujú:

Základný bankový účet - zadarmo

 • Nárok na tento účet má každý občan SR, ktorého mesačný príjem je do výšky 400 €
 • Ide o vedenie bežného účtu v domácej mene, čiže v Eurách
 • K účtu sú elektronické výpisy účtu a 1 debetná platobná karta
 • Na pobočkách banky je neobmedzený počet výberov alebo vkladov v hotovosti
 • Z bankomatu je neobmedzený počet výberov, samozrejme len v rámci siete domácich bankomatov
 • Neobmedzený je aj počet bežných bankových platobných operácií
 • Nárok na účet má fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov, nemá čistý príjem vyšší ako určený limit a zároveň nemá otvorený iný bežný účet v banke na Slovensku

Štandardný bankový účet - najviac za 3 € mesačne

 • Tento typ bankového účtu je určený pre každého, kto má vyšší príjem ako 400 € mesačne, ale môžu ho samozrejme získať aj ľudia, ktorý by spadali do nároku na základný bankový účet
 • Na rozdiel od základného účtu musí byť v ponuke tohto bankového produktu všetko, čo obsahuje aj účet zadarmo, ale navyše aj možnosť výberu v zahraničí v rámci jednej bankovej skupiny
 • Nárok na tento typ účtu má klient vo veku nad 18 rokov a účet je určený aj pre dôchodcov, mladých, študentov či iné fyzické osoby s výnimkou podnikateľov, pričom klient nemá otvorený iný bežný účet v banke na Slovensku

Kde možno získať základný bankový účet zadarmo?

Bezplatný bankový účet v rámci základného bankového produktu na našom trhu ponúka viacero bánk. Vo väčšine prípadov naň môžete prejsť jednoducho zmenou aktuálneho účtu v danej banke, ale musíte počítať s tým, že môžete prísť o viaceré funkčnosti alebo benefity - napríklad o rôzne mobilné aplikácie k účtu a podobne.

Banky poskytujú totiž základný bankový účet zdarma len striktne s podmienkami, ktoré im ukladá zákon a nemusia teda na tento účet viazať žiadne svoje ďalšie možnosti alebo akcie. Pokiaľ ste teda napríklad mali výhodnejšie úročenie napríklad na nejakom sporení či vkladovom produkte preto, že ste mali v banke nejaký vyšší stupeň bežného účtu, môžete o tieto výhody prísť.

Tieto banky ponúkajú základný legislatívny účet za 0 € mesačne:

Slovenská sporiteľňa

Ak ešte nemáte účet v banke, v súlade s pravidlami a zákonom vám ho banka založí po písomnej žiadosti s čestným prehlásením, že spĺňate zákonné podmienky a máte nárok na účet. Ak už účet máte, tiež na základe žiadosti banka zmení aktuálny účet na základný bankový produkt a to bez poplatku a s tým, že vám pôvodné číslo účtu zostane.

VÚB

Podobne ako v SLSP, aj Všeobecná úverová banka umožňuje novým klientom na základe žiadosti, čestného prehlásenia a doloženia mesačného príjmu zriadiť si legislatívny základný účet zadarmo. Nesmiete však mať v inej banke existujúci bežný účet, čiže ak nejaký máte, musíte ho zrušiť. Na základe písomnej žiadosti môžete aj vo VÚB zmeniť svoj aktuálny účet na základný.

Tatra banka

Pokiaľ máte účet v Tatra banke a splníte zákonné podmienky na získanie základného bankového účtu, banka vám ho bezplatne na základe písomnej žiadosti zmení, no bude sledovať, či výška príjmu bude zodpovedať deklarovanému čestnému prehláseniu. Ak by to tak nebolo, banka typ účtu zmení. Podobne to platí aj pre novo založený účet.

ČSOB

V prípade ČSOB je tiež už v ponuke legislatívny bezplatný účet zdarma, pričom je k nemu aj bankomatová karta umožňujúca výber hotovosti z bankomatov ČSOB nielen doma, ale aj v Českej republike. Založenie účtu je podobným spôsobom ako v predošlých prípadoch, ale ak už účet v banke máte a chcete prejsť na tento základný, musíte pôvodný najskôr zrušiť.

Poštová banka

Základný bankový produkt má vo svojej ponuke aj Poštová banka, pričom tento účet sa dá vybaviť nielen v jej pobočkách, ale aj na vybraných poštách, kde banka má zriadené svoje pracovisko pre poskytovanie bankových služieb. V prípade, ak už účet v banke máte, tak je možné požiadať o jeho zmenu a transformáciu, ktorá prebehne bez nutnosti ručiť pôvodný.

TIP: Nezabudnite, že aby ste získali základný bankový účet, musíte mať príjem do výšky 400 €. V banke musíte čestne prehlásiť, že túto podmienku spĺňate, no banka si zároveň môže overiť pravdivosť tohto prehlásenia. Nesnažte sa teda klamať, určite na to prídu!

Štandartné bankové účty - porovnanie účtov max. za 3 €/mesačne

Bežný účet zadarmo bez poplatkov má už dlhšiu dobu aj viacero iných bánk a to bez ohľadu na to, že im táto povinnosť vyplynula z legislatívy. Veľmi dobrým príkladom je napríklad „internetová“ banka mBank, ktorá prakticky už od svojho príchodu na trh má vedenie účtu bezplatne.

Ak teda z rôznych dôvodov nechcete využiť legislatívny základný bankový produkt, napríklad preto, že neobsahuje všetky služby a možnosti, ktoré od bežného bankového účtu potrebujete alebo čakáte, stále je ešte dostatok možností, kde si môžete účet s vedením zadarmo a bez mesačného poplatku založiť ako klasický komerčný bankový produkt.

Pozrime sa na tie najvýhodnejšie možností a ich vzájomné porovnanie:

Zuno

Za 0 € mesačne poskytuje Zuno banka bežný bankový účet pre každého, kde je zadarmo:

 • Založenie a vedenie účtu
 • Bezkontaktnú platobnú kartu
 • Online banking
 • Mobilné aplikácie

Ak budete platiť platobnou kartou mesačne aspoň za 100 €, získate za 0 € mesačne aj tzv. Účet plus:

 • Výbery z bankomatu Tatra banky budete mať zadarmo
 • Výbery z bankomatu v zahraničí tiež zadarmo
 • Bez poplatku získate aj ďalšie služby, napríklad SMS Plus alebo Autopilota

Založenie účtu môžete spraviť osobne, kuriérom alebo aj priamo online. Chcete viac informácií? Nech sa páči, tu sa dozviete všetko potrebné.

mBank

mKonto je bežný bankový účet od mBank, v ktorom získate zadarmo:

 • Založenie a vedenie účtu
 • 1 výber mesačne z ľubovoľného bankomatu v SR alebo zahraničí bez podmienok
 • Pri aktívnom využívaní karty až 4 výbery
 • Elektronické mesačné výpisy, nastavenie platby inkasa, SIPO, trvalého príkazu a platobné príkazy cez internet banking

K účtu je možné získať platobnú kartu MasterCard alebo VISA Classic, pričom k účtu máte aj:

 • Mobilnú aplikáciu pre smartfón
 • SMS a emailové notifikácie
 • 24 hodín denne prístup k účtu cez internet banking

Máte nejaké ďalšie otázky? Chcete si účet vybaviť priamo teraz z pohodlia domova? Pozrite si všetko o účte zadarmo v mBank.

Fio banka

Fio ponúka osobný účet bez poplatkov za bežné bankové služby, kde získate bezplatne:

 • Založenie a vedenie účtu
 • Bezkontaktnú kartu MasterCard
 • 1 výber mesačne z akéhokoľvek bankomatu
 • Prehľadný internetbanking aj smartbanking pre mobilné telefóny

S týmto účtom sa spája ale aj oveľa viac iných finančných či nefinančných benefitov, niektoré sú bezplatné, iné za výhodnú cenu:

 • Platby v EUR v rámci SEPA a platby v CZK z alebo do bánk v ČR zadarmo
 • Operácie s trvalými príkazmi a inkasami zadarmo
 • Cudzomenové platby alebo iné typy platobných kariet za nízke poplatky

Otvoriť účet sa dá tak osobne v najbližšej pobočke, alebo aj priamo online z domu. Pozrite si ďalšie informácie o Fio účte.

UniCredit Bank

U konto je názov bežného bankového účtu, ktorý v prípade, ak si naň budete mesačne posielať príjem aspoň 400 €, bude bez mesačného poplatku. Získate k nemu zadarmo:

 • Založenie a spravovanie účtu
 • Neobmedzený výbery z bankomatov všetkých poskytovateľov v SR aj v zahraničí
 • Všetky SEPA platby na základe trvalého príkazu a inkasa
 • Všetky štandardné SEPA platby zadané jednorázovo cez Online Banking alebo Smart Banking

Banka zároveň k tomuto účtu poskytuje 10 ročnú garanciu spokojnosti na všetky zmienené výhody, samozrejme za predpokladu splnenia podmienky mesačného limitu došlej platby. Chcete sa dozvedieť viac? Všetko o U konte nájdete tu.

Chcete vedieť ešte viac a mať ešte lepší prehľad?

My v online finančnom supermarkete Hyperfinancie.sk sa venujeme už dlhú dobu rôznym bankovým aj nebankovým finančným produktom a nielen ich porovnaniu, ale najmä zrecenzovaniu všetkých výhod, nevýhod, podmienok a parametrov. Preto ak chcete mať komplexný prehľad o bankových účtoch, odporúčame vám naše porovnanie bežných účtov, kde si určite nájdete najvýhodnejší a najlepší účet na mieru pre vás.

Bonusom je potom možnosť priamo cez nás si vybaviť online cez internet a z pohodlia domova bezplatný účet alebo účet za výhodných podmienok a to bez nutnosti niekam chodiť alebo sa zdržovať na pobočke banky. A hoci najpopulárnejšie sú jednoznačne mKonto od mBank a Zuno Účet zo Zuno banky s bezplatným vedením účtu za 0 € mesačne, možno vás oslovia aj účty iných bánk.

Len do toho - nebojte sa založiť alebo zmeniť nový účet, ešte nikdy to nebolo ľahšie a rýchlejšie ako dnes!

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.