Dovolenka na Slovensku? Nezabudnite na cestovné poistenie

Dovolenka na Slovensku? Nezabudnite na cestovné poistenie

Či už kvôli koronavírusu alebo z iných dôvodov, množstvo Slovákov sa rozhodlo stráviť dovolenku cez leto vo svojej rodnej krajine. No rovnako ako pri cestovaní do zahraničia, ani počas dovolenky na Slovensku netreba zabudnúť na cestovné, resp. horské poistenie.

Horské poistenie je zamerané pre každého, kto sa chystá stráviť aktívne čas v slovenskej prírode. Je jedno či sa chystáte na náročnú celodennú turistiku po horách alebo oddychovú prechádzku po národných parkoch.

Môže totiž nastať úraz alebo zranenie, kedy vám práve pomôže dobre poskladané horské poistenie. V tomto článku vám ukážeme ako si vybrať cestovné poistenie na Slovensku, ktoré pripoistenia zvoliť a prečo je toto poistenie užitočné.

maskot

Prečo je dobré mať horské poistenie?

V prípade ak sa vám na túre stane niečo vážne a potrebujete ošetrenie, pričom nemáte zaplatené poistenie na hory, musíte na vlastné náklady zaplatiť ošetrenie úrazu a v horšom prípade aj výjazd horskej záchrannej služby. Pre predstavu, zásah horskej služby sa pohybuje cenovo od 350 až 4500 eur pri zapojení vrtuľníka. A to už je celkom dosť.

Aby ste sa vyhli takejto vysokej pokute, stačí si za pár eur priplatiť cestovné poistenie.

Ako si poskladať cestovné/horské poistenie

Pozrime sa na to, čo zahŕňa cestovné poistenie, nakoľko poisťovne k štandardnému balíku poistenia umožňujú zvoliť extra pripoistenia, ako sú nasledovné.

Zásah horskej záchrannej služby

Či už na svahu alebo počas túry po horách môže dôjsť k situácii, kedy sa každá sekunda počíta, a budete potrebovať zásah horskej záchrannej služby. Toto pripoistenie pokrýva zvyčajne náklady na pomoc a záchranu života až do sumy 50-tisíc eur, pričom zahŕňa pátranie, vyslobodzovanie, prevoz sanitkou alebo dokonca vrtuľníkom.

Úrazové poistenie

Ak si počas pobytu na Slovensku spôsobíte úraz, poprípade vám ho spôsobí iná osoba, bude vám vyplatené odškodné za trvalé následky do stanovenej sumy. Percentuálny rozsah následkov stanoví lekár po 1 roku odo dňa úrazu.

Ak je napr. odškodné do sumy 25-tisíc eur a lekár stanoví po 1 roku trvalé následky v rozsahu 40 %, vyplatí sa vám 10-tisíc eur (40 % z 25-tisíc eur). V prípade smrti sa odškodnenej osobe (najbližší dedič) vyplatí jednorázová suma do výšky 15-tisíc eur.

maskot

Batožina

Toto pripoistenie slúži na náhradu nákladov straty osobnej potreby. Ak sa vaša batožina poškodí, zničí, stratí alebo odcudzí, budete mať nárok na finančnú kompenzáciu.

Finančné odškodnenie sa delí nasledovne:

 • na 1 neelektronickú vec, ktorú už pred pobytom vlastníte pripadá suma v hodnote 350 eur, pričom spoluúčasť je 15 eur. To znamená, že ak stratíte napr. stan v hodnote 350 eur, máte nárok na kompenzáciu 335 eur,
 • pre elektrické zariadenie je limit z poistného plnenia 175 eur. Ak teda stratíte počas pobytu svoj smartfón, získate najviac 175 eur.
 • pre veci, ktoré ste si kúpili počas pobytu je limit z poistného plnenia taktiež 175 eur.

Zodpovednosť za škodu

Vzťahuje sa na situácie, kedy spôsobíte ujmu alebo bolestivý úraz na zdraví inej osobe. Zvyčajne k tomu môže dôjsť počas športovania na svahu, v bazéne, na ulici, poprípade poškodíte vybavenie ubytovne.

Škoda sa uhrádza nasledovne:

 • spôsobená na zdraví alebo živote: do sumy 300-tisíc eur,
 • spôsobená na majetku do sumy 150-tisíc eur.

Náklady na právne služby do 25-tisíc eur, zahŕňajúce:

 • náklady na advokáta poisteného (vašeho),
 • náklady na advokáta poškodeného v prípade, ak ste ich povinný uhradiť na základe súdneho rozhodnutia,
 • náklady na kauciu,
 • náklady spojené s konaním o náhradu škody,
 • nároky na mimosúdne prerokovanie nároku.

Turistika a rekreačné športy

Vhodné pre rekreačnú turistiku ako je rekreačné lyžovanie, snowboardovanie, plávanie alebo beh.

Rizikové športy

 • horolezectvo,
 • rafting,
 • kayaking,
 • cyklocross.

Poistenie sa dá uzatvoriť aj online

Na to, aby ste sa poistili, vám stačí počítač alebo mobilné zariadenie s pripojením na internet. Cestovné poistenie môžete uzatvoriť online z pohodlia obývačky, alebo počas cesty na výlet. Je platné zaplatením, pričom všetky potrebné dokumenty vám prídu na email.

Cena? Zopár eur

Jeden deň cestovného poistenia môže stáť do 1 eura. Môžete taktiež získať určitú zľavu, napr. ak uzatvárate poistenie cez svoju poisťovňu, ste študentom, máte preukaz Euro > 26 alebo uzatvárate poistenie pre rodinu či skupinu kamarátov. Navyše je poistenie do hôr možné aj cez SMS, na ubytovaní v hoteloch alebo online, možností je veľa.

maskot

Lepšie mať ako nemať

Cestovné poistenie by malo byť súčasťou každej dovolenky, či už v zahraničí alebo doma. U tohto finančného produktu platí pravidlo lepšie mať a nevyužiť, ako nemať a potrebovať. Pri krátkych výletoch stojí toľko čo 1 káva v kaviarni, no pri využití má oveľa väčšiu hodnotu. Bezpečnosť je vždy prvoradá.

Dárius Polák

Dárius Polák

Vyštudoval obor Business Economics v rámci medzinárodného dvojitého diplomu. Písaniu článkov sa venuje od roku 2016, vrátane tém s finančným charakterom.
Zobraziť profil

Mohlo by vás zaujímať

Poistenie auta proti krádeži by mal zvážiť každý. Zlodeji nekradnú iba nové autá

24.01.2024

Poistenie

Poistenie auta proti krádeži dokáže ušetriť nemalé problémy (a peniaze). Takéto sú vaše možnosti, ako si poistkou ochrániť svoje vozidlo

5 dôvodov prečo si porovnať poistenie auta

16.01.2024

Poistenie

Porovnávanie poistenia auta je dôležité. Prináša totiž finančnú úsporu a mnohé ďalšie výhody. Prečítajte si všetkých 5 dôvodov na jednom mieste.

Havarijné poistenie. 4 mýty, ktorým veríte zrejme aj vy

04.01.2024

Poistenie

Havarijné poistenie je opradené mnohými výmyslami. Dnes si preto zoberieme na paškál 4 mýty o havarijnom poistení, ktorým veríte zrejme aj vy